Do zjawiska zwanego hipertrofią mięśniową dąży każda osoba, której celem jest zbudowanie masy mięśniowej. Na czym polega popularny wśród kulturystów trening hipertroficzny i jakie przynosi skutki?
Hipertrofia to słowo, które pochodzi z łaciny i w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘przyrost’ lub ‘wzrost’. W przypadku hipertrofii mięśniowej mamy zatem do czynienia z pewną zmianą fizjologiczną prowadzącą do zwiększenia objętości włókien mięśniowych. Przyspieszenie procesów związanych z tym korzystnym zjawiskiem stanowi główny cel osób, którym zależy na zbudowaniu wyrzeźbionej, muskularnej sylwetki. Na satysfakcjonujące rezultaty można liczyć przede wszystkim dzięki odpowiednio dobranemu treningowi.
Ze względu na specyfikę wyróżnia się dwa rodzaje hipertrofii mięśniowej:
Kluczowym warunkiem do osiągnięcia każdego rodzaju hipertrofii mięśniowej jest właściwy plan treningowy. Jeśli chodzi o wykonywane ćwiczenia, to warto postawić przede wszystkim na różnorodność. W tym celu zaleca się sięgnięcie po tzw. trening holistyczny polegający na bardzo dużej rozbieżności w liczbie powtórzeń w danym ćwiczeniu. Kolejne istotne elementy to regularność, a także w miarę możliwości unikanie długiego odpoczynku pomiędzy seriami. Wyliczono również, że optymalny poziom hipertrofii mięśniowej można osiągnąć dzięki pracy na obciążeniu wynoszącym 75 procent ciężaru maksymalnego. Powszechnie stosowanym przez kulturystów sposobem jest ćwiczenie każdej partii mięśni w dwudniowych odstępach.
Hipertrofia mięśniowa może się pojawić pod dwoma postaciami: strukturalną i funkcjonalną. Ta pierwsza ma co prawda korzystny wpływ na wzrost tkanki mięśniowej, ale nie zwiększa się wówczas siła ćwiczącego. Do takiej niepożądanej sytuacji można doprowadzić poprzez niezbilansowaną dietę. Jeśli ćwiczący zadba o odpowiednią podaż białka i dostosowany do treningu bilans kaloryczny, rezultatem powinna być hipertrofia funkcjonalna. Przyczynia się ona do równomiernego wzrostu zarówno włókien mięśniowych, jak i poziomu siły. Drugi wariant hipertrofii może znaleźć więc pewne zastosowanie również w innych dyscyplinach, takich jak zawody strongman.
zdj. główne: Anastase Maragos/unsplash.com