Jak trenować siłę przy użyciu obciążników kettlebell?
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak trenować siłę przy użyciu obciążników kettlebell?

Odważniki w kształcie kuli z rączką od kilku sezonów zyskują popularność, szczególnie wśród zawodników dbających o budowanie masy mięśniowej. W tym artykule podpowiadamy, jak przeprowadzić trening siłowy z użyciem kettlebell.

Czym jest kettlebell?

Żeliwne odważniki w kształcie kuli to jeden z tradycyjnym przyrządów do ćwiczeń popularnych w Rosji. To właśnie żołnierze tego kraju wykorzystują je jako podstawowy element treningu siłowego. Dzięki żeliwnemu materiałowi sprzęt jest bardzo trwały i odporny na zniszczenia, a ćwiczenie z nim angażuje do pracy wiele partii mięśniowych.

W przeciwieństwie do hantli, kettlebell nie są regulowane i można je zakupić tylko w konkretnej wadze. Na rynku wyposażenia sportowego najczęściej można spotkać odważniki ważące od 4 do nawet 32 kilogramów. Do żeliwnych kul przymocowane są rączki, które pozwalają na swobodny chwyt urządzenia i wykonywanie siłowych ćwiczeń.

Dzięki prostej budowie kettlebell, zawodnik może zrealizować całą sesję treningową poprawiającą siłę oraz wytrzymałość mięśni, poczucie równowagi, dynamiczność ruchu, kondycję fizyczną czy szybkość.

Jak kettlebell wpływa na siłę?

Kule umożliwiają przeprowadzenie treningu FBW, czyli full body workout. Całościowy kształt ćwiczeń odnosi się do zaangażowania do pracy wszystkich partii mięśni. Dzięki prostym ruchom ciężar oddziałuje na wytrzymałość i siłę w mięśniach rąk, nóg, pleców czy pośladków. Efekty regularnego treningu pojawiają się w krótkim czasie, toteż na tego typu aktywność decyduje się wielu zawodników zajmujących się kulturystyką.

W kwestii budowania siły fizycznej za pomocą treningu z kettlebell należy pamiętać, że intensywne ćwiczenia działają także na mięśnie głębokie, co w treningu siłowym jest bardzo istotnym aspektem. Co ciekawe, trening z odważnikami można skonstruować tak, by działał na siłę i masę zawodnika lub pomógł mu w wymodelowaniu sylwetki i zmniejszeniu kilogramów na wadze. Uniwersalny charakter treningu z użyciem kettlebell sprawia, że powinien przypaść do gustu zawodnikom o różnych potrzebach i odmiennym poziomie zaawansowania.

Dlaczego Kettlebell❓

Trening z kettlami jest na pewno bardzo wszechstronny.
Pozwala budować
?siłę,
?dynamikę,…

Opublikowany przez RIO Jits & Gym Niedziela, 13 września 2020

 

Zalety treningu z obciążnikami

Żeliwne hantle w kształcie kuli wpływają na organizm zawodnika wszechstronnie, dlatego systematyczny trening poprawia szybkość ruchów, giętkość mięśni i stawów oraz elastyczność w ułożeniu całego ciała. Prawidłowa technika ćwiczeń siłowych z kettlebell ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy kręgosłupa i nie obciąża go podczas wysiłku fizycznego.

Ćwiczenia wpływają także pozytywnie na kondycję fizyczną, wydolność oddechową, koordynację ruchową oraz umiejętność utrzymania równowagi podczas energicznych ruchów. Trening siłowy z kettlebellem wzmacnia także kości i stawy i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji pleców, gdyż wzmacnia wszystkie mięśnie otaczające kręgosłup. Regularne ćwiczenia poprawiają także krążenie krwi, regulują jej ciśnienie i przyspieszają transport tlenu do komórek, zapobiegając zakwasom.

Jak ćwiczyć z kettlebell?

Rozpoczynając treningi z obciążeniem należy pamiętać o dokładnej rozgrzewce. Dzięki kilkuminutowym ćwiczeniom przygotowującym mięśnie do pracy zmniejsza się ryzyko wystąpienia bolesnych urazów czy kontuzji, a także zakwasów po zakończeniu treningu. Z hantlami kettlebell można ćwiczyć przez całą jednostkę treningową, dzieląc konkretne ćwiczenia na serie, w ramach których realizowane powinno być około 5 powtórzeń.

Trening z obciążeniem pozwala na wykonywanie takich ćwiczeń wzmacniających mięśnie, jak swing (oburącz lub jedną ręką), przysiady, wyciskanie, podrzut, wiatrak czy martwy ciąg. Jedną z popularniejszych form korzystania z kettlebell jest wykonywanie tzw. tureckiego wstawania, polegającego na wstawaniu z pełnej pozycji leżącej z odważnikami uniesionymi na wyprostowanych rękach. Tego typu ćwiczenie angażuje do pracy nie tylko mięśnie rąk, ale także pleców i nóg, na które stopniowo przenoszony jest ciężar ciała i obciążenia.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mistrzostwa Świata Strongman 2020: Oleksii Novikov niespodziewanym triumfatorem!
Mistrzostwa Świata Strongman 2020: Oleksii Novikov niespodziewanym triumfatorem!
Sporą niespodzianką zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata Strongman. Po czterodniowej rywalizacji w Bradenton najlepszy okazał się 24-letni Oleksii Novikov, którego […]
Jakie suplementy pomogą w budowie masy mięśniowej?
Jakie suplementy pomogą w budowie masy mięśniowej?
Zastanawiasz się, czego szukać w sklepie z odżywkami i suplementami, żeby rozbudować swoją masę mięśniową? Przyjrzyj się wraz z nami bliżej ich etykietom!
Sterydy anaboliczne – które z nich powodują najmniejsze skutki uboczne?
Sterydy anaboliczne – które z nich powodują najmniejsze skutki uboczne?
Nierozważne stosowanie zbyt dużej ilości środków pobudzających wzrost i wzmocnienie siły mięśni może prowadzić do wielu poważnych dolegliwości. Dowiedz się, na jakie objawy sterydów anabolicznych należy zwrócić uwagę!
Ostatnie wpisy