Maszyny czy ćwiczenia na wolnych ciężarach – który rodzaj treningu jest skuteczniejszy?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Maszyny czy ćwiczenia na wolnych ciężarach – który rodzaj treningu jest skuteczniejszy?

Osoby trenujące na siłowni można podzielić na zwolenników treningu na maszynach oraz ćwiczeń z wolnymi ciężarami. Pora poznać ich wady i zalety.

Trening na maszynach

Kulturyści niezwykle cenią sobie trening na maszynach. Ta forma kształtowania sylwetki wykorzystywana jest także przez innych sportowców. Maszyny pozwalają na zastosowanie ćwiczeń izolowanych, co pozwala na kształtowanie konkretnej partii mięśni.

Jeżeli narzekasz na nieproporcjonalną sylwetkę i chcesz zniwelować różnice pomiędzy wielkością poszczególnych mięśni, to maszyny w tym względzie okażą się niezwykle pomocne. Trenując na maszynach nie musisz także martwić się o dodatkową asekurację, gdyż do tego typu treningu nie potrzebujesz towarzystwa. Ponadto podczas ćwiczeń na maszynach stawy są mniej obciążone niż w przypadku ćwiczeń z wolnymi ciężarami – jest to informacja istotna zwłaszcza dla osób, które po wcześniejszych kontuzjach dopiero wracają do pełni sprawności.

Wśród wad treningu na maszynach można wskazać na dosyć długi czas, jaki należy poświęcić na regularny trening, aby móc obserwować oczekiwane rezultaty. Pod względem budowy masy mięśniowej i siły, treningi z wolnymi ciężarami są znacznie bardziej efektywne.

Wolne ciężary

Ćwiczenia ze sztangami i hantlami pozwalają stosunkowo szybko rozbudować masę mięśniową. Jeżeli będziesz wszystkie ćwiczenia wykonywać poprawnie, to możesz liczyć na szybki przyrost siły mięśniowej. Wzmacniasz w ten sposób także ścięgna oraz więzadła. Trening z wolnymi ciężarami to również możliwość doboru ćwiczeń pod kątem naszych indywidualnych preferencji. Maszyny, nawet te najnowocześniejsze, są pod tym względem znacznie bardziej ograniczone.

Kluczowa kwestia, o której powinien pamiętać każdy, kto wybierze tę formę ćwiczeń, to odpowiednia technika. Ćwicząc z wolnymi ciężarami trzeba być o wiele dokładniejszym podczas wykonywania ćwiczeń, niż przeprowadzając trening na maszynach, kiedy to sprzęt poniekąd wymusza prawidłową postawę ciała.

Często od niektórych osób można usłyszeć, że trening powinien być tylko z wolnymi ciężarami! Że maszyny to zło i trzeba…

Opublikowany przez Mateusz Mazur – powerbuilding Czwartek, 5 marca 2020


 

Na jaki trening się zdecydować?

Decyzję odnośnie tego, czy trenować na siłowni przy użyciu nowoczesnych maszyn, czy może lepiej zdecydować się na trening z wolnymi ciężarami, musisz podjąć samodzielnie. Dużo w tym względzie zależeć będzie od tego, jakich efektów oczekujesz od treningów i w jakim czasie chcesz je zaobserwować. Ćwiczenia z wolnymi ciężarami pozwolą na nieco szybszą rozbudowę masy mięśniowej, z kolei maszyny są zalecane nowicjuszom, którzy nie mają jeszcze zbyt dobrze opanowanej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Trening na siłowni – pamiętaj o bezpieczeństwie

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na maszyny, czy na wolne ciężary, to odwiedzając siłownię, pamiętaj o tym, aby ćwiczyć w sposób bezpieczny. Zawsze dobieraj maksymalne obciążenie treningowe do swoich aktualnych możliwości. Zbyt intensywny trening to wysokie prawdopodobieństwo kontuzji. Zadbaj też o to, aby każde z ćwiczeń wykonywać w prawidłowy sposób. Masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie techniki? Skorzystaj z porad trenera personalnego!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Robert Cyrwus zwycięzcą białostockich eliminacji do Arnold Classic Strongman
Robert Cyrwus zwycięzcą białostockich eliminacji do Arnold Classic Strongman
Wicemistrz Polski strongmanów z 2019 roku potwierdził swoje ambicje podczas białostockich eliminacji do zawodów Arnold Strongman Classic, które na wiosnę […]
Suplementacja w sportach siłowych co warto wiedzieć
Suplementacja w sportach siłowych co warto wiedzieć
Sporty siłowe, takie jak np. kulturystyka wymagają nie tylko siły, ale także wytrzymałości. Determinacja i regularne treningi są najważniejsze, ale nie można zapomnieć także o odpowiednim wsparciu żywieniowym.
Studio kulinarne: Kreatywna podróż po świecie smaków i kulinarnej pasji
Studio kulinarne: Kreatywna podróż po świecie smaków i kulinarnej pasji
Studio kulinarne - odkryj magię smaków i kreatywność kulinarnej podróży w sercu kulinarnych pasjonatów.
Ostatnie wpisy