Czy dieta karniwora jest korzystna dla kulturystów?
DIETA I ODŻYWIANIE
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy dieta karniwora jest korzystna dla kulturystów?

Dieta karniwora określana jest mianem jednej z najbardziej restrykcyjnych diet na świecie. Jej schemat opiera się głównie na spożywaniu mięsa, ryb, jaj i wyeliminowaniu owoców, warzyw oraz produktów pochodzenia zbożowego. Zapewnia ona świetne rezultaty i można na niej dużo zrzucić, jednak trzeba być przy tym bardzo wytrwałym. Jakie są zasady diety karniwora i jakie przynosi efekty?

Co to jest dieta karniwora?

Dieta karniwora to niezwykle restrykcyjny jadłospis, który niemal całkowicie wyklucza spożycie węglowodanów. Posiłki nie powinny zawierać produktów zbożowych oraz owoców, warzyw i strączków. Dieta karniwora opiera się przede wszystkim na jedzeniu mięsa, ryb, nabiału i jaj, dlatego też bardzo często nazywana jest dietą mięsożercy.

Zasady komponowania posiłków są niezwykle proste, ponieważ można spożywać wszystko z listy produktów dozwolonych, czyli mięso i ryby oraz jaja. Nieco odmienna jest sytuacja z nabiałem. Ten jest dozwolony, ale tylko z niską zawartością laktozy i węglowodanów. Z napojów zaleca się pić głównie wodę mineralną i odstawić kawę oraz herbatę. Nie wolno używać tłuszczów roślinnych.

Jeżeli ktoś wybrał dietę karniwora, jako metodę na pozbycie się nadwagi, to jest to bardzo dobra decyzja.
Najszybsze…

Opublikowany przez Dieta Karniwora Wtorek, 11 maja 2021

 

Jakie efekty daje dieta karniwora?

Dieta karniwora może dawać naprawdę dobre rezultaty. Liczba zrzuconych kilogramów jest bardzo szybko zauważalna, co jest oczywiście związane z dużym ograniczeniem węglowodanów oraz spożywaniem głównie protein. Stosowanie tej diety pozwala schudnąć nawet pięć kilogramów w ciągu jednego tygodnia. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że znaczną częścią zgubionej wagi jest woda.

Może się okazać, że w pierwszych dniach stosowania nowego jadłospisu efekty są zadowalające, jednak wraz z biegiem czasu tempo zrzucania wagi zaczyna spowalniać. Powodem takiego biegu zdarzeń jest to, że organizm zaczyna się przyzwyczajać do restrykcyjnej diety.

Diety karniwora nie zaleca się stosować przez dłuższy czas. Ze względu na monotonne spożywanie tych samych produktów dochodzi do wielu niedoborów, które mogą okazać się bardzo niekorzystne dla ludzkiego zdrowia. Często też po przejściu z diety karniwora na normalne odżywianie pojawia się efekt jo-jo. Czy może ona powodować jeszcze jakieś negatywne skutki?

Jakie są główne wady diety karniwora?

Dieta karniwora, z racji tego, że opiera się tylko i wyłącznie na mięsie i jajach oraz skąpych ilościach nabiału, na dłuższą metę będzie działać negatywnie na organizm człowieka. Powodem są liczne niedobory witamin i minerałów, które zawarte są w warzywach i owocach, a które de facto muszą zostać odstawione. Wśród innych niekorzystnych elementów diety należy wymienić:

•  brak błonnika pokarmowego,
•  niedobory składników antyoksydacyjnych,
•  dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych,
•  wysokie narażenie na kancerogeny.

Dieta karniwora i jej wpływ na kulturystów

Kulturystyka to sport, który wymaga przede wszystkim bardzo dobrego podkreślenia każdej partii mięśniowej przy zachowaniu jej imponujących rozmiarów. W przypadku kulturystów dieta karniwora może okazać się wspaniałym wyjściem tuż przed zawodami, kiedy należy w miarę możliwości zejść do jak najniższego poziomu tkanki tłuszczowej.

Dzięki stosowaniu tego jadłospisu, który opiera się głównie na proteinach, mięśnie są odpowiednio chronione. Białko jako ich podstawowy składnik budulcowy potrafi ochronić je przed destrukcyjnym wpływem braku innych substancji i węglowodanów, które odpowiadają za dostarczanie energii.

Dieta mięsna powoduje, że z organizmu w bardzo szybkim czasie usuwana jest duża ilość wody, co powoduje wysuszenie mięśni i ich jeszcze lepsze uwydatnienie. Niemniej tuż po zawodach kulturyści muszą uzupełnić zapasy węglowodanów i witamin oraz minerałów, aby odbudować organizm po niezwykle trudnym okresie. Jednak nie można tego robić w sposób nagły, aby nie pojawił się efekt jo-jo.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować łódź na sezon żeglarski?
Jak przygotować łódź na sezon żeglarski?
Przedstawiamy 8 rad, które pozwolą Ci na lepsze przygotowanie łodzi przed sezonem.
Ile powinien trwać optymalny trening na siłowni?
Ile powinien trwać optymalny trening na siłowni?
Lubisz ćwiczyć na siłowni? Sprawdź, ile powinien trwać Twój trening!
Drętwienie i mrowienie rąk po intensywnym wysiłku fizycznym – o czym to świadczy?
Drętwienie i mrowienie rąk po intensywnym wysiłku fizycznym – o czym to świadczy?
Co może być przyczyną drętwienia i mrowienia rąk po treningu i jak sobie z tym poradzić? Oto wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć!
Ostatnie wpisy