Jak wygląda dieta, rutyna treningowa i przygotowanie do zawodów zawodniczek bikini fitness?
KULTURYSTYKA I FITNESS
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wygląda dieta, rutyna treningowa i przygotowanie do zawodów zawodniczek bikini fitness?

Bikini fitness to kategoria, która w dziedzinie sportów sylwetkowych jest stosunkowo młoda i wymaga od zawodniczek określonego reżimu treningowego.

Jakie elementy wyglądu są oceniane podczas zawodów bikini fitness?

Bikini fitness to kategoria, która wymaga od zawodniczek wyrzeźbienia swojego ciała. Zarys mięśni, prezencja wymodelowanej sylwetki oraz idealne proporcje ciała oceniane podczas konkursu są efektem pracy na siłowni. Plan treningowy opiera się na odpowiednim zaplanowaniu, które partie mięśni powinny być najbardziej rozbudowane.

W przypadku kobiet najczęściej dba się o zbudowanie efektownej tkanki mięśniowej na pośladkach, nogach i rękach. Treningi siłowe i wytrzymałościowe mają pomóc w zbudowaniu jakościowych mięśni i nadaniu im odpowiedniego kształtu, natomiast sesje cardio pomagają w spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej zaburzającej wygląd wymodelowanej sylwetki.

Odpowiednie proporcje ciała uzyskuje się też za pomocą stosowanej diety. W przypadku zawodnika bikini fitness stosuje się sposób żywienia, który zmniejsza zapotrzebowanie węglowodanów, pomaga spalić kalorie i uwydatnić wyrzeźbione mięśnie.

Proces przygotowania do zawodów bikini fitness

Kluczowym elementem przygotowania zawodniczki do zawodów bikini fitness jest odwodnienie organizmu. Na kilka dni przed konkursem uczestniczka musi przyjąć dużo płynów i z każdą dobą systematycznie zmniejszać jej przyjmowanie, tak by na 24 godziny przed zawodami nic nie pić. Odwodnienie organizmu sprawia, że skóra jest cieńsza a mięśnie bardziej widoczne.

Dodatkowo, aby podkreślić rozbudowaną muskulaturę, kobiety nakładają na ciało samoopalacz, który uwypukla każde zaokrąglenie mięśni na ciele zawodniczki oraz podkreśla wcięcie w talii. Istotną kwestią jest także depilacja całego ciała, w tym rąk.

Profesjonalne zawody bikini fitness są organizowane przez rozmaite federacje. Najpopularniejsza z nich – International Federation of Bodybuilding and Fitness – wprowadziła własne przepisy dotyczące kolejnego kluczowego elementu konkursu, mianowicie stroju. Według aktualnych regulacji dolna część stroju kąpielowego, w którym występuje zawodniczka, musi zakrywać przynajmniej ⅓ powierzchni pośladków.

Kreacje, w których występują panie, są skąpe, odsłaniają większość ciała i są zazwyczaj ozdobione widocznymi, błyszczącymi elementami wszytymi w strój. To właśnie strój odgrywa znaczącą rolę podczas przyznawania głównych nagród w konkursie, obok samego wyglądu i sposobu prezentacji.

Negatywne skutki bikini fitness

Zawodniczki zajmujące się sportami sylwetkowymi muszą ściśle przestrzegać założonego planu treningowego, który czasem obejmuje dwa treningi dziennie oraz diety. Każde odstępstwo od przyjętych zasad może przyczynić się do nieosiągnięcia zakładanych efektów.

Tak rygorystyczny system prowadzenia sportowca może mieć negatywne skutki nie tylko na jego zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym, takie jak depresja, zaburzenia odżywiania czy sposobu postrzegania swojego ciała.

Dodatkowym obciążeniem dla zawodniczki bikini fitness może być także sama dieta niskokaloryczna, która przy długotrwałym stosowaniu prowadzi do zaburzeń hormonalnych. W przypadku kobiet może się to wiązać z zanikiem miesiączki, a nawet problemami z płodnością.

Do negatywnych efektów ubocznych uprawiania bikini fitness można także zaliczyć proces odwodnienia organizmu przed zawodami. Niewłaściwie przeprowadzone odwodnienie może prowadzić do znacznego osłabienia organizmu, utraty przytomności czy trwałych uszczerbków na zdrowiu zawodniczki.

Foto wyróżniające: Rikard Strömmer, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rozpoznawanie i radzenie sobie z zaburzeniami rozwojowymi oraz stresorem w miejscu pracy – perspektywa multidyscyplinarna
Rozpoznawanie i radzenie sobie z zaburzeniami rozwojowymi oraz stresorem w miejscu pracy – perspektywa multidyscyplinarna
Dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać oraz radzić sobie z zaburzeniami rozwojowymi i stresem w miejscu pracy. Analiza oparta na wielodyscyplinarnym podejściu.
Druga edycja Shaw Classic oficjalnie potwierdzona! Organizator podał miejsce i datę zawodów
Druga edycja Shaw Classic oficjalnie potwierdzona! Organizator podał miejsce i datę zawodów
Brian Shaw to nie tylko wybitny siłacz, ale także wyjątkowo sprawny organizator. Niespełna miesiąc po premierowej edycji Shaw Classic czterokrotny […]
Efektywność i precyzja cięcia różnych materiałów za pomocą technologii hydroabrazyjnej
Efektywność i precyzja cięcia różnych materiałów za pomocą technologii hydroabrazyjnej
Jednym z najnowocześniejszych sposobów cięcia materiałów jest technologia hydroabrazyjna. Przekonaj się, jak różne materiały reagują na tę metodę cięcia i dowiedz się, jakie przewagi daje zastosowanie tej techniki w praktyce.
Ostatnie wpisy