Pierwszy raz na siłowni? Zobacz, jak się przygotować!
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy raz na siłowni? Zobacz, jak się przygotować!

Wkrótce czeka Cię pierwszy trening na siłowni? Sprawdź, jak się do niego przygotować i co warto mieć ze sobą!

Trening na siłowni – indywidualny czy z instruktorem?

Nie ważne czy decyzja o kupnie karnetu na siłownię została podjęta pod wpływem impulsu, czy też wynika z konsekwentnego realizowania planu dotyczącego zmiany trybu życia. Liczy się tylko to, że pierwszy krok masz już za sobą. Karnet w kieszeni (ewentualnie na wirtualnym koncie) przyprawia Cię o dreszczyk emocji? Bardzo dobrze! Nieznane zawsze wzbudza niepewność, dzięki temu jest tak interesujące!

Jeżeli to będzie Twój pierwszy raz na siłowni, to musisz się do takiej wizyty odpowiednio przygotować. Strój, nawodnienie, odżywianie, przybory toaletowe – to bez wątpienia istotne elementy, jednak zostaną omówione w dalszej części tekstu. Teraz skoncentrujmy się na najważniejszym – sposobie treningu. W przypadku, gdy nie masz doświadczenia w obsłudze maszyn, nie bardzo wiesz jak uruchomić bieżnię oraz jaką kolejność ćwiczeń wybrać, to pierwsza wizyta na siłowni może skończyć się kontuzją. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości bólowych i nadszarpnięcia swojego zdrowia, zdecyduj się na trening wprowadzający z instruktorem. W niektórych klubach fitness taka propozycja jest darmowa dla nowych członków.

Trening z instruktorem, zwłaszcza w początkowym okresie, ma wiele korzyści. Przede wszystkim trener oprowadzi Cię po siłowni, wytłumaczy, do czego służą poszczególne urządzenia oraz w jaki sposób je obsługiwać. Instruktor pokaże Ci, jaka jest prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń, na jakie elementy zwrócić uwagę rozgrzewając mięśnie przed treningiem oraz co wziąć pod uwagę przy rozciąganiu. Kilka sesji treningowych z profesjonalistą wystarczy, aby siłownia stała się Twoim drugim domem. Zdziwisz się, jak szybko poczujesz się w niej jak ryba w wodzie!


 

Podstawowe zasady zachowania na siłowni

Siłownia podobnie jak każde inne miejsce, ma pewne standardy zachowań, których warto się trzymać – zarówno dla własnego dobrego samopoczucia, jak i komfortu pozostałych osób ćwiczących w tym miejscu. O czym musisz bezwzględnie pamiętać?

Wygodny strój do ćwiczeń – absolutna podstawa

Niezależnie, czy chcesz przez kilkanaście minut biec na bieżni elektrycznej, czy masz w planach trening siłowy, musisz zadbać o wygodny strój sportowy. Większość stałych bywalców siłowni decyduje się na luźne spodenki i podkoszulek. Wśród pań modne są kolorowe legginsy i krótkie topy. Po skończonym treningu przyda się także bielizna na zmianę!

Ręcznik – potrzebny nie tylko, by otrzeć łzy szczęścia po udanym treningu ?

Wybierając się na siłownię, miej zawsze pod ręką ręcznik. Przyda się w trakcie ćwiczeń – zanim usiądziesz na ławeczce czy położysz się na macie, ułóż wpierw ręcznik. To podstawowe zasady higieny. Przecież też chcesz ćwiczyć na czystych urządzeniach, prawda?

Korzystaj z ręczników i płynów do odkażania

Gdy tylko skończysz trening na maszynie, weź do ręki papierowy ręcznik nasączony płynem dezynfekującym i dokładnie przetrzyj urządzenie, tak aby kolejna osoba mogła z niego korzystać. Pamiętaj, by zawsze po sobie sprzątać – to zajmie zaledwie chwilę, a sprawi, że wszyscy na siłowni będą czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo.

Zajmij się sobą

Nie ma nic bardziej irytującego niż uczucie, że osoba ćwicząca obok wlepia w Ciebie wzrok. Nie podglądaj innych ćwiczących, nawet gdy masz dobre zamiary i chodzi Ci tylko o to, aby podpatrzeć prawidłową technikę. Twoje zachowanie może być zrozumiane opacznie. Jeżeli czegoś nie wiesz – lepiej zapytać niż spoglądać ukradkiem na inne osoby ćwiczące na siłowni. Zawsze możesz skorzystać z wiedzy i umiejętności pracowników klubu – z pewnością chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!

Woda, woda i jeszcze raz woda!

Im intensywniejszy jest trening, tym bardziej człowiek się poci. W skrajnych sytuacjach może to doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia. Wchodząc na salę ćwiczeń, pamiętaj, aby w zasięgu ręki mieć dwie rzeczy – ręcznik oraz butelkę z wodą. Wówczas będziesz mógł po nią sięgnąć zawsze, gdy zrobi Ci się słabo. Miej umiar w treningu – postaw na metodę małych kroczków. Stopniowo zwiększaj intensywność treningu, a unikniesz dzięki temu przykrych konsekwencji przetrenowania.


https://www.facebook.com/fitnesswppl/photos/a.1242316872445573/1364504740226785/

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najważniejsze założenia diety na redukcję
Najważniejsze założenia diety na redukcję
Zmiana sposobu odżywiania może okazać się wyjątkowo skuteczna w procesie zrzucania wagi. Poznaj zasady skutecznej diety redukcyjnej!
Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?
Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?
Chcesz szybko schudnąć? Zatrzymaj się i zrób to skutecznie!
Dieta w okresie treningowym – zdrowe przekąski
Dieta w okresie treningowym – zdrowe przekąski
Przekąski nie muszą kojarzyć się źle. Te produkty możesz jeść bez wyrzutów sumienia!
Ostatnie wpisy