Jak powiększyć obwód szyi za pomocą kilku ćwiczeń?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak powiększyć obwód szyi za pomocą kilku ćwiczeń?

Chciałbyś, aby Twoja szyja była proporcjonalna do reszty sylwetki? Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze, żeby osiągnąć ten cel!

Wiele się mówi o ćwiczeniach na barki, ramiona, biceps i triceps, klatkę piersiową i tak dalej. Niewielu jednak porusza temat rozbudowy mięśni szyi, która przecież również musi być wzmacniana, żeby nie doszło do karykaturalnego zestawienia krótkiej szyi i bardzo rozbudowanej klatki piersiowej. Jak tego dokonać? 

Pięć minut codziennie

Zacznijmy od tego, że ćwiczenia szyi powinny być wykonywane codziennie. Wystarczy odłożyć pisanie na klawiaturze na rzecz pisania tradycyjnego, a natychmiast poczujemy, jak bardzo nasza szyja jest niewyćwiczona. Ból karku będzie się nasilał z minuty na minutę, gdyż współcześnie jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do tylko jednej pozycji. Każda zmiana wywołuje u nas dyskomfort i dlatego powinniśmy zadbać o aktywność również tej części ciała. Wystarczy, że kilka minut dziennie rozruszamy mięśnie szyi ruchem kołowym, wyciąganiem do przodu i do tyłu, w górę i na boki itd. Taki „rozruch” może stanowić także idealną rozgrzewkę przed treningiem właściwym. 

Neck bridge 

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o wykonanie pozycji mostka szyją. Pozycja powinna wywołać napięcie, które z czasem zacznie ustępować. Jak w każdym ćwiczeniu, chodzi o ciąg nagłych spięć mięśni, które powodują ich rozrost. Z poniższego filmu wideo dowiesz się, jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie.

Innym wariantem tego ćwiczenia jest próba podnoszenia się za pomocą mięśni szyi. W tym celu należy usiąść na ziemi, plecami oprzeć się o jakiś niewysoki mebel, który będzie kończył się na wysokości naszego karku, a następnie oprzeć o niego potylicę i spróbować się podciągnąć do góry. Istnieje także jeszcze jeden sposób wykonania tego ćwiczenia związany tym razem z próbą specyficznego stania na głowie.

Ćwiczenia z obciążeniem 

Gdyby komuś zależało na ćwiczeniach związanych z dodatkowymi ciężarami, to i taką technikę treningu wymyślono. Należy jednak zastosować jedynie minimalne obciążenie, ponieważ uszkodzenie kręgów szyjnych może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Szrugsy 

Czyli sposób na rozbudowanie całego karku oraz górnej części pleców (tzw. kaptur). Jest to dosyć proste ćwiczenie, do którego jednak będziemy potrzebowali sztangi oraz odpowiedniego zaplecza teoretycznego. Pozwoli nam ono zadbać o bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia, kontuzji itp.

Zdjęcie główne: Milan Csizmadia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać kurtkę do biegania?
Jak wybrać kurtkę do biegania?
Wiele osób denerwuje się, gdy w dzień treningu spadnie deszcz lub wieje silny wiatr. By nie rezygnować z aktywności, warto zaopatrzyć się w dobrą kurtkę do biegania. Powinna ona być lekka, wygodna i wytrzymała, by chronić przed zimnem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Czy dieta karniwora jest korzystna dla kulturystów?
Czy dieta karniwora jest korzystna dla kulturystów?
Dieta karniwora przynosi bardzo dobre efekty i pozwala zrzucić wagę w krótkim czasie. Jaki ma wpływ na kulturystów? Czy mogą z niej korzystać osoby regularnie uczęszczające na siłownię? Przeczytaj i sprawdź!
Czołowi polscy zawodnicy sportów sylwetkowych pojadą na Mistrzostwa Świata bez eliminacji!
Czołowi polscy zawodnicy sportów sylwetkowych pojadą na Mistrzostwa Świata bez eliminacji!
Napięty kalendarz jesiennych imprez sprawił, że Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego zdecydował się skrócić drogę naszych najlepszych reprezentantów […]
Ostatnie wpisy