Jak zregenerować ciało po treningu?
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zregenerować ciało po treningu?

Artykuł sponsorowany

Trenujesz regularnie? To świetnie! Mamy nadzieję, że w swoim planie treningowym uwzględniasz czas na regenerację organizmu po wysiłku, bo bez niej nie osiągniesz wymarzonych wyników. Jak się regenerować? Poznaj sprawdzone sposoby!

Wielu z nas trenuje bez ustanku siedem dni w tygodniu, sądząc, że w ten sposób szybciej schudnie, wymodeluje sylwetkę lub osiągnie wysokie wyniki sportowe. W szale treningów zapominamy o odpoczynku, tym samym robiąc sobie tylko krzywdę. Bez odpowiedniej regeneracji nie uda nam się zbudować mięśni i poprawić kondycji. Plan, w którym brakuje czasu na wypoczynek, nie można nazwać planem skutecznym.

Dlaczego regeneracja potreningowa jest tak istotna? Przede wszystkim pozwala uniknąć przetrenowania i kontuzji. Przetrenowanie sprawia, że brakuje nam energii, ciągle odczuwamy zmęczenie i bóle mięśni, co może prowadzić do przeciążenia organizmu i różnego rodzaju urazów. Dni wolne od treningu pomagają nabrać sił potrzebnych do kolejnych aktywności. I warto również pamiętać, że mięśnie rosną właśnie podczas odpoczynku, a nie – jak często błędnie myślimy – w trakcie ćwiczeń fizycznych. Jak więc skutecznie się regenerować? Koniecznie uwzględnij poniższe aspekty!

Rozciąganie

Proces regeneracji możesz rozpocząć tuż po wysiłku. Po wykonaniu treningu nie zapominaj o ćwiczeniach rozciągających, które mają na celu wyciszenie i uspokojenie organizmu. Rozluźnienie mięśni zmniejsza także ryzyko powstania zakwasów i dolegliwości bólowe.

Dieta i posiłek po treningu

Jeżeli chcesz mądrze trenować, potrzebujesz dobrego paliwa, a jego rolę pełni jedzenie. Ważne jest nie tylko to, co jesz przez cały dzień, ale również to, co zjadasz po treningu. Nawet jeśli ćwiczysz w godzinach wieczornych, nie pomijaj posiłku regeneracyjnego. Dzięki niemu uzupełnisz niedobory energii i odbudujesz uszkodzone podczas wysiłku włókna i tkanki. Pamiętaj, aby taki posiłek składał się z odpowiedniej ilości białek, węglowodanów i tłuszczów. Możesz zjeść na przykład jogurt z musli, suszonymi owocami i orzechami lub pieczoną pierś kurczaka z pełnoziarnistym makaronem bądź brązowym ryżem z ulubioną sałatką, w której nie zabraknie kilku kropel oliwy z oliwek.

Sen

Nasz organizm najlepiej regeneruje się podczas snu, więc jeśli dużo trenujesz, nie zarywaj nocy. W trakcie nocnego wypoczynku nasze ciało ma szansę na odbudowanie ubytków w tkance mięśniowej, które powstają w czasie ćwiczeń. Przyjmuje się, że optymalna dla organizmu ilość snu wynosi 8 godzin, jednak niektórzy czują się wypoczęci i zregenerowani już po 6-7 godzinach. Ważna jest więc nie tyle ilość snu, co jego jakość. Przed zaśnięciem ogranicz korzystanie z telefonu oraz komputera i nie przeglądają mediów społecznościowych, za to wywietrz sypialnię, wycisz się, pomedytuj przez kilka minut, zrób ćwiczenia oddechowe albo posłuchaj relaksującej muzyki. Ostatni (lekki) posiłek zjedz najlepiej 2-3 godziny przed snem.

Masaż

Trudno znaleźć bardziej relaksujący i przyjemniejszy sposób na rozluźnienie mięśni niż masaż. Masowanie przyśpiesza proces regeneracji, łagodzi bóle mięśni, a także stany zapalne i obrzęki. Możesz regularnie odwiedzać gabinety masażu lub masować się w domowych zaciszu. Do samodzielnego masażu będziesz potrzebować odpowiednich przyrządów. Warto zaopatrzyć się w pistolet do masażu, którego używanie wpływa na zmniejszenie zmęczenia i bólu mięśni, ale przede wszystkim stanowi świetną alternatywę dla kosztownych wizyt w gabinetach odnowy biologicznej.

Fot.: Burst/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Agmatyna – sposób na zwiększenie pompy mięśniowej
Agmatyna – sposób na zwiększenie pompy mięśniowej
Agmatyna to popularna wśród sportowców substancja, która ma za zadanie skutecznie zwiększać pompę mięśniową.
Białko ekwiwalentem treningu fizycznego? „W przyszłości może to być możliwe”
Białko ekwiwalentem treningu fizycznego? „W przyszłości może to być możliwe”
Niektórym osobom uprawiającym sport brakuje czasu (a niekiedy nawet ochoty) na regularny trening. Mimo tego pragną stale zachowywać właściwą kondycję […]
Innowacje w odzieży sportowej: jakie technologie wykorzystują producenci, aby zwiększyć wygodę i efektywność sportowców?
Innowacje technologiczne w odzieży sportowej to temat, który jest coraz częściej omawiany w branży.
Ostatnie wpisy