Jak umiejętnie rozbudować mięśnie kapturowe?
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak umiejętnie rozbudować mięśnie kapturowe?

Trening mięśni kapturowych nie musi być bardzo skomplikowany. Wystarczy do niego włączyć kilka prostych ćwiczeń, aby proporcjonalnie rozbudować muskulaturę.

Mięśnie kapturowe – co to takiego?

Kaptury to po prostu inna nazwa mięśni czworobocznych. Mięsień ten zlokalizowany jest w okolicach grzbietu, pośrodku ciała człowieka. Ma kilka funkcji, między innymi:

•  unoszenie ramion,
•  podnoszenie łopatek,
•  ściąganie łopatek.

Mięsień czworoboczny odpowiada zatem za prawidłową motorykę górnej części ciała. Swoją budową przypomina romb lub latawiec. Dzieli się na trzy części: dolną, środkową oraz zstępującą. Rozbudowa tego mięśnia to nie tylko kwestia lepszych proporcji sylwetki, lecz także wzmocnienie obręczy barkowej. Warto przyłożyć się do treningu. Systematyczność wykonywanych ćwiczeń będzie mieć odzwierciedlenie w pięknej muskulaturze, którą z dumą można będzie prezentować podczas letnich spacerów brzegiem morza.

Jak ćwiczyć mięśnie kapturowe?

Jeśli chcesz wyrzeźbić konkretną partię mięśni, do treningu podejdź w sposób systemowy. Dobór przypadkowych ćwiczeń raczej nie przełoży się na osiągnięcie wyznaczonego celu. Aby trening przyniósł konkretne efekty, powinien być odpowiednio zaplanowany. Warto skonsultować się z trenerem osobistym, który dokładnie oceni proporcje sylwetki i podpowie, które ćwiczenia sprawdzą się w Twoim przypadku najlepiej. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych ćwiczeń. Możesz je wykorzystać właśnie do rozbudowy mięśnia kapturowego.

Podciąganie sztangi do brody

W tej aktywności zaangażujesz do pracy nie tylko górną część mięśnia kapturowego, lecz także bicepsy. Podciąganie sztangi do brody jest ćwiczeniem wielostawowym. Zwróć uwagę na technikę – musi być ona prawidłowa. Nie wiesz jak ćwiczyć ze sztangą? Zapytaj o poradę bardziej doświadczonego bywalca siłowni lub umów się na trening indywidualny, podczas którego trener dokładnie wyjaśni Ci, jak powinieneś ćwiczyć, aby uzyskać optymalne rezultaty. To ćwiczenie nie jest zaliczane do łatwych.

Martwy ciąg

Z tym ćwiczeniem spotka się prędzej czy później każdy stały bywalec siłowni. Chcesz maksymalnie zaangażować do pracy mięśnie kapturowe? Wykorzystaj do tego właśnie martwy ciąg. Po taką formę treningu mogą sięgnąć osoby początkujące. Jeżeli jesteś nieco bardziej obyty z treningiem siłowym, wówczas możesz nieco zmodyfikować ćwiczenie i wybrać martwy ciąg w wersji rwaniowej.

Wiosłowanie hantlami w opadzie tułowia

To kolejna propozycja na optymalny rozwój mięśnia kapturowego, z której mogą skorzystać osoby początkujące. Podczas tego ćwiczenia angażowanych jest wiele mięśni, nie tylko mięsień czworoboczny, lecz również mięsień najszerszy grzbietu, mięsień naramienny tylny czy mięsień obły większy. Co ważne, zwróć uwagę na to, aby podczas wykonywania ćwiczenia mieć proste plecy. Zadbaj również o prawidłowy oddech.

Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń

Trening na rozwój mięśni kapturowych będzie efektywny jedynie wówczas, gdy zadbasz o prawidłową technikę ćwiczeń. Na samym początku to właśnie jej poświęć najwięcej uwagi. Zadbaj o to, aby każdy ruch był wykonywany dokładnie w taki sposób, w jaki wykonany być powinien. Ilość powtórzeń niech ma drugorzędne znaczenie. Zaczniesz na nią zwracać uwagę wówczas, gdy do perfekcji opanujesz technikę.

Czy trening mięśni kapturowych jest bardzo wymagający?

Dobra wiadomość jest taka, że mięsień kapturowy jest stosunkowo łatwy do wytrenowania. Oczywiście niezmiernie istotna jest systematyczność oraz dobór odpowiednich ćwiczeń. Trening mięśnia kapturowego możesz połączyć ze wzmacnianiem barków – ćwiczenia są podobne. Pamiętaj, aby obciążenie treningowe było dostosowane do poziomu wytrenowania. Zbyt duże obciążenie skutkować będzie kontuzjami, natomiast trening ze zbyt małym obciążeniem nie będzie efektywny. Kaptury możesz z powodzeniem ćwiczyć zarówno na siłowni, jak i w domowym zaciszu. Nie zapomnij o kompleksowej rozgrzewce. Dzięki niej rozruszasz mięśnie i stawy przed treningiem, a tym samym zmniejszysz ryzyko wystąpienia urazów.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wstępne zmęczenie mięśni – poznaj wady i zalety popularnej zasady treningowej
Wstępne zmęczenie mięśni – poznaj wady i zalety popularnej zasady treningowej
Jakie efekty przynosi metoda wstępnego zmęczenia mięśni? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o technice stworzonej przez znanego kulturystę!
Jak przybrać na masie?
Jak przybrać na masie?
Jak skutecznie przytyć, rozbudować sylwetkę i nabrać większej masy mięśniowej? Podpowiadamy w artykule.
Fały – jakie jest ich przeznaczenie
Fały – jakie jest ich przeznaczenie
Do czego one służą? Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? To tylko niektóre z ciekawych pytań, na które padną odpowiedzi w niniejszym tekście.
Ostatnie wpisy