Żelazny uchwyt i poprawa wyników – dlaczego warto regularnie ćwiczyć przedramiona
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żelazny uchwyt i poprawa wyników – dlaczego warto regularnie ćwiczyć przedramiona

Rozbudowanie mięśni przedramienia pozwala na zwiększenie siły całych rąk, a także poprawia wygląd ciała. Proces wzmocnienia tej partii mięśniowej jest całkiem łatwy i szybki do osiągnięcia!

Budowa przedramienia

Anatomia przedramienia to głównie mięśnie powierzchniowe. Całość składa się łącznie z 19 mięśni, które pozwalają na swobodne poruszanie nadgarstkiem, dłonią i palcami.

Mięśnie przedramienia dzieli się na grupy: przednią, tylną i boczną. Pierwsza z nich składa się z 8 partii mięśniowych, które aktywują się poprzez zgięcie dłoni w stawie nadgarstkowym. Boczne mięśnie, inaczej nazywane promieniowymi, to 4 mięśnie, dzięki którym przedramię zgina się w stawie łokciowym, pozwala na odwrócenie i prostowanie ręki. Ostatnia grupa tylna to 7 mięśni pełniących funkcje prostowników.

Wszystkie partie mięśniowe przedramienia można aktywować podczas podstawowego treningu górnych partii ciała. Wystarczy tylko wprowadzić kilka ćwiczeń do planu treningowego, wykonywać je dokładnie i systematycznie, a efekty powinny być widoczne po paru tygodniach. Warto pamiętać, że mięśnie znajdujące się w przedramionach bardzo szybko się regenerują, podobnie jak mięśnie łydek czy brzucha.

Dlaczego warto pracować nad mięśniami przedramion?

Prawidłowo rozbudowane przedramiona pozwalają uzyskać lepszy uchwyt podczas ćwiczeń siłowych, co przekłada się na poprawę wyników. Silne mięśnie pozwolą na zwiększenie obciążeń i dźwiganie większych ciężarów. Systematyczna praca nad rozbudową partii mięśniowych ręki ułatwia poprawne złapanie sztangi, poprawia kontrolę ruchów oraz stabilizuje nadgarstek podczas wyciskania. Wprowadzenie do stałego planu treningowego ćwiczeń wzmacniających pracę przedramion umożliwia szybszą i bardziej skuteczną budowę masy mięśniowej.

Niemniej istotnym aspektem rozbudowy przedramion jest ich wygląd. Podczas pracy nad górną partią ciała nie powinno się zatem zapominać o żadnej jego części. Atrakcyjnie wymodelowane przedramiona dopełniają wygląd całej ręki i poprawiają proporcję ciała od pasa w górę.

JAK POPRAWIĆ SIŁĘ CHWYTU ??? ?

Już wiem zacznę uginać i prostować nadgarstek z hantlami po 2 kg na 25 powtórzeń pompa…

Opublikowany przez Być jak Herkules Piątek, 11 maja 2018

 

Jakie ćwiczenia stosować?

Lista aktywności ruchowych wspierających pracę przedramion oraz ich rozbudowę jest dość obszerna, jednak kilka z nich szczególnie przyspiesza efekty i dodaje siły. Ćwiczenie przedramion może mieć charakter osobnych zajęć, podczas których zawodnik skupia się tylko na aktywowaniu konkretnych partii mięśniowych przedramienia, lub być częścią ogólnego treningu siłowego na górne partie ciała.

Unoszenie hantli nachwytem

Ćwiczenie powinno być powtarzane po kilka lub kilkanaście razy na każdą rękę – tak, aby mieć pewność, że nasze mięśnie są równo angażowane. Hantle należy unosić do wysokości klatki piersiowej nachwytem, w którym grzbiet dłoni jest do góry. Podczas ruchów nogi powinny być wyprostowane, łokcie blisko ciała a kręgosłup znajdować się w pozycji prostej.

Zwijanie nadgarstkami

Wrist roller to ćwiczenie, które zmusza do wysiłku zwijacze i prostowniki przedramienia. Dzięki temu pracują wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe znajdujące się w ręce.

Zadanie polega na zwijaniu lub rozwijaniu dłoni z ciężarem. Powtórzenia powinny być równomiernie rozłożone na obie ręce i wynosić maksymalnie 20 na rękę. Realizując ćwiczenie warto oprzeć o coś przedramiona, co pozwoli na ustabilizowanie ruchu oraz większą kontrolę nad przebiegiem zwijania.

Zwis na drążku

Ćwiczenie to świetnie sprawdza się nie tylko podczas treningu przedramion, ale pozytywnie wpływa też na rozwój mięśni pleców oraz ramion. Kompleksowy charakter ruchów pozwala na aktywowanie większych partii mięśniowych.

Zwis należy rozpocząć od odpowiedniego chwycenia drążka. Technika nachwytu lub podchwytu jest dowolna – efekt pracy mięśni będzie identyczny. W swobodnym zwisie kluczowym elementem jest ułożenie nóg, które nie mogą dotykać podłoża. Jeśli drążek jest umieszczony zbyt nisko, należy ugiąć nogi w kolanach, a stopy spleść ze sobą. Czas trwania zwisu jest uzależniony od indywidualnych możliwości trenującego.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przygotować łódź na sezon żeglarski?
Jak przygotować łódź na sezon żeglarski?
Przedstawiamy 8 rad, które pozwolą Ci na lepsze przygotowanie łodzi przed sezonem.
Michał Karmowski motywuje do regularnych treningów. „Ciężka praca potrafi czasami pokonać genetykę czy talent”
Michał Karmowski motywuje do regularnych treningów. „Ciężka praca potrafi czasami pokonać genetykę czy talent”
Imponująca muskulatura największych kulturystów na świecie to efekt tysięcy godzin spędzonych na siłowni, ale równie istotna w procesie budowania sylwetki […]
Ćwiczenia na poprawę sylwetki, które można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu!
Ćwiczenia na poprawę sylwetki, które można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu!
Te ćwiczenia (w domu oraz na siłowni) pozwolą Ci w końcu cieszyć się wymarzoną sylwetką – sprawdź sam!
Ostatnie wpisy