Kiedy przydatna może być odzież termoaktywna?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy przydatna może być odzież termoaktywna?

Artykuł sponsorowany

Odzież i bielizna termoaktywna są przydatne w wielu sytuacjach – kiedy wybierasz się na wycieczkę do kraju, w którym panuje inny klimat, na treningu biegowym lub siłowni, podczas polowania, górskiego trekkingu i wspinaczki. Przekonaj się, że warto zaopatrzyć się w ten elementy garderoby, by umożliwić sobie podejmowanie nowych wyzwań.

Odzież termoaktywna – latem czy zimą?

Dla wielu osób odzież termoaktywna jest elementem garderoby zarezerwowanym na chłodne miesiące lub wyjazdy w zimne miejsca, ale to podejście jest całkowicie błędne. Odzież termoaktywna zapewnia termoregulację ciała – oznacza to, że wspomaga wyrównywanie jego temperatury i ogranicza zarówno jej nadmierny spadek, jak i wzrost. W związku z tym odzież termoaktywna może przydać Ci się zarówno latem, jak i zimą. Podczas upałów zapewni doskonałą wentylację skóry i ochłodzi ciało, zabezpieczając Cię przed nieprzyjemnymi skutkami przegrzania, a zimą będzie izolować organizm i ochroni go przed utratą ciepła. Warto wspomnieć również o innych zaletach tego typu garderoby. Odzież termoaktywna ma naturalną zdolność do odprowadzania wilgoci. Oznacza to, że, w przeciwieństwie do zazwyczaj stosowanych ubrań, nie pochłania ona potu z powierzchni skóry. Wilgoć absorbowana w ten sposób przez klasyczne tkaniny wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami – nocą lub w czasie chłodniejszych miesięcy pot pojawia się podczas ruchu, a przerwa w wykonywaniu aktywności skutkuje szybkim zmarznięciem właśnie przez „stygnięcie” wody pochłoniętej przez ubrania. Odzież termoaktywna złożona jest z dwóch warstw naturalnego materiału (najczęściej dzianiny), dzięki czemu zebrana wilgoć nigdy nie powoduje uczucia zimna. Wewnętrzna warstwa tkaniny pochłania pot, a zewnętrzna odprowadza go poza sferę kontaktu ze skórą. To rozwiązanie wspiera również termoregulację, która jest podstawową cechą odzieży termoaktywnej.

Komu przydaje się odzież termoaktywna?

Odzież termoaktywna ma bardzo szerokie zastosowanie. Kojarzy się głównie ze sportowcami, którzy wykorzystują ją podczas intensywnych treningów latem (aby się nie przegrzewać) oraz zimą (kiedy temperatury spadają, a osoby uprawiające sport na zewnątrz chcą kontynuować swoje ćwiczenia). Innym przykładem osób, które z pewnością chętnie korzystają z odzieży termoaktywnej, są podróżnicy i turyści. Wybierając się na wycieczki w góry, do krajów o chłodniejszym klimacie lub w trasy, podczas których zamierzasz spać w namiocie, warto wyposażyć się w tego typu garderobę. Pamiętaj, że spadek temperatury dookoła Ciebie utrudnia Twojemu ciału utrzymanie odpowiednich warunków. Twój organizm musi poświęcić więcej energii, by wytworzyć dla Ciebie odpowiednią ilość ciepła i znacznie łatwiej je traci. Z tych powodów warto zaopatrzyć się w odzież termoaktywną, która ochroni Cię przed wychłodzeniem. Inną aktywnością, podczas której warto mieć na sobie odzież chroniącą przed nadmierną utratą ciepła są wszelkie aktywności wymagające czasowego pozostawania w bezruchu lub długotrwałego przebywania poza pomieszczeniami. Do takich zajęć należy uczestnictwo w polowaniach – dlatego każdy dobry sklep myśliwski jest wyposażony w odzież termoaktywną.

Zdjęcie główne: unsplash.com/Fitsum Admasu

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Porównanie kosztów druku przy użyciu oryginalnych tonerów Epson i zamienników
Porównanie kosztów druku przy użyciu oryginalnych tonerów Epson i zamienników
Zapoznaj się z dokładnym porównaniem kosztów drukowania z użyciem tonerów oryginalnych marki Epson a ich zamiennikami. Poznaj konkretne korzyści i wady każdej opcji.
Robert Cyrwus zwycięzcą białostockich eliminacji do Arnold Classic Strongman
Robert Cyrwus zwycięzcą białostockich eliminacji do Arnold Classic Strongman
Wicemistrz Polski strongmanów z 2019 roku potwierdził swoje ambicje podczas białostockich eliminacji do zawodów Arnold Strongman Classic, które na wiosnę […]
Bigoreksja – do czego może doprowadzić niezdrowa fascynacja kulturystyką?
Bigoreksja – do czego może doprowadzić niezdrowa fascynacja kulturystyką?
Granica pomiędzy drogą do atrakcyjnego wyglądu a bigoreksją bywa ulotna. Sprawdź, kiedy pasja przeradza się w groźne uzależnienie.
Ostatnie wpisy