Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą stosowanie insuliny?
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą stosowanie insuliny?

Insulina pomaga leczyć cukrzycę, ułatwia codzienne funkcjonowanie i może ratować życie, jednak jej nieodpowiedzialne stosowanie jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Czy warto zatem suplementować ten hormon w celu poprawy parametrów fizycznych?

Czym jest insulina?

Insulina to hormon, który wydzielany jest przez trzustkę. Odpowiada za obniżanie poziomu cukru we krwi. Insulina ma również silne działanie anaboliczne, co oznacza, że powoduje wzrost mięśni i przyrost wagi. Sama insulina nie znajduje się na liście środków dopingujących, jednak jej działanie wpłynęło na decyzję o monitorowaniu poziomu środka we krwi sportowców. Co więcej, do środków zakazanych dla osób zajmujących się wyczynowym sportem zalicza się substancje o działaniu podobnym do insuliny.

Rodzaje insuliny

Hormon można podzielić ze względu na jego pochodzenie oraz czas działania. Wyróżnia się insulinę zwierzęcą (wołową i wieprzową) oraz ludzką, która produkowana jest naturalnie w organizmie człowieka lub syntetycznie za pomocą inżynierii genetycznej. Poszczególne typy insuliny różnią się od siebie także czasem działania. W tej grupie można określić 3 rodzaje insuliny: krótko działającą (szybko pojawia się we krwi i krótko działa), o pośrednim czasie działania (skuteczna od 18 do 22 godzin, a jej największe działanie obserwuje się między 4 a 12 godziną od podania) oraz insulinę o przedłużonym czasie działania, której początek działania obserwuje się dopiero po 2 godzinach od wstrzyknięcia, a jej obecność może się utrzymać nawet dobę. Rodzaj stosowanej insuliny określa się na podstawie typu cukrzycy, potrzeb organizmu oraz oczekiwanych efektów działania.

PROSTY ARTYKUŁ O INSULINIE, CZYLI PO CO BIJOM

DEFINICJA JAKO PIERWSZA
Insulina (łac. insula, czyli wyspa, od wysepek…

Opublikowany przez Forma Team Piątek, 17 maja 2019

 

Stosowanie insuliny

Insulina należy do grupy hormonów białkowych. Oznacza to, że nie może być podawana doustnie z powodu enzymów trawiennych znajdujących się w żołądku. O jej dawkowaniu decyduje diabetolog, który zajmuje się leczeniem cukrzycy. Niestosowanie się do jego zaleceń może grozić poważnymi problemami zdrowotnymi. Przed każdym zażyciem insuliny należy oszacować poziom węglowodanów w spożytych posiłkach, tak by odpowiednio regulować poziom hormonu we krwi. Stosowanie insuliny u sportowców może pomóc w przyroście masy i szybszej budowie mięśni. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednie stosowanie insuliny i przekraczanie normy hormonu we krwi jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Choroby związane z insuliną

Nadmiar lub niedobór insuliny powodują wiele chorób i schorzeń, z którymi walczy się do końca życia. Podstawową dolegliwością jest cukrzyca, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi. Insulina ma za zadanie regulować ten poziom do normy, tak by pacjent nie odczuwał żadnych objawów. Cukrzyca jest spowodowana nieprawidłowym wydzielaniem naturalnego hormonu przez trzustkę. Groźną chorobą jest także hipoglikemia, czyli niedobór cukru we krwi. Hipoglikemię może wywołać ominięcie posiłku, zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub zbyt mała ilość pokarmu bogatego w węglowodany. Atak spowodowany zbyt niskim poziomem cukru we krwi może objawiać się występowaniem drgawek, nadpobudliwości, utratą świadomości, a w ciężkich przypadkach skończyć się śmiercią. Podobne objawy mogą także towarzyszyć przedawkowaniu insuliny i nadmiarowi cukru we krwi.

Zagrożenia wynikające z błędnego zażywania insuliny

Jednym z niepożądanych działań insuliny jest reakcja alergiczna objawiająca się obrzękiem, wstrząsem anafilaktycznym, pokrzywką czy skurczem oskrzeli. Nadmierne stosowanie hormonu może doprowadzić także do insulinoodporności, czyli zmniejszenia wrażliwości na działanie podanego hormonu. Nieodpowiedzialne stosowanie może doprowadzić również do nadciśnienia tętniczego i nieprawidłowego funkcjonowania nerek. Nieumyślne wstrzykiwanie insuliny jest także przyczyną występowania chorób związanych z poziomem cukru we krwi. W kulturystyce stosuje się insulinę jako skuteczny hormon wzrostu. Należy jednak pamiętać, że jest to środek, który w zwiększonych dawkach wliczony jest do substancji dopingujących, a samodzielne dawkowanie hormonu może doprowadzić nawet do śmierci.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nadciśnienie tętnicze a kulturystyka – jak bezpiecznie trenować na siłowni przy tej dolegliwości?
Nadciśnienie tętnicze a kulturystyka – jak bezpiecznie trenować na siłowni przy tej dolegliwości?
Nadciśnienie tętnicze wyklucza trening siłowy? Nic bardziej mylnego – trzeba tylko działać z głową!
„Uda jak dwie piłki”. Zagraniczni kulturyści zaprezentowali monstrualne mięśnie czworogłowe ud!
„Uda jak dwie piłki”. Zagraniczni kulturyści zaprezentowali monstrualne mięśnie czworogłowe ud!
W ostatnich tygodniach media społecznościowe zalała fala zdjęć kulturystów chwalących się gigantycznym obwodem swoich ud. Największe wrażenie wywarły zwłaszcza fotografie […]
Mistrzostwa Świata w Kulturystyce i Fitness 2020: Kapitalny występ reprezentantów Polski!
Mistrzostwa Świata w Kulturystyce i Fitness 2020: Kapitalny występ reprezentantów Polski!
Kolejny wyjazd do Santa Susanna zakończył się wielkim sukcesem dla zawodników i zawodniczek startujących pod biało-czerwoną flagą. Podczas tegorocznych Mistrzostw […]
Ostatnie wpisy