Najskuteczniejsze ćwiczenia na biceps
TRENING
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Najskuteczniejsze ćwiczenia na biceps

Jak zwiększyć obwód bicepsa? To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie pasjonaci sportów siłowych. Podpowiadamy oraz wskazujemy najlepsze ćwiczenia na mięsień dwugłowy ramienia!

Biceps to bezapelacyjny „król mięśni”. Większość z nas właśnie od niego zaczynała przygodę z ćwiczeniami siłowymi. Również dlatego, że ćwiczenia te są najbardziej intuicyjne i w teorii najprostsze do wykonania. W teorii, bo w praktyce umiejętne obciążenie i wyizolowanie mięśnia dwugłowego ramienia to zadanie, do którego należy się przyłożyć na każdym etapie, pamiętając o odpowiedniej technice.


https://www.facebook.com/MuscularDevelopmentPolska/photos/a.179392558749988/939459202743316/

 

Ćwiczeń na rozwój bicepsów jest cała masa, podobnie jak i sprzętu, z którego możemy skorzystać. My prezentujemy nie tylko najlepsze, ale i najpopularniejsze z nich. W przypadku bicepsu siła tkwi w prostocie!

Zginanie przedramion ze sztangą stojąc

Bardzo popularne i proste technicznie ćwiczenie. Złap sztangę (najlepiej z łamanym gryfem) w obie ręce podchwytem. Wyprostuj ramiona wzdłuż ciała. Ściągnij łopatki i podnieś sztangę ku górze, zginając łokcie. Łokcie trzymaj jak najbliżej ciała. Wykonuj ćwiczenie w pełnym zakresie, a przy opuszczeniu sztangi możesz jeszcze lekko napiąć tricepsy. Nie przesadź z ciężarem – sztangę podnosić mają twoje ramiona, dlatego nie odchylaj całego ciała do tyłu. Możesz złapać sztangę szeroko – mniej więcej na szerokości ramion – albo wąsko.

Zginanie przedramion ze sztangielkami

Ćwiczenie analogiczne do powyższego z tą różnicą, że sztangę zastępują dwie sztangielki, tzw. hantle. Zginaj łokieć, aż sztangielki dotkną klatki piersiowej. Mocno zepnij mięsień w tym momencie. Przy opuszczaniu w pełni kontroluj ruch ręki, nie zwalniaj jej. I najważniejsze – trzymaj łokcie blisko ciała, niech nie “uciekają” w bok.

Jest wiele różnych opcji na wykonanie tego ćwiczenia. Możesz unosić obie ręce naraz albo na zmianę. Możesz przez całe ćwiczenie trzymać sztangielki w tzw. chwycie młotkowym, czyli nie zmieniać kierunku ich trzymania albo wykonywać tzw. supinacę, czyli rotację nadgarstków o 90 stopni do zewnątrz – na dole trzymać sztangielki równolegle do ud, a unosząc je skręcać równolegle do klatki piersiowej. Tu również należy pamiętać o ściągniętych łopatkach i wyprostowanych plecach.

Uginanie ramion w oparciu o kolano

Według wielu kulturystów to najskuteczniejsze ćwiczenie na bicepsy, bo dobrze je izoluje i angażuje niemal w całości. Usiądź na ławce w rozkroku. Weź hantel do ręki, oprzyj łokieć na wewnętrznej części uda. W pełni opuść przedramię, a następnie unieś w stronę barku. Drugą ręką opieraj się o drugą nogę. Wykonuj to ćwiczenie powoli, potem zmień rękę. To ćwiczenie można idealnie połączyć z dowolnym ćwiczeniem na triceps i wykonywać oba na zmianę.

Uginanie ramion przy użyciu linki wyciągu dolnego

Kolejne ćwiczenie, które bazuje na prostym zginaniu łokcia góra-dół. Również wymaga supinacji nadgarstków i pełnej koncentracji przy opuszczaniu dłoni. Rozważnie dobieraj obciążenie!

Podciąganie na drążku w wąskim uchwycie

Podciąganie na drążku to jedno z najlepszych, najbardziej wszechstronnych i kompletnych ćwiczeń. Jest niełatwe dla początkujących, ale warto powoli i stopniowo się w nim poprawiać. By bardziej zaangażować ramiona, należy chwycić drążek wąskim podchwytem, z dłońmi blisko siebie. A następnie klasycznie podciągnąć się aż podbródek znajdzie się nad drążkiem. Patrz prosto przed siebie, możesz ugiąć i skrzyżować nogi.

Ćwiczenia na modlitewniku

Wariacja na temat uginania przedramion z wykorzystaniem specjalistycznej maszyny. Pozwala wyizolować biceps, zwłaszcza z nadgarstkami ustawionymi do zewnątrz, w pozycji podchwytu. Jeśli zmienimy chwyt na młotkowy, to bardziej zaangażowane będę również mięśnie ramienny i ramienno-promieniowy, a nie tylko dwugłowy. Zasiadając do modlitewnika, warto na początek nałożyć nieco mniejszy ciężar. W przeciwieństwie do ćwiczeń bez maszyny, tutaj mniej pracuje reszta naszego ciała, dlatego większe jest ryzyko bolesnych zakwasów. Nie należy również wysuwać ramion za mocno do przodu, bo wtedy obciążymy przedramiona.

Inne ćwiczenia

Jest jeszcze dużo innych, mniej popularnych ćwiczeń na bicepsy. Doświadczeni bywalcy siłowni powinni spróbować dumbbells spider curls, czyli uginania przedramion z hantlami w leżeniu na ławce na brzuchu. To nietypowe, ale niezwykle skuteczne ćwiczenie. Warto korzystać przy nim z mniejszych ciężarów, a skupić się na odpowiedniej technice, zwłaszcza na utrzymaniu pozycji łokci. Zresztą, ta rada jest uniwersalna dla wszystkich ćwiczeń na mięśnie dwugłowe ramion – zamiast na nadmiernym obciążeniu skup się na długim, spokojnym wykonaniu ruchu w pełnym zakresie i na mocnym spięciu mięśnia.

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowe rekordy świata w martwym ciągu oraz wyciskaniu na ławeczce. Alex Maher i Jimmy Kolb przekroczyli kolejne granice!
Nowe rekordy świata w martwym ciągu oraz wyciskaniu na ławeczce. Alex Maher i Jimmy Kolb przekroczyli kolejne granice!
Amerykańscy trójboiści znów udowodnili, że nie ma takiej bariery, której nie dałoby się złamać i w spektakularnym stylu rozprawili się […]
Kim jest Jolanta Anasiewicz – Polka, która wygrała zawody Mr. Olympia?
Kim jest Jolanta Anasiewicz – Polka, która wygrała zawody Mr. Olympia?
Ciężka praca i determinacja. Krótka historia Jolanty Anasiewicz, czyli pierwszej Polki, która wygrała zawody Mr. Olympia!
Rozpoznawanie i radzenie sobie z syndromem oszusta za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej?
Rozpoznawanie i radzenie sobie z syndromem oszusta za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej?
Dowiedz się, jak terapia poznawczo-behawioralna może pomóc w walce z syndromem oszusta. Odkryj strategie i techniki radzenia sobie, które mogą pomóc w zmiennie samopoczucie i ułatwić codzienne życie.
Ostatnie wpisy