Prawidłowy trening mięśni grzbietu – jak go wykonać?
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowy trening mięśni grzbietu – jak go wykonać?

Ćwiczenia na mięśnie pleców stanowią istotny element w kulturystycznym treningu. Z poniższego tekstu dowiesz się, w jaki sposób go zaplanować i jak odpowiednio dobrać ćwiczenia.

Trening pleców – dlaczego jest taki ważny?

Rozważając kwestię treningu pleców, warto wziąć pod uwagę zarówno aspekt estetyczny, jak i funkcjonalny. Jeżeli sportowiec będzie miał rozbudowane uda, umięśnione ręce, jednak zapomni o regularnym treningu mięśni pleców, wówczas jego sylwetka nie będzie miała proporcjonalnych kształtów i nie będzie prezentowała się estetycznie. Druga kwestia, to fakt, że dobrze ukształtowane mięśnie pleców pomagają w osiąganiu lepszych rezultatów sportowych w różnych dziedzinach. Warto również zwrócić uwagę na to, że rozbudowane mięśnie pleców stanowią dodatkową ochronę dla kręgosłupa. Pora zatem przekonać się, jak powinien wyglądać najlepszy trening na plecy.

Efektywny trening mięśni pleców – gdzie go wykonywać?

Jeżeli chcesz rozbudować mięśnie pleców, to w pierwszej kolejności musisz zadbać o to, aby odpowiednio zaplanować sesje treningowe. W głowach wielu (przeważnie początkujących) sportowców i miłośników aktywnego stylu życia pojawia się w tym miejscu pytanie o to, gdzie ćwiczyć i jaki trening będzie optymalny dla kompleksowego rozwoju mięśni pleców. Możliwości w tym zakresie jest kilka.

Pierwsza opcja to trening w domowych warunkach. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które mają daleko do siłowni lub nie mają czasu na to, aby regularnie odwiedzać obiekty sportowe. Planując sesje treningowe w domowych warunkach, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt do ćwiczeń, np. drążek.

Kolejna propozycja jest najbardziej klasyczna – to trening na siłowni. Wybierając się na siłownię, możesz postawić na trening z wolnymi ciężarami lub skorzystać z nowoczesnych maszyn do ćwiczeń. Masz dylemat, która z tych dróg będzie lepsza? Skonsultuj się z trenerem personalnym.

??‍♂️Trening pleców??

Plecy jako jedna z większych grup mięśniowych, która ma więcej rodzajów mięśni od innych. Dlatego…

Opublikowany przez Trenra Personalnego – Jarosław Michaluka Czwartek, 31 października 2019


 

Jest jeszcze jedno rozwiązanie dla osób, które chcą rozbudować mięśnie pleców. Kryje się pod tajemniczą nazwą kalistenika. Jest to trening siłowy, podczas którego jedynym wykorzystywanym obciążeniem jest masa własnego ciała. Kalistenikę można ćwiczyć praktycznie wszędzie – świetnie nadają się do tego powstające w coraz większej liczbie miast siłownie na świeżym powietrzu.

O czym pamiętać podczas treningu mięśni pleców na siłowni?

Mimo że trenerzy przypominają o konieczności przeprowadzenia rozgrzewki przed treningiem przy każdej możliwej okazji, to wciąż wiele osób o tym zapomina. Jaki jest skutek niefrasobliwości? Najczęściej na efekty nie trzeba długo czekać. Kontuzja goni kontuzję i trzeba robić coraz dłuższe przerwy pomiędzy treningami. Zanim zaczniesz trening mięśni pleców, zadbaj o prawidłową rozgrzewkę. Jeżeli chcesz rozbudować mięśnie pleców, to niech ćwiczenia na tę partię znajdą się na początku treningu. Pamiętaj też o tym, aby się nie przeciążać. Ćwicz z takim obciążeniem, jakie jest w stanie wytrzymać Twój organizm. Czujesz potrzebę zwiększenia obciążenia? Rób to stopniowo, wówczas zminimalizujesz ryzyko powstania kontuzji.

Jak często ćwiczyć mięśnie pleców?

Częstotliwość wykonywania ćwiczeń na mięśnie pleców to kwestia w dużej mierze indywidualna. Inaczej będzie się ona kształtowała u osoby, która po raz pierwszy w życiu kupiła karnet na siłownię i nie ma żadnego doświadczenia sportowego, a inaczej u zawodowych sportowców. Dla równomiernej rozbudowy sylwetki zaleca się przeprowadzanie treningu pleców z częstotliwością dwa razy na tydzień. Pamiętaj – ta grupa mięśni potrzebuje sporo czasu na regenerację.

Jaka powinna być optymalna intensywność treningów?

Optymalna intensywność treningów także jest kwestią indywidualną. Dobierz obciążenie treningowe do swoich możliwości. Jeżeli dopiero zaczynasz treningi, małe obciążenie będzie najlepszą opcją – sprawdzisz własne możliwości bez strachu o przetrenowanie. Prawidłowe obciążenie to takie, z którym jesteś w stanie wykonać 5 powtórzeń ćwiczenia w serii. Nie zapomnij w tym miejscu o prawidłowej technice. To właśnie ona przełoży się na to, jak szybko będziesz mógł w lustrze podziwiać pierwsze efekty regularnego treningu na rozbudowę mięśni pleców.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybierasz się na fitness po raz pierwszy? Na to warto się przygotować!
Wybierasz się na fitness po raz pierwszy? Na to warto się przygotować!
Zastanawiasz się, jak będzie wyglądać Twój pierwszy trening fitness? Podpowiadamy, co warto ze sobą zabrać i jak nastawić się do grupowych zajęć!
Trening FBW – czy dasz radę go wykonać z samymi kettlebellsami?
Trening FBW – czy dasz radę go wykonać z samymi kettlebellsami?
W tym artykule omówimy, dlaczego kettlebell jest idealnym narzędziem do treningu FBW.
Rola snu w funkcjonowaniu kulturysty
Rola snu w funkcjonowaniu kulturysty
Sprawdź, dlaczego sen jest istotnym aspektem życia każdego kulturysty i dowiedz się, jak poprawić swój odpoczynek!
Ostatnie wpisy