Dlaczego kulturyści chętnie suplementują taurynę?
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego kulturyści chętnie suplementują taurynę?

Tauryna to aminokwas, który wpływa na poziom energii, oddziałuje na prawidłową pracę organizmu oraz przyspiesza proces wchłanialności kreatyny. Między innymi dlatego jest tak chętnie przyjmowana przez kulturystów.

Jak działa tauryna?

Tauryna zalicza się do grupy aminokwasów siarkowych biogennych. Oznacza to, że jej działanie jest podobne do insuliny. Tauryna w rozmaitych procesach w organizmie bierze udział w budowaniu odporności, konserwacji białek budujących tkankę mięśniową, zwalczaniu szkodliwych toksyn oraz w stymulowaniu prawidłowej gospodarki elektrolitowej. Naukowcy oceniają, że tauryna to aminokwas, który można zaliczyć do warunkowo niezbędnych w ludzkim organizmie. Substancja jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania i może być wytwarzana samodzielnie przez organizm, jednak przy dużej aktywności fizycznej należy ją uzupełniać. Niedobór tauryny może prowadzić do uszkodzenia niektórych tkanek, w tym mięśniowej. Różnorodność funkcji, jakie pełni w organizmie sportowca tauryna, sprawia, że jest to związek pożądany także przez kulturystów.

Pozytywne efekty stosowania tauryny

Tauryna nie ma jednoznacznego efektu anabolicznego, jednak ze względu na swoje właściwości przypominające działanie insuliny sprawia, że skutecznie pobudza wchłanialność glukozy. Oznacza to, że jej obecność wydłuża pracę organizmu podczas wysiłku fizycznego i wzmacnia strukturę tkanki mięśniowej. Stanowi ona naturalny suplement diety, który pozwala na realizowanie dłuższych i bardziej intensywnych treningów, a także zwiększa wytrzymałość oraz wydolność organizmu podczas aktywności fizycznej. Tauryna zmniejsza również efekty procesów katabolicznych, obniża poziom cholesterolu, wspomaga pracę układu pokarmowego, zapewnia prawidłową pracę mózgu, przyspiesza proces regeneracji organizmu po wysiłku, poprawia funkcje poznawcze, ma działanie antyoksydacyjne, chroni przed działaniem wolnych rodników oraz pozytywnie oddziałuje na pamięć. Aminokwas jest niezbędnym elementem suplementacji kreatyną, ponieważ pomaga substancji dotrzeć bezpośrednio do tkanki mięśniowej i przyspieszyć proces wchłanialności.

Tauryna w kulturystyce

Suplementacja tauryny jest rekomendowana osobom aktywnym fizycznie, szczególnie zawodnikom zajmującym się treningiem siłowym czy wytrzymałościowym. Przy średniej częstotliwości ćwiczeń (np. 3 razy w ciągu tygodnia) organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować niezbędną ilość aminokwasu. Przy większym wysiłku – i ewentualnej suplementacji kreatyną – uzupełnianie poziomu tauryny w sposób syntetyczny jest niezbędne. W kulturystyce utrzymywanie prawidłowego poziomu tauryny w organizmie jest korzystne nie tylko ze względu na jej działanie glikemiczne, ale i z powodu przyspieszania procesów metabolicznych, a zatem spalania tkanki tłuszczowej w krótszym czasie. Odpowiednia dawka tauryny, regularne treningi i zbilansowana dieta znacząco skrócą proces modelowania wymarzonej sylwetki i uwypuklą wyrzeźbione mięśnie. Tauryna zapobiega także zmniejszeniu ilości białek odpowiadających za budowę mięśni szkieletowych.

Tauryna – dawkowanie

Suplementacja tauryną jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, nie wpływa negatywnie na pracę organizmu i nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Ewentualny nadmiar substancji jest regularnie usuwany przez nerki. Według uniwersalnych rekomendacji aminokwas należy stosować codziennie w dawkach maksymalnie do trzech gram preparatu. Regularne zażywanie tauryny jest szczególnie zalecane osobom narażonym na silny stres, gdyż w wyniku stanów nerwowych wolne rodniki niszczą tkankę mięśniową. Do działań tauryny należą zwalczanie efektów nadmiernego stresu i ochrona tkanki mięśniowej. Na rynku tauryna jest dostępna w formie tabletek, kapsułek lub proszku. Coraz częściej pojawiają się także specjalne odżywki kreatynowe, które w składzie mają taurynę, dlatego warto dokładnie zapoznać się z etykietą każdego produktu.

Tauryna zalecana jest osobą wykonującym intensywne ćwiczenia fizyczne ?‍♂️, ponieważ w związku z dużym obciążeniem…

Opublikowany przez 3P Supplements Center Chojnice Czwartek, 4 lutego 2021

 

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bezdech senny a uprawianie sportu
Bezdech senny a uprawianie sportu
Jakie są objawy bezdechu sennego? Jak leczyć tę przypadłość? Dowiedzmy się!
Jak przygotować się do pierwszego spływu kajakowego na dzikiej rzece?
Jak przygotować się do pierwszego spływu kajakowego na dzikiej rzece?
Zaplanuj swoją przygodę na rzeczywistej wodzie! Dowiedz się, jak się przygotować na pierwszy spływ kajakowy na dzikiej rzece, jaki sprzęt wybrać i czego się spodziewać podczas tej ekscytującej przygody.
Przeciążanie jednej partii mięśniowej i niewłaściwa kolejność ćwiczeń – najczęstsze błędy popełniane przy układaniu planu treningowego
Przeciążanie jednej partii mięśniowej i niewłaściwa kolejność ćwiczeń – najczęstsze błędy popełniane przy układaniu planu treningowego
Układasz plan treningowy? Zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź, jakie błędy są najczęściej popełniane. W ten sposób unikniesz poważnych kontuzji!
Ostatnie wpisy