Kiedy należy skorzystać z usług flebologa?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy należy skorzystać z usług flebologa?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Flebologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami żył, zwłaszcza żylakami kończyn dolnych. Wizyta u specjalisty w tej dziedzinie – flebologa – jest wskazana, gdy zauważymy niepokojące objawy ze strony układu żylnego.

Kim jest flebolog i jakie schorzenia leczy

Flebolog, o którym więcej można przeczytać na  https://medispace.pl/Specializations/flebologia/, to lekarz specjalista w dziedzinie chorób żył. Jest to zazwyczaj chirurg lub angiolog, który ukończył dodatkowe szkolenie z flebologii i uzyskał tytuł specjalisty w tej dziedzinie.

Zakres kompetencji flebologa obejmuje diagnostykę i leczenie chorób żylakowych, w szczególności:

 • żylaków kończyn dolnych;
 • zakrzepicy żył powierzchownych i głębokich;
 • niewydolności żylnej;
 • obrzęków podudzi;
 • owrzodzeń żylnych podudzi;
 • żylnych wybroczyn skórnych;
 • żylaków krezkowych;
 • żylaków narządów rodnych;
 • żylaków odbytu (hemoroidów);
 • teleangiektazji.

Flebolog jest zatem specjalistą od schorzeń układu żylnego i ich leczenia farmakologicznego, zabiegowego oraz z zakresu profilaktyki i terapii kompresyjnej. Posiada kompetencje do kompleksowej diagnostyki żył z badaniem dopplerowskim, oznaczenia ciśnienia żylnego oraz kwalifikacji i wykonywania zabiegów skleroterapii i operacji żylaków.

Typowe symptomy wskazujące na konieczność wizyty u flebologa

 • Widoczne, powiększone żyły odnóży – są jednym z pierwszych symptomów zastoinowej niewydolności żylnej. Mogą mieć postać pojedynczych, wężowato wykręconych żylaków lub splotów żylnych.
 • Ból, zmęczenie i uczucie ciężkości nóg – wynikają z zaburzonego odpływu krwi żylnej. Nasilają się podczas stania i ustępują po uniesieniu kończyn. Towarzyszy im często uczucie palenia i kurcze łydek.
 • Obrzęki podudzi, szczególnie wieczorne – są konsekwencją gromadzenia się płynu w tkankach z powodu niewydolności żylnej. Obrzęki często pojawiają się po całym dniu aktywności.
 • Przebarwienia skóry podudzi – sinawa, fioletowa lub brązowa skóra świadczy o zastoinach krwi i przesiękach hemoglobinowych.
 • Skłonność do siniaków i krwawień – jest skutkiem osłabienia i kruchości naczyń krwionośnych.
 • Zakrzepica żył głębokich – ból i obrzęk podudzia mogą wskazywać na zakrzepicę żył głębokich. Wymaga pilnej diagnozy.

W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej zgłosić się do flebologa, który zleci badania i zadecyduje o metodzie leczenia.

Profilaktyka żylaków – kiedy zacząć?

Zapobieganie problemom z żyłami powinno stać się priorytetem już we wczesnych latach życia. Nie czekając na pojawienie się niepokojących sygnałów, można znacząco obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków oraz ich nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości. Istnieje kilka podstawowych zasad, które pomagają w utrzymaniu zdrowia żył.

Jednym z zaleceń jest regularne przeprowadzanie badań układu żylnego. Osoby, które przekroczyły dwudziesty rok życia, powinny poddawać się badaniu dopplerowskiemu żył przynajmniej raz na dwa do trzech lat. Taka kontrola pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

Ważnym elementem profilaktyki jest utrzymanie aktywności fizycznej. Ćwiczenia takie jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie znacząco poprawiają pracę mięśni, co przekłada się na lepsze krążenie w żyłach.

Ważne jest również unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji, czy to stojącej, czy siedzącej. Regularne zmiany pozycji i podnoszenie nóg wspierają prawidłowy przepływ krwi w żyłach.

Dodatkowo należy zwracać uwagę na to, aby nie przeciążać nóg. Wysokie obcasy, nadwaga czy ciąża mogą zwiększać ryzyko pojawienia się żylaków. Dlatego też warto zwrócić uwagę na te czynniki i w miarę możliwości je eliminować.

Dieta bogata w błonnik, magnez oraz witaminy C i E również odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia żył. Składniki te wzmacniają ściany naczyń, co jest kluczowe w profilaktyce żylaków.

Na koniec warto wspomnieć o kompresjoterapii. Stosowanie okładów, kremów z escyną czy noszenie pończoch uciskowych to metody, które mogą wspomagać prawidłowe funkcjonowanie żył.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Były żołnierz piechoty morskiej z nowym rekordem w martwym ciągu!
Były żołnierz piechoty morskiej z nowym rekordem w martwym ciągu!
Znany z występów w zawodach Strongman Michaił Sziwljakow pobił w tym miesiącu rekord świata w martwym ciągu w kategorii wiekowej […]
Jak wybrać regulator temperatury dla automatyki przemysłowej?
Jak wybrać regulator temperatury dla automatyki przemysłowej?
Odkryj kluczowe aspekty przy wyborze regulatora temperatury dla automatyki przemysłowej. Dowiedz się, jakie cechy wpływają na efektywność i jakie modele są najbardziej polecane.
Siła jest kobietą! Fantastyczne wyniki Rhianon Lovelace i Kiery Jaston w martwym ciągu
Siła jest kobietą! Fantastyczne wyniki Rhianon Lovelace i Kiery Jaston w martwym ciągu
Rhianon Lovelace oraz Kiera Jaston wznoszą kobiecy trening siłowy na niewyobrażalny dotąd poziom. Pierwsza z nich wydźwignęła w tym tygodniu […]
Ostatnie wpisy