Rodzaje przysiadów ze sztangą – kiedy warto uciec od klasyki?
ATLAS ĆWICZEŃDLA MĘŻCZYZN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaje przysiadów ze sztangą – kiedy warto uciec od klasyki?

Przysiad z obciążeniem to jedno z najbardziej lubianych i wszechstronnych ćwiczeń, z którymi możemy się spotkać podczas przygody z chodzeniem na siłownię. Sprawdź, jakie warianty oferuje ta niezwykle istotna aktywność.

Przysiad ze sztangą, czyli obowiązkowy element skutecznego planu treningowego!

Lata mijają, a przysiad ze sztangą wciąż wiedzie prym wśród ćwiczeń, które w największym stopniu wpływają na rozwój parametrów sportowych. O fenomenie tego legendarnego typu treningu świadczą statystyki – dzięki owej aktywności możemy rozwinąć nawet do 80% mięśni całego ciała! Najlepszy jest jednak fakt, że przysiad z obciążeniem oferuje swoim zwolennikom wyjątkowo szeroką gamę możliwości. Zatrważająca wręcz liczba rozmaitych wariantów treningowych sprawia, że ćwiczenie może zostać z powodzeniem dopasowane zarówno do potrzeb, jak i możliwości treningowych mężczyzn i kobiet. Przed przystąpieniem do działania warto zadać sobie pytanie: która odsłona przysiadu będzie dla nas najlepsza? Oto jego najpopularniejsze rodzaje!

Back squat 

Popularny przysiad wzmacniający mięsień pośladkowy, mięsień dwugłowy uda i mięsień brzuchaty łydki. Jak sama nazwa wskazuje, podczas tego ćwiczenia trzymamy sztangę z tyłu, a konkretnie na plecach. Należy również pamiętać o tym, by w czasie przysiadu mieć napięte brzuch i pośladki – inaczej trening pójdzie na marne!

Front squat

Nieodłączny towarzysz przysiadu back squat, z którym to często występują w tym samym planie treningowym. Front squat rozwija przede wszystkim mięsień czworogłowy i grzbiet. Tym razem trzymamy sztangę z przodu tułowia. Wbrew pozorom nie jest to łatwe ćwiczenie, w związku z czym przed jego wykonaniem warto skonsultować się z doświadczonym trenerem.

Przysiad bułgarski 

Nieco zmodyfikowana wersja tradycyjnego przysiadu. Tym, co wyróżnia przysiad bułgarski, jest konieczne podwyższenie w postaci ławeczki lub stolika, na którym w momencie wykonywania ćwiczenia spocznie nasza tylna noga. Co istotne, ten wariant przysiadu mogą śmiało wykonywać osoby, które z różnych przyczyn nie są w stanie poradzić sobie z klasyczną odmianą. Dzięki tej aktywności wyraźnie wzmocnimy mięśnie stabilizujące.

Over head squat

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o jednym z najtrudniejszych wariantów przysiadu, czyli tzw. przysiadzie ze sztangą nad głową (ang. over head squat). Stabilne trzymanie sztangi nad głową i jednoczesne wykonywanie przysiadu jest na tyle wymagające, że często wykorzystuje się je do oceny sprawności fizycznej i wydolności stawów. Jest to opcja dla bardziej zaawansowanych miłośników sportu, którzy nie boją się nowych wyzwań.

Zdjęcie główne: Sergio Pedemonte/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

pięć + dwadzieścia =

Rekomendowane
Jakie są najnowsze metody leczenia chrapania i bezdechu sennego?
Jakie są najnowsze metody leczenia chrapania i bezdechu sennego?
Poznaj nowoczesne podejścia do leczenia chrapania i bezdechu sennego, które mogą poprawić jakość twojego snu i zdrowia. Dowiedz się, jakie metody są obecnie dostępne i jakie korzyści mogą przynieść.
Jak samodzielnie urządzić siłownię w domu?
Jak samodzielnie urządzić siłownię w domu?
Regularne treningi na siłowni to jeden z efektywniejszych sposobów na uzyskanie wymarzonej sylwetki. A gdyby tak trenować w domowym zaciszu?
Weteran ponownie zadziwił świat. Cztery rekordy globu w trójboju siłowym jednego dnia!
Weteran ponownie zadziwił świat. Cztery rekordy globu w trójboju siłowym jednego dnia!
Swoją przygodę ze sportami siłowymi Rudy Kadlub rozpoczął dopiero w wieku 55 lat, aczkolwiek nie przeszkodziło mu to w pobiciu […]
Ostatnie wpisy