Jak powiększyć obwód szyi za pomocą kilku ćwiczeń?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak powiększyć obwód szyi za pomocą kilku ćwiczeń?

Chciałbyś, aby Twoja szyja była proporcjonalna do reszty sylwetki? Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze, żeby osiągnąć ten cel!

Wiele się mówi o ćwiczeniach na barki, ramiona, biceps i triceps, klatkę piersiową i tak dalej. Niewielu jednak porusza temat rozbudowy mięśni szyi, która przecież również musi być wzmacniana, żeby nie doszło do karykaturalnego zestawienia krótkiej szyi i bardzo rozbudowanej klatki piersiowej. Jak tego dokonać? 

Pięć minut codziennie

Zacznijmy od tego, że ćwiczenia szyi powinny być wykonywane codziennie. Wystarczy odłożyć pisanie na klawiaturze na rzecz pisania tradycyjnego, a natychmiast poczujemy, jak bardzo nasza szyja jest niewyćwiczona. Ból karku będzie się nasilał z minuty na minutę, gdyż współcześnie jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do tylko jednej pozycji. Każda zmiana wywołuje u nas dyskomfort i dlatego powinniśmy zadbać o aktywność również tej części ciała. Wystarczy, że kilka minut dziennie rozruszamy mięśnie szyi ruchem kołowym, wyciąganiem do przodu i do tyłu, w górę i na boki itd. Taki „rozruch” może stanowić także idealną rozgrzewkę przed treningiem właściwym. 

Neck bridge 

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o wykonanie pozycji mostka szyją. Pozycja powinna wywołać napięcie, które z czasem zacznie ustępować. Jak w każdym ćwiczeniu, chodzi o ciąg nagłych spięć mięśni, które powodują ich rozrost. Z poniższego filmu wideo dowiesz się, jak prawidłowo wykonać to ćwiczenie.

Innym wariantem tego ćwiczenia jest próba podnoszenia się za pomocą mięśni szyi. W tym celu należy usiąść na ziemi, plecami oprzeć się o jakiś niewysoki mebel, który będzie kończył się na wysokości naszego karku, a następnie oprzeć o niego potylicę i spróbować się podciągnąć do góry. Istnieje także jeszcze jeden sposób wykonania tego ćwiczenia związany tym razem z próbą specyficznego stania na głowie.

Ćwiczenia z obciążeniem 

Gdyby komuś zależało na ćwiczeniach związanych z dodatkowymi ciężarami, to i taką technikę treningu wymyślono. Należy jednak zastosować jedynie minimalne obciążenie, ponieważ uszkodzenie kręgów szyjnych może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń.

Szrugsy 

Czyli sposób na rozbudowanie całego karku oraz górnej części pleców (tzw. kaptur). Jest to dosyć proste ćwiczenie, do którego jednak będziemy potrzebowali sztangi oraz odpowiedniego zaplecza teoretycznego. Pozwoli nam ono zadbać o bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczenia, co zminimalizuje ryzyko uszkodzenia, kontuzji itp.

Zdjęcie główne: Milan Csizmadia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening na ketozie – jak ćwiczyć na diecie ketogenicznej?
Trening na ketozie – jak ćwiczyć na diecie ketogenicznej?
Omawiamy to, co musisz wiedzieć o treningu keto, aby Twoje ciało reagowało tak, jak chcesz i oczekujesz . Wyjaśnimy, jak często powinieneś ćwiczyć i jak jeść, aby przygotować się do treningu.
Jak znaleźć motywację do ćwiczeń?
Jak znaleźć motywację do ćwiczeń?
Trudno Ci znaleźć motywację do tego, żeby regularnie ćwiczyć i dbać o wygląd swojej sylwetki? Zdradzamy, jak poradzić sobie ze spadkiem sił, odnaleźć w sobie energię i zadbać o dobre samopoczucie po treningu.
Jak wyróżnić swoją markę w świecie sportów siłowych?
Jak wyróżnić swoją markę w świecie sportów siłowych?
Poznaj skuteczne strategie, które pozwolą Twojej marce zaistnieć i wyróżnić się na tle konkurencji na rynku sportów siłowych. Porady od ekspertów i case study.
Ostatnie wpisy