Czego powinni unikać początkujący kulturyści?
KULTURYSTYKA I FITNESS
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czego powinni unikać początkujący kulturyści?

Sport to zdrowie, jednak nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia na siłowni mogą wiązać się z całym szeregiem negatywnych skutków. Jakich błędów powinni unikać początkujący pasjonaci kulturystyki?

Niecierpliwość

Początek przygody z nową pasją bardzo często wiąże się z niezdrowym podnieceniem, które w dalszej perspektywie może okazać się zgubne. Młodzi stażem kulturyści zazwyczaj są nastawieni na jak najszybsze rezultaty, co skutkuje nadmiernym pośpiechem – ten zaś prowadzi do podejmowania pochopnych i niewłaściwych decyzji.

Początkujący powinni więc pamiętać, że nie od razu Kraków zbudowano. Wszystkie wykonywane ćwiczenia muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb sportowca, natomiast ich intensywność najlepiej zwiększać stopniowo. Druga strona medalu jest taka, że niecierpliwość może prowadzić do sięgania po niedozwolone i ryzykowne środki, które negatywnie odbijają się na organizmie ćwiczącego. Jeśli chcemy regularnie progresować, to kluczem są spokój i zdrowe podejście!

Pomijanie rozgrzewki

Powszechnie wiadomo, że rozgrzewka stanowi integralny etap bezpiecznego treningu – bez niego kulturysta jest narażony na różnego rodzaju urazy. Pomimo tej wiedzy, wiele osób w dalszym ciągu lekceważy znaczenie rozgrzewki i wykonuje ją od święta lub – co gorsza – nie wykonuje jej wcale. Konsekwencje wynikające z tego podejścia mogą być naprawdę nieciekawe, w związku z czym warto zastanowić się nad włączeniem rozgrzewki do rutynowego planu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko kontuzji, a rozgrzewka stanie się naszym dobrym przyzwyczajeniem. Warto pamiętać, że nie musi być ona szczególnie wyszukana – w zupełności wystarczy 10 minut biegania lub jazdy na rowerze stacjonarnym. Po takim umiarkowanym wysiłku organizm będzie w gotowy do treningu, natomiast mięśnie otrzymają lepsze dokrwienie i zostaną jeszcze bardziej zaangażowane w ćwiczenia.

Niesystematyczność i niedokładność

Kolejne problemy, z którymi często mierzą się początkujący kulturyści. Wielu ćwiczących ma słomiany zapał i po kilku tygodniach intensywnych treningów dopada ich zmęczenie materiału. W praktyce oznacza to odpuszczanie treningów lub niedokładne wykonywanie ćwiczeń, a w ten sposób nigdy nie osiągnie się wymarzonych rezultatów. Kulturyści powinni pamiętać, że chwilowa utrata motywacji jest czymś zupełnie normalnym, ale nie może znacząco wpływać na jakość wykonywanych ćwiczeń. Wszystkie ruchy muszą być wykonywane w taki sposób, by nie wkradały się błędy techniczne.

Jeśli chodzi o systematyczność to nie ma niczego złego w zrezygnowaniu z jednego treningu na rzecz odpoczynku – pod warunkiem, że taka sytuacja nie będzie powtarzać się w nieskończoność.

Ignorowanie wskazówek trenerów

Na początku przygody z kulturystyką z pewnością będziemy potrzebować wsparcia merytorycznego ze strony bardziej doświadczonych osób. Zadawanie pytań to żaden wstyd, wszak kto pyta, nie błądzi. Częstym błędem popełnianym przez początkujących kulturystów jest jednak niestosowanie się do wskazówek trenerów, co wynika z przekonania o własnej nieomylności. Nie warto iść tą drogą – trenerzy posiadający wieloletnie doświadczenie po prostu wiedzą lepiej od osoby zajmującej się kulturystyką od kilku miesięcy. Słuchanie i korzystanie z rad specjalistów tak naprawdę popłaca niezależnie od poziomu zaawansowania.

Zdj. główne: Anastase Maragos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podbij swoją wydolność – tajniki efektywnego treningu interwałowego
Podbij swoją wydolność – tajniki efektywnego treningu interwałowego
Chcesz poprawić swoją wydolność? Odkryj tajemnice efektywnego treningu interwałowego, który może totalnie odmienić Twoje rezultaty. Od teraz korzystaj ze swojego potencjału na 100%.
Rukola – dlaczego warto dodawać ją do posiłków?
Rukola – dlaczego warto dodawać ją do posiłków?
Rukola to coraz częstszy gość w polskich domach. Dlaczego warto dodawać ją do posiłków? Sprawdźcie sami!
Wielki sukces polskiej zawodniczki bikini fitness. Ada Kaczmarek weźmie udział w zawodach Mr. Olympia!
Wielki sukces polskiej zawodniczki bikini fitness. Ada Kaczmarek weźmie udział w zawodach Mr. Olympia!
Trwa znakomita passa reprezentantów Polski w sportach sylwetkowych! W zakończonych niedawno Mistrzostwach Europy Pro IFBB 2020 Ada Kaczmarek zdobyła złoty […]
Ostatnie wpisy