Odżywka białkowa – jak ją stosować?
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odżywka białkowa – jak ją stosować?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Białko jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała i wszystkich narządów, takich jak serce, mózg i skóra oraz układu odpornościowego. Jednak spożywając odpowiednią ilość protein, zapewniasz sobie więcej niż zdrowie. Wiedzą o tym osoby, które uprawiają sporty wyczynowo i potrzebują dostarczać większą ilość białka, aby pokryć podwyższone zapotrzebowanie organizmu na ten makroskładnik. W uzupełnianiu białka bardzo pomocne mogą być odżywki białkowe. 

Ile zjadać odżywki białkowej?

Odżywki białkowe są najczęściej stosowane przez osoby, które z jakiegoś powodu potrzebują uzupełnić niedobór białka lub zwiększyć jego podaż. Mogą to być osoby, które nie przyjmują tradycyjnych potraw lub z jakiegoś powodu nie mają możliwości dostarczania wystarczającej ilości białka ze zwykłej diety. W tym drugim przypadku głównie chodzi o budowę tkanki mięśniowej i poddawanie się długim treningom siłowym. Odżywka białkowa jest również chętnie stosowana przez osoby na dietach redukcyjnych, ponieważ zabezpiecza mięśnie oraz pozwala kontrolować apetyt.

To, ile białka potrzebujesz, zazwyczaj zależy od celu jego przyjmowania, Twojego wieku i stanu zdrowia. Zapotrzebowanie na białko zależy również od wagi. Dzieci potrzebują  około 1,1 g białka/kg masy ciała, choć ilość ta uzależniona jest od wieku. Dorośli wykazujący się przeciętną aktywnością fizyczną, powinni dostarczać 0,9 g/kg masy ciała, jednak zapotrzebowanie na białko wzrasta u kobiet w ciąży (1,2 g) oraz karmiących (1,45 g). 

Rodzaje odżywek białkowych

Odżywki białkowe dzielą się na odżywki pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Białko pochodzenia zwierzęcego to białko serwatkowe i kazeinowe wytwarzane z nabiału. Oba typy białek występują w mleku krowim i są uważane za produkty wysokiej jakości, ponieważ zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie wytworzyć. 

Białko roślinne pozyskiwane jest najczęściej z soi, konopi, ryżu i grochu. Z zasady nie są to pełnowartościowe białka, co oznacza, że nie zawierają wszystkich niezbędnych aminokwasów. Dlatego wiele roślinnych odżywek białkowych jest mieszanką białek roślinnych z różnych źródeł, przygotowaną w celu skompletowania zawartych w nich aminokwasów i uzyskania odżywki zbliżonej do pełnego białka. 

Jak stosować odżywki białkowe?

Odżywki białkowe stanowią świetną alternatywę dla produktów tradycyjnej kuchni oraz łatwy sposób na uzupełnienie diety o ten ważny makroskładnik. Odżywkę białkową można stosować zaraz po przebudzeniu, przed śniadaniem. Jeśli chcesz uzyskać wzrost masy mięśniowej, najlepsze rezultaty osiągniesz, wypijając koktajl białkowy bezpośrednio po treningu, maksymalnie do 2 godzin po jego zakończeniu. Odżywki białkowe możesz stosować również w czasie długich odstępów pomiędzy posiłkami.

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaką funkcję pełni ochraniacz na piszczele w sportach walki?
Jaką funkcję pełni ochraniacz na piszczele w sportach walki?
iektóre części ciała są szczególnie narażone na bolesne kontuzje w czasie treningów sportów walki. Bez wątpienia zaliczają się do nich piszczele, które można uszkodzić w wyniku wyprowadzania mocnych kopniaków.
Startuje Arnold Classic Europe 2020. Wiktoria Nnaka powalczy o kolejny triumf!
Startuje Arnold Classic Europe 2020. Wiktoria Nnaka powalczy o kolejny triumf!
Rewelacyjna debiutanka z Koszalina przywiozła już z Santa Susanna wiele wspaniałych wspomnień i worek medali z najcenniejszego kruszcu. Najpiękniejszym zakończeniem […]
Dieta w okresie treningowym – zdrowe przekąski
Dieta w okresie treningowym – zdrowe przekąski
Przekąski nie muszą kojarzyć się źle. Te produkty możesz jeść bez wyrzutów sumienia!
Ostatnie wpisy