Kiedy spożywać odżywki białkowe, aby osiągnąć maksymalne efekty?
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy spożywać odżywki białkowe, aby osiągnąć maksymalne efekty?

Koktajle białkowe są świetnym źródłem witamin, białka, węglowodanów i składników odżywczych. Ich skład pomaga zregenerować organizm po wyczerpującym treningu lub dodać energii przed planowanymi ćwiczeniami, dlatego warto spożywać je regularnie.

Odżywka białkowa to jeden z najpopularniejszych suplementów diety, które są nieodłącznym elementem diety kulturysty. W zależności od zapotrzebowania energetycznego i odżywczego, a także oczekiwanych efektów, można ją spożywać przed lub po treningu. Każdy z rodzajów szejków białkowych przyjmowanych przed lub po wysiłku fizycznym ma swoje zalety.

Szkodliwość tego typu odżywek jest niska, a ich wpływ na samopoczucie, siłę fizyczną i prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest duże. Zawodnicy mają różnorodne zapotrzebowanie na białko w organizmie, dlatego wybierając odżywkę i ogólną dietę warto udać się do dietetyka, który określi potrzeby organizmu w stosunku do planu treningowego, wymarzonej wagi i budowy mięśni.

Dlaczego warto korzystać z koktajli białkowych?

Koktajle białkowe zawierają w sobie mikroelementy, które wymagają uzupełnienia po treningu. Po wysiłku fizycznym należy uzupełnić poziom węglowodanów, białka, witamin i składników odżywczych, takich jak magnez czy wapń, aby pomóc zniszczonym tkankom w odbudowie.

Taką funkcję mogą pełnić właśnie koktajle białkowe, które oprócz dostarczenia potrzebnych mikroelementów biorą udział w budowie tkanki mięśniowej. Koktajle białkowe pozwalają także na redukcję tkanki tłuszczowej, dlatego są dobrym uzupełnieniem diety podczas zbijania wagi. Proteiny zawarte w syntetycznych białkach można także uzupełniać za pomocą produktów mlecznych, na przykład kefirów, maślanki, serków homogenizowanych, twarogów czy jogurtów naturalnych, które wyrównują poziom białka w organizmie i wzmocnią trenowane mięśnie.

Koktajle białkowe przed treningiem

Trenowane mięśnie ulegają uszkodzeniu podczas wykonywania siłowych ćwiczeń fizycznych. Koktajle białkowe spożywane przed treningiem mogą zmniejszyć ten efekt i dostarczyć składników odżywczych, które pomogą w szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek.

Jednymi z takich mikroelementów są aminokwasy, które budują tkankę mięśniową, wspomagają prawidłowy metabolizm oraz podnoszą poziom energii. Siła witalna i odpowiednia ilość energii pomoże w realizacji trudnego treningu oraz wydłuży czas pracy organizmu podczas wykonywania wymagających ćwiczeń. Białko powinno być przyjęte przez zawodnika na kilka godzin przed treningiem tak, by dostarczone składniki odżywcze mogły brać udział w syntezie białek mięśniowych, do której dochodzi w trakcie wysiłku fizycznego. Spożyte białko będzie sygnałem dla organizmu, który rozpocznie proces budulcowy mięśni.

Zaleta koktajlu białkowego spożytego przed treningiem jest także czas rozkładu. Tę samą ilość białka można znaleźć w daniach mięsnych czy rybach, które organizm trawi znacznie dłużej niż napój białkowy trawiony w około godzinę.

?ODŻYWKA BIAŁKOWA – KIEDY JEST CI POTRZEBNA?

?Białko stanowi cenny materiał budulcowy tkanki gruczołowej i nerwowej,…

Opublikowany przez KrisCross fitness club Mogilno Piątek, 14 czerwca 2019

 

Koktajle białkowe po treningu

Po wysiłku fizycznym powstaje tak zwane „okno anaboliczne”. Określenie to oznacza około 30 minut po treningu, w trakcie którego można pomóc mięśniom rosnąć, dostarczając odpowiednią dawkę białka.

Zjawisko to nie jest potwierdzone naukowo, jednak można stwierdzić, że okres potreningowy jest bardzo istotny w procesie budowy tkanki mięśniowej. Zmęczone mięśnie potrzebują szybkiej regeneracji i uzupełnienia mikroelementów, dlatego ich wchłanialność będzie największa od razu po zrealizowanym wysiłku fizycznym.

Potreningowy shake będzie nie tylko rozwiązaniem korzystnym dla zdrowia, ale także zaspokoi głód, szczególnie jeśli po wysiłku fizycznym nie ma czasu na pełnowartościowy i bogaty w białko posiłek. Koktajl spożyty po treningu powinien zwiększyć efekty ćwiczeń i pomóc w budowaniu tkanki mięśniowej.

Zatem jeśli sportowiec nastawiony jest na zwiększanie masy i zbudowanie mięśni to powinien spożywać koktajle białkowe po treningu zaś Ci zawodnicy, którym mocno zależy na zbiciu wagi i utrzymaniu wypracowanej sylwetki mogą korzystać z koktajli przedtreningowych.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odpowiedzialność cywilna może zabezpieczyć twoją firmę przed nieoczekiwanym ryzykiem?
Jak odpowiedzialność cywilna może zabezpieczyć twoją firmę przed nieoczekiwanym ryzykiem?
Odkryj, jak odpowiedzialność cywilna chroni firmę przed nieprzewidzianym ryzykiem finansowym i prawami. Idealne dla właścicieli firm, pragnących zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwo.
Pojazdy dla dzieci – jak wybrać odpowiedni, do wieku malucha
Pojazdy dla dzieci – jak wybrać odpowiedni, do wieku malucha
Badanie różnych środków transportu dla Twojego malucha może być trudne, ale nasz przewodnik pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję. Dowiedz się, który z nich zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo Twojego dziecka.
Jaka hulajnoga wyczynowa na początek?
Jaka hulajnoga wyczynowa na początek?
Jeśli chodzi o wybór wyczynowej dla Twojego dziecka, istnieje kilka czynników, które będziesz musiał wziąć pod uwagę. Wiek dziecka, jego waga i wzrost, a także rodzaj miejsca, w którym będzie korzystać z hulajnogi.
Ostatnie wpisy