Białko, witaminy, boostery – co brać pomiędzy cyklami kreatynowymi?
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Białko, witaminy, boostery – co brać pomiędzy cyklami kreatynowymi?

Kreatyna od jakiegoś czasu bezsprzecznie króluje wśród najchętniej stosowanych przez sportowców suplementów diety. Jakie „suple” powinniśmy brać, kiedy musimy zrobić sobie od niej przerwę?

Z kreatyny korzysta obecnie duża część osób uprawiających sport – niezależnie od poziomu zaawansowania. Popularny suplement diety w założeniu ma zwiększać siłę i wytrzymałość ludzkiego organizmu, jednak poprawnie zadziała dopiero wtedy, gdy będziemy pamiętać o podstawowych zasadach jego stosowania. Najważniejszą z nich jest cykliczne stosowanie kreatyny, które przedstawia się w następujący sposób: suplement regularnie stosujemy na przestrzeni 4–8 tygodni, po czym robimy sobie przynajmniej 4 tygodnie przerwy. Czym powinniśmy zastąpić kreatynę podczas miesiąca pauzy, aby z powodzeniem utrzymać efekty jej przyjmowania? Odpowiadamy.

Bez białka ani rusz!

Białko to podstawowy budulec – proteiny należy zatem przyjmować niezależnie od tego, czy jesteśmy akurat w cyklu kreatynowym. Ich ilość poza cyklem powinna być jednak nieco większa. Jeśli zależy nam na utrzymaniu zdobytej podczas przyjmowania kreatyny masy mięśniowej, musimy zadbać o dostarczenie naszemu organizmowi odpowiednich ilości pełnowartościowego budulca. Białko znajdziemy w produktach takich jak nabiał, ryby, jaja, chude mięso czy też różnego rodzaju odżywki białkowe, po które chętnie sięgają stali bywalcy siłowni. Na optymalną zawartość protein w jadłospisie wpływa wiele czynników, wobec czego odpowiednią dawkę należy ustalić indywidualnie, najlepiej ze specjalistą.

Po drugie witaminy i minerały

Kolejne niezbędne do utrzymania tkanki mięśniowej poza cyklem składniki to witaminy i minerały. Na szczęście pokaźną ich ilość zawierają już produkty spożywane przez nas na co dzień. Należy jednak pamiętać, że osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną mają znacznie większe zapotrzebowanie od przeciętnego człowieka, w związku z czym mogą wystąpić u nich pewne niedobory. W celu ich uniknięcia warto wzbogacić dietę o preparaty jednoskładnikowe lub preparaty łączące wiele związków, takie jak multiwitamina.

Pomyśl również o boosterach 

Kiedy mamy przerwę od kreatyny możemy sięgnąć również po boostery, a konkretnie po ich dwa rodzaje. Pierwszym z nich są boostery tlenku azotu, do których należy popularny suplement AAKG. Zapewnią nam one zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie, a także dostarczenie im większej ilości tlenu i składników odżywczych. Dodatkową zaletą AAKG jest fakt, że chroni on mięśnie przed rozpadem.Drugi rodzaj to boostery testosteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za męskie cechy płciowe. Wśród nich prym wiedzie preparat w postaci kwasu d-asparaginowego. Dzięki stosowaniu tego typu boostera nie tylko zyskamy dodatkowe siły, ale również wydatnie przyspieszymy regenerację mięśni. Boostery testosteronu mogą także chronić przed infekcjami podczas uciążliwego dla wielu sportowców okresu jesienno-zimowego.

Zdj. główne: HowToGym/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kwas D-asparaginowy – suplement wskazany nie tylko na podniesienie poziomu testosteronu
Kwas D-asparaginowy – suplement wskazany nie tylko na podniesienie poziomu testosteronu
DAA – wspaniały suplement na zwiększenie poziomu testosteronu, a może marketingowy sukces? Jak naprawdę działa popularny kwas?
Jak szybko wyrzeźbić brzuch? Oto najskuteczniejsze ćwiczenia!
Jak szybko wyrzeźbić brzuch? Oto najskuteczniejsze ćwiczenia!
Ćwiczenia siłowe to jeden ze sposobów na mocny brzuch. Sprawdź jak ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie brzucha i zbudować wymarzony kaloryfer!
Koronawirus pogrąża branżę. Znana sieć klubów fitness ogłosiła upadłość
Koronawirus pogrąża branżę. Znana sieć klubów fitness ogłosiła upadłość
Wprowadzone w naszym kraju kolejne obostrzenia mające na celu zmniejszenie liczby zachorowań na COVID-19 mocno uderzyły zwłaszcza we właścicieli siłowni […]
Ostatnie wpisy