Nadciśnienie tętnicze a kulturystyka – jak bezpiecznie trenować na siłowni przy tej dolegliwości?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nadciśnienie tętnicze a kulturystyka – jak bezpiecznie trenować na siłowni przy tej dolegliwości?

Na pierwszy rzut oka nadciśnienie tętnicze i trening siłowy nie idą ze sobą w parze. Badania sugerują jednak, że nie należy przyjmować tak jednoznacznie nieprzychylnego stanowiska. Czy jeśli ktoś zmaga się na co dzień z nadciśnieniem, może ćwiczyć siłowo i jeśli tak – jak robić to bezpiecznie?

Nadciśnienie tętnicze a trening siłowy

Według statystyk około 57% populacji cierpi na przewlekłe nadciśnienie tętnicze, a w tej grupie znajduje się także wielu kulturystów, dla których trening siłowy stanowi przecież chleb powszedni. Fakty są jednak takie, że tego typu wysiłek zwiększa skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi, co dla osób z nadciśnieniem może okazać się tragiczne w skutkach. Z tego powodu miłośnicy aktywności fizycznej zmagający się na co dzień z tym schorzeniem często rezygnują z ćwiczeń siłowych z obawy przed znacznie groźniejszymi skutkami takimi jak udar mózgu czy zawał serca.

Trudno jest wskazać dokładną reakcję układu krwionośnego na trening siłowy, zależy ona bowiem od rozmaitych czynników: stosunku masy mięśniowej do całkowitej masy ciała, podnoszonego ciężaru i szybkości jego podnoszenia czy techniki oddechowej. By uniknąć negatywnych skutków ćwiczeń siłowych i dostosować trening do potrzeb osób z nadciśnieniem, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Istnieje także kilka uniwersalnych wskazówek dla tych, którzy pomimo nadciśnienie tętniczego nie chcą porzucać kulturystyki.

Trening siłowy – odpoczynek pomiędzy seriami

To najbardziej uniwersalna wskazówka, która dotyczy wszystkich ćwiczących siłowo. Korelacja między odpoczynkiem a wzrostem ciśnienia tętniczego została wykazana w badaniach – gdy przerwa pomiędzy seriami trwa 30–60 sekund, ciśnienie wzrasta wraz z kolejnymi seriami, natomiast przy odpoczynku trwającym 90 sekund lub dłużej ciśnienie nie ulega podwyższeniu. Nie trzeba być ekspertem, by wskazać, jaką długość odpoczynku zaleca się osobom cierpiącym na nadciśnienie.

Trening siłowy – poprawna technika oddychania 

Technika oddychania jest często bagatelizowana, nawet przez doświadczonych sportowców uprawiających kulturystykę. W rzeczywistości to właśnie ona odgrywa kluczową rolę w minimalizowaniu odpowiedzi ciśnienia krwi na wykonywane ćwiczenia. Przede wszystkim nie powinno się wstrzymywać oddechu – może to bowiem prowadzić do zjawiska o nazwie manewr Valsalvy. Ćwiczący usiłuje wówczas wdychać powietrze, ale zamknięta nagłośnia blokuje mu drogi oddechowe, co prowadzi do gwałtownego wzrostu ciśnienia w płucach i krwi. Właściwą techniką oddychania podczas treningu jest wydychanie powietrza w trakcie podnoszenia ciężaru i wdychanie powietrza, kiedy ciężar jest opuszczany. W ten sposób utrzymuje się drożność dróg oddechowych.

Trening siłowy – dobranie odpowiedniego obciążenia

Ustalenie właściwego dla siebie obciążenia stanowi absolutną podstawę w kontekście bezpiecznego treningu siłowego – nie tylko dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Po pierwsze powinniśmy pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości masy mięśniowej uczestniczącej w treningu wzrasta również odpowiedź ze strony układu krwionośnego. Jeśli dobierzemy odpowiednie obciążenie, mierząc siły na zamiary, nie ma się czego obawiać.

Zdjęcie główne: Total Shape/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sprawdzone sposoby na podniesienie wrażliwości insulinowej
Sprawdzone sposoby na podniesienie wrażliwości insulinowej
Dowiedz się, jak zadbać o odpowiedni poziom cukru we krwi i spalać tkankę tłuszczową nie niszcząc jednocześnie zbudowanych mięśni. Oto najskuteczniejsze sposoby!
Spróbuj wykonywać samodzielnie ćwiczenia z atlasu na triceps i zobacz efekty już po kilku tygodniach!
Spróbuj wykonywać samodzielnie ćwiczenia z atlasu na triceps i zobacz efekty już po kilku tygodniach!
Jeżeli nie wiesz, które ćwiczenia na triceps przyniosą Ci największe efekty, to właśnie znalazłeś swojego Graala! Przygotowaliśmy wszystko, czego będziesz potrzebować!
Szkoła pływania dla dorosłych, czyli o tym, że nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się pływać
Szkoła pływania dla dorosłych, czyli o tym, że nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się pływać
W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zacząć naukę pływania jako dorosły, jakie korzyści przynosi i gdzie można znaleźć szkołę pływania w Warszawie.
Ostatnie wpisy