Regeneracja mięśni po treningu siłowym – ile powinna trwać i dlaczego jest tak istotna?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Regeneracja mięśni po treningu siłowym – ile powinna trwać i dlaczego jest tak istotna?

Optymalny czas regeneracji mięśni może być różny i trudno jest określić, kiedy należy odpocząć.

Problem ze zbyt krótkim lub całkowitym brakiem odpoczynku polega na tym, że Twoje mięśnie nie będą miały czasu na regenerację i wzrost. Będziesz bardziej podatny na kontuzje, co może prowadzić do miesięcy bez aktywności i utraty postępów.

Zaleca się odpoczynek przez 72 godziny przed ponownym treningiem tej samej grupy mięśniowej. Daje to organizmowi czas potrzebny na regenerację i wzrost mięśni bez ryzyka kontuzji spowodowanej przetrenowaniem lub niedostateczną regeneracją.

Proces regeneracji i odbudowy mięśni

Odbudowa mięśni jest ważnym zadaniem w ciele. Mięsień składa się z włókien. Kiedy ćwiczysz, rozwijasz włókna mięśniowe. Jeśli nie dostarczysz mięśniom wystarczającej ilości składników odżywczych, te nie będą się regenerować i wzmacniać.

Włókna potrzebują czasu na regenerację. Jeśli nie odpoczniesz, Twoje mięśnie nie będą miały szans na rozwój. Bardziej prawdopodobne jest, że doznasz kontuzji i nie osiągniesz żadnych postępów w rozbudowie sylwetki.

Optymalny czas na regenerację mięśni

Zalecany czas regeneracji mięśni to 48–72 godziny. Będzie to zależeć od składu ciała, diety, aktywności fizycznej i siły.

Kiedy ktoś ćwiczy z większą intensywnością, doświadczy większego uszkodzenia mięśni niż ktoś, kto ćwiczy z mniejszą intensywnością. Jeśli masz większą masę mięśniową, uzyskanie takich samych wyników może potrwać dłużej niż u osoby z mniejszą masą mięśniową.

Mięśnie rosną, gdy są stymulowane i karmione wystarczającą ilością składników odżywczych, co oznacza, że ​​odpoczynek nie jest jedyną rzeczą, która ma znaczenie dla rozbudowy gorsetu mięśniowego. Musisz również upewnić się, że odżywiasz się zdrowo i prawidłowo wykonujesz treningi, jeśli chcesz, aby mięśnie rosły.

Podziały treningowe to podziały treningu poszczególnych partii ciała na różne dni tygodnia. Możesz wybrać podział, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i nawykom, a czasem możesz wybrać to, co jest najbardziej popularne, aby zobaczyć, co działa dobrze. Wszystkie sposoby mają swoje zalety i wady, i po prostu musisz znaleźć ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Przyspiesz swój powrót do zdrowia dzięki odpowiedniemu odżywianiu

Spożywanie odpowiedniej ilości makroskładników (węglowodanów, białka i tłuszczów) pomoże Twojemu organizmowi szybciej się zregenerować.

Kluczem do wzrostu mięśni jest upewnienie się, że otrzymujesz wystarczającą ilość składników odżywczych, aby organizm wytwarzał mięśnie, a nie je rozkładał. Jeśli problemem jest regeneracja mięśni, ważne jest, aby upewnić się, że oprócz odpoczynku spożywasz też wystarczającą ilość kalorii.

Aktywny odpoczynek?

Istnieją sposoby na przyspieszenie regeneracji po sesjach treningowych. Zacznij od wdrożenia aktywnego odpoczywania. Aktywna regeneracja to proces stopniowego przywracania funkcji mięśni do normalnego poziomu.

Można to zrobić, wykonując lekkie ćwiczenia mięśni, takie jak chodzenie lub jazda na rowerze. Zmniejszy to bolesność mięśni i pomoże im szybciej się regenerować, niż byłyby w stanie zrobić bez stymulacji.

Zdj. główne: KirstenMarie/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte niemal do końca roku. Czy branża to przetrwa?
Siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte niemal do końca roku. Czy branża to przetrwa?
Nie sprawdziły się medialne spekulacje dotyczące ponownego otwarcia siłowni i klubów fitness jeszcze w tym miesiącu. Podczas sobotniej konferencji prasowej […]
Jak przygotować się do pierwszego spływu kajakowego na dzikiej rzece?
Jak przygotować się do pierwszego spływu kajakowego na dzikiej rzece?
Zaplanuj swoją przygodę na rzeczywistej wodzie! Dowiedz się, jak się przygotować na pierwszy spływ kajakowy na dzikiej rzece, jaki sprzęt wybrać i czego się spodziewać podczas tej ekscytującej przygody.
Zrozumieć suchego oka: przyczyny, objawy i najnowsze metody leczenia
Zrozumieć suchego oka: przyczyny, objawy i najnowsze metody leczenia
Chcesz zrozumieć, co powoduje suchego oka? Ten artykuł pomoże Ci poznać przyczyny, objawy oraz najnowsze metody leczenia tego schorzenia. Dowiedz się więcej, jak radzić sobie z tym problemem zdrowotnym.
Ostatnie wpisy