Czy trening obwodowy we własnym mieszkaniu jest skuteczny?
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy trening obwodowy we własnym mieszkaniu jest skuteczny?

Trening obwodowy większości kojarzy się z ćwiczeniami na siłowni. Jak się jednak okazuje, z powodzeniem można go wykonywać również w domowym zaciszu. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Jak powinien wyglądać idealny trening obwodowy w mieszkaniu?

Trening obwodowy – co to takiego?

Mianem treningu obwodowego określa się metodę, która bazuje na ćwiczeniach ułożonych w ciągi, które mają na celu wymusić możliwie jak największą wydajność w krótkim czasie. Trening obwodowy ma za zadanie angażować dużą liczbę grup mięśniowych. W jego skład wchodzi kilka odpowiednio dopasowanych ćwiczeń wykonywanych bezpośrednio po sobie, zaczynając od największej partii mięśni, a kończąc na najmniejszej. Czas odpoczynku pomiędzy nimi wynosi około 30 sekund. Nieodłącznym elementem każdego treningu obwodowego jest rozgrzewka, która powinna obejmować wszystkie stawy i mięśnie.


https://www.facebook.com/sklepbodymaniapl/photos/a.522509187834587/553536034731902/

 

Trening obwodowy w domu – czy to możliwie?

Czy trening obwodowy może być wykonywany w domu? Jak najbardziej! To idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup karnetu, mieszkają z dala od siłowni lub pracują w niestandardowych godzinach.

Jakie są główne zalety płynące z treningu obwodowego w domu? Ćwicząc w ten sposób, można zaoszczędzić sporo czasu, który normalnie przeznaczylibyśmy na dojazd na siłownię i powrót z niej. To także spora oszczędność w sensie finansowym – nie trzeba wówczas ponosić kosztów związanych z zakupem karnetu. Co ważne, trening obwodowy może być z powodzeniem wykonywany bez jakiegokolwiek sprzętu.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość ćwiczenia o dowolnej porze, bez konieczności dopasowywania się do godzin otwarcia siłowni. Dzięki treningom domowym można zaangażować swoje ciało na tyle, by za jakiś czas móc wykonywać je na siłowni, korzystając z obciążenia zewnętrznego.

Niewątpliwym atutem ćwiczeń w domu jest komfort, jaki towarzyszy nam podczas przebywania w znanym środowisku. Dotyczy to w szczególności osób nieśmiałych i niepewnych siebie. W czasie wykonywania ćwiczeń w domowym zaciszu można się w pełni skoncentrować na treningu. Nie rozpraszają nas wówczas inne osoby czy muzyka. Nie trzeba również czekać na to, aż zwolni się stanowisko do ćwiczeń, co może skutecznie wybić z rytmu i zaburzyć przebieg treningu.

 

Jakie ćwiczenia powinien obejmować trening obwodowy w domu?

Pompki – to popularne ćwiczenie, które można w dowolny sposób modyfikować, dopasowując je do indywidualnych potrzeb. Można je urozmaicić na przykład ustawiając wąsko ręce, dzięki czemu zaangażujemy tricepsy. Kolejne z dostępnych rozwiązań to pompki z klaśnięciem, które są niezwykle dynamicznym ćwiczeniem,

Burpees – inaczej określane są mianem padnij-powstań. W jaki sposób powinno się je wykonywać? Ćwiczenie rozpoczynamy w pozycji stojącej, robiąc półprzysiad podparty. Następnie wyrzucamy nogi w tył, robimy pompkę, wstajemy i wyskakujemy w górę. Jest to niezwykle efektywne ćwiczenie, które angażuje niemal wszystkie partie mięśni,

Przysiady z wyskokiem – ćwiczenie to polega na wykonaniu tradycyjnego przysiadu, który kończy wyskok podczas wychodzenia w górę. Doskonale sprawdza się u wszystkich osób, którym zależy na wyrzeźbieniu mięśni nóg,

Wykroki ze skrętem – ćwiczenie to polega na zrobieniu wykroku w przód, schodząc stopniowo do klęku na jednej nodze. Należy tutaj pamiętać o tym, aby kolano nie dotykało ziemi. Ręce trzymamy cały czas wyprostowane przed sobą. Następnie wykonujemy skręt tułowia w kierunku nogi wykrocznej. Wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ten sam ruch drugą nogą,

Russian twist – to znakomite ćwiczenie na mięśnie brzucha, które wykonuje się w siadzie równoważnym. Polega ono na naprzemiennym robieniu mocnych skrętów tułowia w lewą i prawą stronę.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
6 powodów, dla których warto wypożyczać sprzęt filmowy
6 powodów, dla których warto wypożyczać sprzęt filmowy
Jeśli chcesz skorzystać ze sprzętu filmowego, możesz go wypożyczyć zamiast kupować. To pod wieloma względami warte polecenia rozwiązanie, którego zalety omawiamy poniżej.
Dobry krem do stóp – o czym warto pamiętać przy zakupie?
Dobry krem do stóp – o czym warto pamiętać przy zakupie?
Zastanawiasz się, jaki krem będzie najlepszy dla Twoich potrzeb? Warto poznać kilka istotnych kwestii dotyczących pielęgnacji stóp.
Łysienie może być wynikiem choroby. Kiedy iść do trychologa?
Łysienie może być wynikiem choroby. Kiedy iść do trychologa?
Współczesna medycyna estetyczna i dermatologia oferują szereg rozwiązań dla osób doświadczających problemu z nadmiernym wypadaniem włosów.
Ostatnie wpisy