Główne rodzaje skurczów mięśni, które występują u kulturystów
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Główne rodzaje skurczów mięśni, które występują u kulturystów

Skurcze mięśni to niedogodność, z którą zmagają się wszystkie osoby uprawiające aktywność fizyczną – od biegaczy, kolarzy czy pływaków aż po kulturystów. Jakie rodzaje skurczów najczęściej dotyczą tych ostatnich?

Gdy mówimy o skurczu, zazwyczaj mamy na myśli gwałtowny, nieprzyjemny ból, którego przyczyną jest zbyt mocne skurczenie się tkanki mięśniowej. Skurcze mięśni mogą wynikać z szeregu różnych czynników takich jak przetrenowanie, brak rozgrzewki i rozciągania, odwodnienie, niedobór soli i minerałów czy zbyt długie przebywanie w jednej pozycji. Niezależnie od ich przyczyny każdy z pewnością zgodzi się z tezą, że skurcze to nic przyjemnego. Niektóre z nich odgrywają jednak istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Warto mieć na uwadze, że to zjawisko dotyczy nie tylko początkujących, ale również zaprawionych kulturystów. W niniejszym artykule przedstawimy i omówimy trzy podstawowe rodzaje skurczów mięśni, z którymi najczęściej spotykają się stali bywalcy siłowni.

Skurcze koncentryczne 

Rodzaj skurczu, podczas którego mięśnie skracają się w trakcie wytwarzania siły. Dzieje się tak dlatego, że punkty początkowego i końcowego przyczepu mięśnia zbliżają się do siebie i w efekcie cały mięsień zostaje skurczony. Generując siłę większą niż obciążenie działające na dany mięsień, napinamy go i zmniejszamy jego długość. Jak wygląda to w praktyce? Ten rodzaj skurczu może mieć miejsce podczas czynności tak trywialnych jak choćby czesanie włosów. Unosimy wówczas kończynę górną, w związku z czym praca koncentryczna dotyczy mięśnia dwugłowego ramienia. To tzw. faza pozytywna ruchu.

Skurcze ekscentryczne

Skurcze stanowiące przeciwieństwo omawianych powyżej skurczów koncentrycznych. Tym razem mamy do czynienia z sytuacją, podczas której punkty początkowego oraz końcowego punktu mięśnia oddalają się od siebie, wobec czego mięsień analogicznie się wydłuża. Ten rodzaj skurczów ma miejsce na przykład w momencie, gdy chcemy odłożyć trzymane w ręku hantle. Generujemy wtedy siłę mniejszą od podniesionego ciężaru (dzięki czemu pomyślne odłożenie hantli na miejsce jest w ogóle możliwe). Tego rodzaju zjawisko fachowo nazywa się fazą negatywną ruchu i stanowi ostatnią fazę wykonywania ćwiczenia.

Skurcze izometryczne

Rodzaj skurczu mający do odegrania niezwykle znaczącą rolę w prawidłowej pracy układu mięśniowo-szkieletowego i utrzymaniu właściwej postawy ciała. O skurczu izometrycznym mówi się wówczas, gdy w jednakowym momencie działają przeciwstawne grupy mięśniowe – np. zginacze i prostowniki. W efekcie długość mięśnia pozostaje taka sama. Ten typ skurczu występuje m.in. wtedy, kiedy chwytamy ciężar z ugiętym ramieniem – w takim układzie nasz biceps będzie pracował izometrycznie. Dobrym przykładem skurczu izometrycznego jest też śmiała próba podniesienia sztangi przekraczająca nasze możliwości siłowe. Przyrząd rzecz jasna ani drgnie, a duże napięcie mięśni nie zmieni ich długości.

Zdjęcie główne: Alora Griffiths/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zawodowy policjant w kadrze Polski na Mistrzostwa Świata w Kulturystyce i Fitness!
Zawodowy policjant w kadrze Polski na Mistrzostwa Świata w Kulturystyce i Fitness!
Takiego stróża prawa mogą pozazdrościć mieszkańcom Górnego Śląska wszyscy obywatele naszego kraju. Sierżant sztabowy Marcin Dziadczyk, który pracuje na co […]
Wstępne zmęczenie mięśni – poznaj wady i zalety popularnej zasady treningowej
Wstępne zmęczenie mięśni – poznaj wady i zalety popularnej zasady treningowej
Jakie efekty przynosi metoda wstępnego zmęczenia mięśni? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o technice stworzonej przez znanego kulturystę!
FIWE Future Star – zgłoś się do konkursu!
FIWE Future Star – zgłoś się do konkursu!
Wyróżniasz się na scenie sportów walki? Twoi klienci traktują trening z Tobą jako trenerem personalnym jak przyjemność i wracają po […]
Ostatnie wpisy