Gainer – fakty i mity dotyczące kontrowersyjnej odżywki
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gainer – fakty i mity dotyczące kontrowersyjnej odżywki

Wokół sportowych odżywek narosło wiele legend – niektóre są prawdziwe, inne natomiast całkowicie wyssane z palca. Tak samo sytuacja przedstawia się z popularnym gainerem. Czy jego suplementacja rzeczywiście niesie za sobą tak poważne zagrożenia dla organizmu?

Co to jest gainer?

Gainer to tak zwana „odżywka na masę”. Bogata w białko i węglowodany (proste oraz złożone), a także aminokwasy BCAA, kreatynę, glutaminę oraz niewielką ilość zdrowych tłuszczów. Gainer jest zatem wysokokaloryczną odżywką, która ma jeden cel: dostarczyć niezbędnej energii naszym mięśniom podczas wielkowysiłkowych treningów.

Dokładny skład produktu znajduje się zawsze na opakowaniu. Jeżeli nie wiemy, jaki wybrać można zastosować słynną zasadę: smaku oraz zapachu. Suplement można przygotować z mlekiem bądź wodą. Szczególnie przydatna jest dla osób o szczupłej sylwetce, które chcą nabrać masy, ponieważ jednym z efektów zażywania gainera jest przyrost tkanki tłuszczowej. Znacznie mniejsze korzyści zaobserwują zawodowcy oraz osoby, którym zależy przede wszystkim na zwiększeniu masy mięśniowej.

Czy gainer jest zdrowy?

Suplement nie zagraża naszemu organizmowi i można go bez obaw spożywać. Oczywiście nie powinien on stanowić zastępstwa dla pełnowartościowych posiłków, bo jest on suplementem, a więc dodatkiem. Nieracjonalne przyjmowanie gainera może skutkować nadmierną ilością węglowodanów w organizmie, czego efekty widoczne są poprzez: pogorszoną cerę, wzdęcia, problemy z pracą jelit i nerek.

Aby prawidłowo dawkować odżywkę typu gainer, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Najlepiej spożywać ją w czasie okołotreningowym, zarówno przed, jak i po ćwiczeniach. Oczywiście odżywkę można wykorzystać także w ramach dodatku do posiłków, na przykład śniadaniowego omleta oraz napoju typu szejk.

Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że choć gainer jest ogólnie uznawany za odżywkę smaczną (w wariantach smakowych można przebierać: waniliowa, czekoladowa, bananowa), to powinien stanowić jedynie dodatek do posiłku. Nasz organizm do sprawnego funkcjonowania potrzebuje znacznie więcej wartości odżywczych, aniżeli oferuje ten suplement.

Jakie są rzeczywiste efekty suplementacji gainera?

Na wstępie należy podkreślić, że osoby zmagające się z cerą trądzikową po skorzystaniu z gainera mogą spodziewać się znaczącego pogorszenia sytuacji. Jest to reakcja organizmu na zwiększenie spożywanych cukrów prostych.

Gainer przyspiesza procesy anaboliczne odpowiedzialne za zwiększenie tkanki oraz wzrostu organów, czyli zwiększenie masy ciała. Oznacza to, że suplement pomoże nam w tym, jednak rezultaty będą zależne od rodzaju treningu, jego intensywności, a także od predyspozycji genetycznych.

To jak działa gainer zależy od tego w jakiej porze ją dostarczymy organizmowi. Gainery spożywane przed treningiem…

Opublikowany przez Paco Klub Sportowy Lublin paco.pl Piątek, 15 stycznia 2021

 

Najpopularniejsze mity dotyczące gainera

Wzrost masy – firmy reklamują odżywkę gainer jako możliwość uzyskania w wyjątkowo krótkim czasie pokaźnego wzrostu masy mięśniowej. To właśnie mit wykorzystywany przez producentów w aspekcie czysto marketingowym. Bez odpowiedniej diety, przy złym dawkowaniu możemy nie tylko nie przybrać na wadze, ale wręcz polecieć w dół. Nie należy więc oczekiwać drastycznych rezultatów po krótkoterminowym (i na dodatek nieprawidłowym) spożywaniu suplementu.

Odżywka węglowodanowo-białkowa nie jest potrzeba – to błąd! Jeżeli zamierzasz intensywnie trenować, jak na przykład pięściarze, którzy najpierw wykonują trening siłowy, a następnie ćwiczą bezpośrednią walkę. Odpowiednia ilość odżywki jest wtedy niezbędna. Inaczej po prostu opadniesz z sił.

Skład niczego niewart – popularnym mitem, czy po prostu sloganem, jest podważanie zawartości gainera, porównując go do pustych kalorii. Obecnie producenci przykładają znacznie większą wagę do wartościowych odżywek. Węglowodany zawarte w suplemencie produkowane są z owsa, ziemniaków czy kukurydzy.

Gainer przeznaczony jest dla początkujących – przez „początkujących” ma się zazwyczaj na myśli osoby szczupłe. Prawdą jest, że odżywka ta najlepiej nadaje się właśnie dla osób o budowie ektomorficznej. Logicznym wnioskiem jest więc, że osoba początkująca, posiadająca wystarczają już liczbę kilogramów (albo – jak wcześniej wspomnieliśmy – osoba mająca problemy z cerą) nie będzie potrzebowała aż w takim stopniu akurat tego suplementu. Po gainera mogą natomiast sięgać zawodowcy, którzy potrzebują energii do intensywnych treningów.

Foto wyróżniające: kiliweb per Open Food Facts (licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Powrót do ćwiczeń po covidzie – w jaki sposób rozpocząć treningi?
Powrót do ćwiczeń po covidzie – w jaki sposób rozpocząć treningi?
Zastanawiasz się, jak wrócić do treningów po covidzie? Oto wszystko, co musisz na ten temat wiedzieć!
Jak skutecznie dbać o waporyzator do suszu?
Jak skutecznie dbać o waporyzator do suszu?
Dowiedz się jak odpowiednio pielęgnować swój waporyzator do suszu, aby cieszyć się jego długą żywotnością i optymalnym działaniem.
Suplementy i odżywki – kiedy zaczynają się promocje na Black Friday?
Suplementy i odżywki – kiedy zaczynają się promocje na Black Friday?
Sprawdź, od kiedy możesz zamówić odżywki i suplementy w lepszych cenach na Black Friday.
Tagi
Ostatnie wpisy