Skolioza – przyczyny i ćwiczenia
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skolioza – przyczyny i ćwiczenia

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa najczęściej prowadzące do bólu pleców i ograniczenia ruchomości. Leczenie może obejmować fizjoterapię, założenie gorsetu ortopedycznego lub nawet operację. Ważne, aby wcześnie wykryć problem i rozpocząć leczenie, aby zapobiec pogorszeniu stanu. Jakie są główne przyczyny skoliozy i jakie ćwiczenia warto wykonywać, mając ten problem?

Czym jest skolioza?

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które może dotyczyć każdej jego części. Najczęściej występuje jednak w odcinku piersiowym lub lędźwiowym. Wada ta może być wrodzona bądź nabyta. 

Skolioza wrodzona wywoływana jest przez wady rozwojowe kręgosłupa, takie jak brak jednego lub więcej kręgów czy też nieprawidłowo rozwinięte stawy międzykręgowe. Skolioza występuje natomiast w przypadku chorób, takich jak zespół Marfana, choroba Perthesa lub choroba nowotworowa.

Aby zidentyfikować powody skoliozy, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą. Gdzie szukać najlepszego specjalisty? Zwróć uwagę na wyniki wyszukiwania Google i wybierz pozycję ze szczytu tej listy. Strony internetowe wysoko pozycjonują się bowiem dzięki SEO, a więc ich zawartość z pewnością będzie obejmować interesujące Cię informacje. 

Objawów skoliozy może być wiele. Jeśli przypuszczasz jej występowanie, jak najszybciej powinieneś skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje odpowiednie leczenie i zadba o Twoje zdrowie.

Leczenie skoliozy zależy od stopnia skrzywienia i wieku pacjenta. Może obejmować fizjoterapię, gorset ortopedyczny, a w skrajnych przypadkach nawet operację. Ważne jest więc wczesne wykrycie problemu i rozpoczęcie leczenia, aby zapobiec pogorszeniu stanu.

Główne przyczyny skoliozy – czego unikać?

Skolioza może mieć wiele przyczyn. Są one ponadto zależne od rodzaju problemu. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Przyczyny wrodzonej skoliozy to:

  • wady rozwojowe kręgosłupa, takie jak brak jednego lub więcej kręgów, nieprawidłowo rozwinięte stawy międzykręgowe, niedorozwój mięśni lub nieprawidłowy rozwój klatki piersiowej;
  • choroby genetyczne, takie jak zespół Marfana, choroba neurofibromatoza, dystrofia mięśniowa.

Przyczyny nabytej skoliozy to:

  • choroby stawów, takie jak zapalenie stawów, zapalenie rdzenia kręgowego, choroba Perthesa;
  • choroby nerek, mózgu lub serca, które mogą prowadzić do porażenia mięśni lub utraty równowagi ciała;
  • choroby nowotworowe;
  • nieprawidłowa postawa ciała, siedzący tryb życia, brak ruchu, przeciążenie jednej strony ciała, np. przez noszenie ciężkiego plecaka tylko na jednym ramieniu.

Często trudno określić jednoznaczną przyczynę skoliozy. Problem ten z reguły wynika z kilku czynników. Warto więc regularnie badać kręgosłup u ortopedy lub fizjoterapeuty, szczególnie jeśli w rodzinie wystąpiły przypadki tego schorzenia.

Ćwiczenia na skoliozę – jak zadbać o swój kręgosłup?

Ćwiczenia na skoliozę mogą być skutecznym sposobem na zmniejszenie skrzywienia kręgosłupa oraz poprawę postawy ciała. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii ruchowej należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą, który dobierze odpowiedni program ćwiczeń i dostosuje go do indywidualnych potrzeb.

Niektóre z ćwiczeń, które mogą być pomocne w leczeniu skoliozy, to:

  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha – mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, a także wzmocnić mięśnie wspierające kręgosłup;
  • ćwiczenia rozciągające – mogą pomóc zwiększyć ruchomość kręgosłupa i ograniczyć napięcie mięśni;
  • ćwiczenia koordynacyjne – mogą pomóc w utrzymaniu równowagi ciała;
  • pływanie – to jedna z najlepszych form ruchu dla osób ze skoliozą, ponieważ przez odpowiedni opór wody mięśnie wzmacniają się bez nadmiernego obciążenia kręgosłupa.

Warto pamiętać, że ćwiczenia fizyczne to tylko jedna z metod leczenia skoliozy, a ich skuteczność zależy od indywidualnych okoliczności oraz stopnia skrzywienia kręgosłupa.

Zdjęcie główne: Alfred Derks/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Interwałowy trening siłowy – jak powinien wyglądać?
Interwałowy trening siłowy – jak powinien wyglądać?
Kilka serii ćwiczeń realizowanych na umiarkowanym i maksymalnym poziomie może szybko poprawić ogólną formę fizyczną, wydolność oddechową oraz siłę i budowę mięśni. Dowiedz się, jak powinien wyglądać prawidłowy trening interwałowy!
Znaczenie diagnostyki obrazowej w wykrywaniu chorób nowotworowych
Znaczenie diagnostyki obrazowej w wykrywaniu chorób nowotworowych
Dowiedz się, jak diagnostyka obrazowa pomaga w wykrywaniu chorób nowotworowych, przyspieszając proces leczenia i zwiększając szanse na przeżycie.
Plecy – Trójka Marcela
Plecy – Trójka Marcela
Wypróbuj zestawu ćwiczeń na wzmocnienie i rozbudowanie pleców przygotowanego przez Marcela „Flexa” Przyszlaka. Przekonaj się, jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę typu […]
Ostatnie wpisy