Popraw kondycję nadgarstków – zobacz, w jaki sposób!
ATLAS ĆWICZEŃDLA MĘŻCZYZN
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Popraw kondycję nadgarstków – zobacz, w jaki sposób!

Nadgarstki należą do najbardziej podatnych na uszkodzenia stawów w ludzkim ciele. Co gorsza, możemy nabawić się ich kontuzji nie tylko podczas zażywania aktywności fizycznej, ale również… w trakcie pracy w biurze. Jak poprawić kondycję nadgarstków? Oto kilka prostych ćwiczeń!

Trening nadgarstków – dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że nadgarstki są mniej lub bardziej eksploatowane podczas wszystkich ćwiczeń górnych partii ciała, a także w trakcie tych ćwiczeń na dolne partie, które wykonuje się na wolnych ciężarach. W związku z powyższym stawy te są nieustannie narażone na różnego rodzaju kontuzje i uszkodzenia mechaniczne. Istnieje jednak druga strona medalu – mocne nadgarstki mogą okazać się nieocenione w kontekście wykonywania niektórych aktywności. W jaki sposób możemy podnieść ich wydajność i jakie mięśnie będą w tym procesie uczestniczyć?

Trening nadgarstków – ćwiczenia na siłowni

Siłownia dla wielu adeptów aktywności fizycznej stanowi drugi dom, wobec czego pracę nad mocnymi nadgarstkami możemy zacząć właśnie w tym miejscu. Kluby fitness oferują bardzo szeroki wachlarz różnorodnego sprzętu – bez trudu znajdziemy więc przyrządy odpowiednie do trenowania nadgarstków. Oto dwa najskuteczniejsze ćwiczenia!

Uginanie nadgarstków z hantlami to niezwykle uniwersalna aktywność, przeznaczona nie tylko dla początkujących, ale również dla stałych bywalców siłowni. Swoją popularność bez wątpienia zawdzięcza temu, że nie wymaga ani szczególnego przygotowania fizycznego, ani perfekcyjnie opanowanej techniki. Na poprawne wykonanie ćwiczenia składają się raptem 3 etapy.

  • Przedramiona należy oprzeć na ławce do wyciskania w taki sposób, aby poza jej obszar wystawały wyłącznie dłonie.
  • W zależności od wybranego wariantu można trzymać ręce skierowane wierzchem do góry lub do dołu.
  • Cały czas trzymając w dłoniach hantle, należy powoli uginać nadgarstki, starając się wykonać nimi możliwie jak najpełniejszy ruch.

Kolejnym wartym uwagi ćwiczeniem na nadgarstki jest… po prostu ściskanie, które okazuje się jeszcze mniej wymagające od opracowanego powyżej uginania z hantlami. Wystarczy bowiem znaleźć przedmiot nadający się do ściskania i można śmiało przystępować do działania! Jeśli na siłowni zabraknie ściskaczy do nadgarstków, to nic straconego – jest to na tyle niedrogi i jednocześnie nieduży sprzęt, że bez problemu można go nabyć i zabrać ze sobą na trening.

Warto mieć na uwadze, że wspomniane ćwiczenia działają korzystnie nie tylko na nadgarstki – podczas aktywności mocno angażowane są także mięśnie przedramion, które dodatkowo uchronią nasze ręce przed niepożądanymi urazami.

Trening nadgarstków – ćwiczenia w domu

Nad nadgarstkami możemy oczywiście pracować również w domowym zaciszu – pod warunkiem że zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt. Do przeprowadzenia efektywnego treningu nadgarstków w zupełności wystarczy nam para regulowanych hantli, wspomniane wcześniej ściskacze czy gniotki antystresowe. Wystarczą regularne ćwiczenia wieczorem, rano lub o dowolnej porze dnia z wykorzystaniem tych przyrządów, a na dobre zapomnimy o uszkodzeniach nadgarstków!

Zdj. główne: Clay Banks/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nowy rekord świata w przysiadzie. Nathan Baptist blisko złamania bariery 600 kg!
Nowy rekord świata w przysiadzie. Nathan Baptist blisko złamania bariery 600 kg!
Nathan Baptist został w tym tygodniu dopiero drugim człowiekiem na świecie, który przekroczył imponującą granicę 1300 funtów w przysiadzie. Amerykański […]
Olej MCT: Paliwo dla sportowców
Olej MCT: Paliwo dla sportowców
Prawdopodobnie słyszałeś o oleju MCT w kontekście kawy bulletproof, popularnej w diecie ketogenicznej. Jednak pełnienie funkcji składnika tego wyjątkowego napoju to nie jedyna cecha MCT.
Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness 2021: Wiktoria Nnaka bezkonkurencyjna, kolejny sukces Adama Piwko
Mistrzostwa Polski w Kulturystyce i Fitness 2021: Wiktoria Nnaka bezkonkurencyjna, kolejny sukces Adama Piwko
W miniony weekend poznaliśmy zwycięzców Mistrzostw Polski w Kulturystyce i Fitness 2021. Tegoroczna rywalizacja w Targach Kielce odbywała się w […]
Ostatnie wpisy