Morfologia krwi to za mało! Jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać kulturyści?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Morfologia krwi to za mało! Jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać kulturyści?

Cel jest prosty – wymarzona sylwetka – ale droga do niego usiana (często niewidocznymi) przeszkodami. Ćwiczenia i dieta to nie wszystko, na co należy się przygotować. Nim wstąpimy na ścieżkę rozwoju, czeka nas droga do gabinetu lekarskiego. 

Wiele osób podkreśla wagę diety w procesie budowy sylwetki. Powstało nawet powiedzenie, że „mięśnie buduje się w kuchni” i jest to prawda, choć jak to zwykle bywa – nie wyczerpuje tematu. Zanim bowiem przystąpimy do ćwiczeń i gotowania sobie kurczaka z ryżem, należy wybrać się do lekarza na badania profilaktyczne. 

Badania profilaktyczne – na czym polegają?

Inaczej mówiąc, są to testy diagnostyczne, których celem jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości w naszym organizmie. Jest to o tyle ważne, że mogą one stanowić zaczątki bądź objawy różnych chorób, które to z kolei w istotny sposób wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Również w sporcie. Jeżeli badania wykryją u nas na przykład nadwrażliwość jelita, to zalecana przez większość specjalistów dieta na masę (bądź redukcję) może się okazać dla nas bardzo szkodliwa. Dlatego właśnie należy wykonać analizę próbek krwi, moczu itd. 

Badania zalecane: morfologia i nie tylko 

Jeżeli już się mówi o badaniach w imię sportu, to zazwyczaj mają się one ograniczać do zwykłej morfologii. Jest to poważny błąd. Oczywiście nikt nie zaprzecza wartości badań morfologicznych, ale nie powinny one być jedyne. Badania krwi pozwolą nam określić ilość krwinek transportujących tlen, a w efekcie wykluczyć np. zjawisko anemii. 

Innym ważnym badaniem jest test jakości nasienia. Jest to o tyle kluczowe, że wielu mężczyzn podczas budowania sylwetki sięga po kurację testosteronem, co obniża poziom produkcji plemników. Może się okazać, że kuracja doprowadziła (bądź może doprowadzić) do tzw. bezpłodności posterydowej, czyli obniżenia jakości nasienia u ćwiczącego. Badania te można przeprowadzić w laboratorium oraz w domu. 

Badanie testosteronu powinno także stanowić nasz fundament. To przecież od hormonu zależą procesy anaboliczne, tak ważne dla osób trenujących.

Badanie moczu to pośrednia diagnostyka pracy nerek, dzięki tej analizie zdobędziemy najważniejsze informacje o kondycji tego narządu (jednego z najważniejszych w organizmie człowieka). 

Pod żadnym pozorem nie można przegapić badań EKG. Analiza elektrokardiograficzna pozwoli nam sprawdzić, czy z naszym sercem wszystko jest w porządku, czy działa prawidłowo. Jeżeli natomiast wyniki okażą się niepokojące, natychmiast poznamy przyczynę. 

Badania przed czy w trakcie treningu?

Kiedy uzyskamy najlepsze wyniki: przed wejściem na ścieżkę sportowca czy może kiedy już tam będziemy? Istnieje przecież możliwość, że uprzednie badania nie wykażą nic negatywnego, a dopiero z czasem zaczniemy odczuwać pewien dyskomfort (choćby w związku z przyjmowaniem określonych substancji, ze względu na niewłaściwą dietę itd.). Odpowiedź brzmi: i przed, i w trakcie. Badania należy wykonać, zanim wdrożymy restrykcyjny sposób funkcjonowania, abyśmy mogli dopasować plan ćwiczeń oraz dietę do naszego organizmu. Ale możliwość wystąpienia jakiś niepożądanych skutków takiego funkcjonowania po pewnym czasie istnieje zawsze, dlatego należy regularnie się badać i kontrolować, czy w organizmie nie zaszły jakieś zmiany. 

Zdjęcie główne: Ani Kolleshi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie łączyć trening kalisteniki i street workoutu z codziennymi aktywnościami?
Jak efektywnie łączyć trening kalisteniki i street workoutu z codziennymi aktywnościami?
Poznaj skuteczne sposoby łączenia kalisteniki i street workoutu z codziennym schematem dnia. Dowiedz się, jak te treningi wpływają na poprawę Twojego stylu życia i zdrowia.
Jak wybrać odpowiednie podzespoły do komputera: przewodnik po używanych kartach graficznych, bateriach do laptopów i uniwersalnych zasilaczach
Jak wybrać odpowiednie podzespoły do komputera: przewodnik po używanych kartach graficznych, bateriach do laptopów i uniwersalnych zasilaczach
Podpowiadamy, jak skutecznie wybrać podzespoły do komputera. Niezależnie czy szukasz używanej karty graficznej, baterii do laptopa czy uniwersalnego zasilacza - ten przewodnik pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.
Koronawirus pogrąża branżę. Znana sieć klubów fitness ogłosiła upadłość
Koronawirus pogrąża branżę. Znana sieć klubów fitness ogłosiła upadłość
Wprowadzone w naszym kraju kolejne obostrzenia mające na celu zmniejszenie liczby zachorowań na COVID-19 mocno uderzyły zwłaszcza we właścicieli siłowni […]
Ostatnie wpisy