Rodzaje przysiadów ze sztangą – kiedy warto uciec od klasyki?
ATLAS ĆWICZEŃDLA MĘŻCZYZN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje przysiadów ze sztangą – kiedy warto uciec od klasyki?

Przysiad z obciążeniem to jedno z najbardziej lubianych i wszechstronnych ćwiczeń, z którymi możemy się spotkać podczas przygody z chodzeniem na siłownię. Sprawdź, jakie warianty oferuje ta niezwykle istotna aktywność.

Przysiad ze sztangą, czyli obowiązkowy element skutecznego planu treningowego!

Lata mijają, a przysiad ze sztangą wciąż wiedzie prym wśród ćwiczeń, które w największym stopniu wpływają na rozwój parametrów sportowych. O fenomenie tego legendarnego typu treningu świadczą statystyki – dzięki owej aktywności możemy rozwinąć nawet do 80% mięśni całego ciała! Najlepszy jest jednak fakt, że przysiad z obciążeniem oferuje swoim zwolennikom wyjątkowo szeroką gamę możliwości. Zatrważająca wręcz liczba rozmaitych wariantów treningowych sprawia, że ćwiczenie może zostać z powodzeniem dopasowane zarówno do potrzeb, jak i możliwości treningowych mężczyzn i kobiet. Przed przystąpieniem do działania warto zadać sobie pytanie: która odsłona przysiadu będzie dla nas najlepsza? Oto jego najpopularniejsze rodzaje!

Back squat 

Popularny przysiad wzmacniający mięsień pośladkowy, mięsień dwugłowy uda i mięsień brzuchaty łydki. Jak sama nazwa wskazuje, podczas tego ćwiczenia trzymamy sztangę z tyłu, a konkretnie na plecach. Należy również pamiętać o tym, by w czasie przysiadu mieć napięte brzuch i pośladki – inaczej trening pójdzie na marne!

Front squat

Nieodłączny towarzysz przysiadu back squat, z którym to często występują w tym samym planie treningowym. Front squat rozwija przede wszystkim mięsień czworogłowy i grzbiet. Tym razem trzymamy sztangę z przodu tułowia. Wbrew pozorom nie jest to łatwe ćwiczenie, w związku z czym przed jego wykonaniem warto skonsultować się z doświadczonym trenerem.

Przysiad bułgarski 

Nieco zmodyfikowana wersja tradycyjnego przysiadu. Tym, co wyróżnia przysiad bułgarski, jest konieczne podwyższenie w postaci ławeczki lub stolika, na którym w momencie wykonywania ćwiczenia spocznie nasza tylna noga. Co istotne, ten wariant przysiadu mogą śmiało wykonywać osoby, które z różnych przyczyn nie są w stanie poradzić sobie z klasyczną odmianą. Dzięki tej aktywności wyraźnie wzmocnimy mięśnie stabilizujące.

Over head squat

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o jednym z najtrudniejszych wariantów przysiadu, czyli tzw. przysiadzie ze sztangą nad głową (ang. over head squat). Stabilne trzymanie sztangi nad głową i jednoczesne wykonywanie przysiadu jest na tyle wymagające, że często wykorzystuje się je do oceny sprawności fizycznej i wydolności stawów. Jest to opcja dla bardziej zaawansowanych miłośników sportu, którzy nie boją się nowych wyzwań.

Zdjęcie główne: Sergio Pedemonte/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ból silniejszy niż ambicje. Mateusz Kieliszkowski wycofał się ze startu w Mistrzostwach Świata Strongman!
Ból silniejszy niż ambicje. Mateusz Kieliszkowski wycofał się ze startu w Mistrzostwach Świata Strongman!
Co najmniej rok będzie musiał poczekać Mateusz Kieliszkowski na swój pierwszy tytuł World’s Strongest Man. Jeszcze kilka dni temu pisaliśmy […]
Off season pod znakiem wytężonej pracy. Tak wyglądają najlepsi kulturyści świata na pół roku przed Mr. Olympia!
Off season pod znakiem wytężonej pracy. Tak wyglądają najlepsi kulturyści świata na pół roku przed Mr. Olympia!
Do rozpoczęcia prestiżowych zawodów Mr. Olympia 2021 pozostało dokładnie 166 dni, ale nie oznacza to, że czołowi kulturyści świata mogą […]
Rekord za rekordem po wyjściu ze szpitala. Gabriel Pena podniósł 526 kg w martwym ciągu!
Rekord za rekordem po wyjściu ze szpitala. Gabriel Pena podniósł 526 kg w martwym ciągu!
Nieudany występ na Mistrzostwach Świata Strongman tak mocno zmotywował popularnego „Texas Titan Gabe’a”, że jeszcze w tym roku postanowił on […]
Ostatnie wpisy