Drętwienie i mrowienie rąk po intensywnym wysiłku fizycznym – o czym to świadczy?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Drętwienie i mrowienie rąk po intensywnym wysiłku fizycznym – o czym to świadczy?

Drętwienie rąk to dolegliwość, na którą stosunkowo często skarżą się osoby wykonujące intensywne treningi siłowe. Gdzie należy szukać przyczyny takiego stanu rzeczy i w jaki sposób można mu zaradzić? Odpowiadamy.

Pojęcie i przyczyny drętwienia

Pojęcie drętwienia odnosi się do zaburzenia czucia polegającego na tym, że uciskany jest nerw lub dana część ręki jest nieukrwiona. W związku z powyższym występuje efekt parestezji – odczuwamy go zazwyczaj w postaci mrowienia, braku czucia czy wyraźnego osłabienia konkretnego odcinka ręki. Innymi dolegliwościami związanymi z drętwieniem mogą być także ból, a nawet nieprzyjemne pieczenie. 

Najczęściej spotykanymi przyczynami drętwienia są problemy neurologiczne lub ortopedyczne. Jeśli mowa natomiast o regularnym drętwieniu kończyn górnych, powodów można szukać zwłaszcza w odcinku szyjnym kręgosłupa – to właśnie z tego miejsca wychodzi unerwienie naszych rąk. Zespołami, które najczęściej i w największym stopniu mają wpływ na nasze odczucia, są zespół cieśni nadgarstka oraz rwa ramienna.

Drętwienie rąk po wysiłku fizycznym

Intensywny wysiłek fizyczny może się wiązać z rozmaitymi skutkami ubocznymi i jednym z nich jest właśnie omawiane drętwienie. Potwierdza się to również w praktyce – duża część osób regularnie wykonujących ćwiczenia siłowe zmaga się z niekomfortowym mrowieniem w rękach, nawet jeśli nie pracują one na co dzień na dużych ciężarach. Czy trening sam w sobie faktycznie może stanowić bezpośrednią przyczynę drętwienia?

Przed rozpoczęciem poszukiwania powodów drętwienia powinniśmy zadać sobie zasadnicze pytanie, a mianowicie: w jakiej dokładnie części kończyny górnej obserwujemy mrowienie? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że w terminologii fizjoterapeutycznej pojęcie „ręka” odnosi się wyłącznie do dłoni. Każdy nerw odpowiada zaś za inną część naszej dłoni. Wyróżnia się następujące: nerw skórny przyśrodkowy ramienia, nerw mięśniowo-skórny, nerw promieniowy, nerw pośrodkowy i nerw łokciowy. Bazując na tym, w którym konkretnie miejscu dłoni odczuwamy drętwienie, możemy stwierdzić, z którym nerwem jest problem i gdzie należy szukać rozwiązania.

Jak poradzić sobie z drętwieniem?

Najprostszym sposobem na drętwienie może się okazać zrobienie sobie kilkudniowej przerwy od ćwiczeń – być może mrowienie to nic poważnego i stanowi efekt zwyczajnego przetrenowania. Kilka dni odpoczynku z pewnością nie będzie miało negatywnego wpływu na osiągane przez nas rezultaty treningowe, a może być naprawdę zbawienne w kontekście zwalczania drętwienia. Nie bez przyczyny wielu ćwiczących poleca na początek właśnie takie rozwiązanie. Jeśli jednak nawet po przerwie drętwienie nie ustaje, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze badania. W poważniejszych przypadkach konieczna może się okazać szczegółowa diagnoza z obrazowaniem rezonansem magnetycznym.

Ćwiczenia na drętwienie rąk

Walkę z drętwieniem rąk można spróbować podjąć również za pomocą prostych ćwiczeń. Chodzi przede wszystkim o niewymagające aktywności, które spokojnie można wykonać w domowym zaciszu, takie jak naciskanie dłońmi na blat (rozciąganie mięśni zginających nadgarstki) czy zahaczanie drzwi (rozciąganie mięśni przedniej części klatki piersiowej). Nawet jeśli powyższe ćwiczenia nie rozwiążą naszych problemów w stu procentach, to z pewnością warto je wypróbować!

Zdj. główne: Ari Spada/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Suplementy z elektrolitami: Odzyskaj równowagę i energię
Suplementy z elektrolitami: Odzyskaj równowagę i energię
Suplementy z elektrolitami: energia i równowaga dla Twojego organizmu. Odkryj korzyści regularnej suplementacji!
Rozpoznawanie i radzenie sobie z syndromem oszusta za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej?
Rozpoznawanie i radzenie sobie z syndromem oszusta za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej?
Dowiedz się, jak terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w walce z syndromem oszusta. Odkryj strategie i techniki radzenia sobie, które mogą pomóc w zmiennie samopoczucie i ułatwić codzienne życie.
24 talerze na jednym gryfie – tak trenuje mistrz świata strongman Oleksii Novikov!
24 talerze na jednym gryfie – tak trenuje mistrz świata strongman Oleksii Novikov!
Już za kilkanaście dni światowa czołówka strongmanów powróci do rywalizacji w znaczących zawodach rangi międzynarodowej. Na sobotę 27 lutego zaplanowano […]
Ostatnie wpisy