Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą stosowanie insuliny?
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą stosowanie insuliny?

Insulina pomaga leczyć cukrzycę, ułatwia codzienne funkcjonowanie i może ratować życie, jednak jej nieodpowiedzialne stosowanie jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Czy warto zatem suplementować ten hormon w celu poprawy parametrów fizycznych?

Czym jest insulina?

Insulina to hormon, który wydzielany jest przez trzustkę. Odpowiada za obniżanie poziomu cukru we krwi. Insulina ma również silne działanie anaboliczne, co oznacza, że powoduje wzrost mięśni i przyrost wagi. Sama insulina nie znajduje się na liście środków dopingujących, jednak jej działanie wpłynęło na decyzję o monitorowaniu poziomu środka we krwi sportowców. Co więcej, do środków zakazanych dla osób zajmujących się wyczynowym sportem zalicza się substancje o działaniu podobnym do insuliny.

Rodzaje insuliny

Hormon można podzielić ze względu na jego pochodzenie oraz czas działania. Wyróżnia się insulinę zwierzęcą (wołową i wieprzową) oraz ludzką, która produkowana jest naturalnie w organizmie człowieka lub syntetycznie za pomocą inżynierii genetycznej. Poszczególne typy insuliny różnią się od siebie także czasem działania. W tej grupie można określić 3 rodzaje insuliny: krótko działającą (szybko pojawia się we krwi i krótko działa), o pośrednim czasie działania (skuteczna od 18 do 22 godzin, a jej największe działanie obserwuje się między 4 a 12 godziną od podania) oraz insulinę o przedłużonym czasie działania, której początek działania obserwuje się dopiero po 2 godzinach od wstrzyknięcia, a jej obecność może się utrzymać nawet dobę. Rodzaj stosowanej insuliny określa się na podstawie typu cukrzycy, potrzeb organizmu oraz oczekiwanych efektów działania.

PROSTY ARTYKUŁ O INSULINIE, CZYLI PO CO BIJOM

DEFINICJA JAKO PIERWSZA
Insulina (łac. insula, czyli wyspa, od wysepek…

Opublikowany przez Forma Team Piątek, 17 maja 2019

 

Stosowanie insuliny

Insulina należy do grupy hormonów białkowych. Oznacza to, że nie może być podawana doustnie z powodu enzymów trawiennych znajdujących się w żołądku. O jej dawkowaniu decyduje diabetolog, który zajmuje się leczeniem cukrzycy. Niestosowanie się do jego zaleceń może grozić poważnymi problemami zdrowotnymi. Przed każdym zażyciem insuliny należy oszacować poziom węglowodanów w spożytych posiłkach, tak by odpowiednio regulować poziom hormonu we krwi. Stosowanie insuliny u sportowców może pomóc w przyroście masy i szybszej budowie mięśni. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednie stosowanie insuliny i przekraczanie normy hormonu we krwi jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Choroby związane z insuliną

Nadmiar lub niedobór insuliny powodują wiele chorób i schorzeń, z którymi walczy się do końca życia. Podstawową dolegliwością jest cukrzyca, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi. Insulina ma za zadanie regulować ten poziom do normy, tak by pacjent nie odczuwał żadnych objawów. Cukrzyca jest spowodowana nieprawidłowym wydzielaniem naturalnego hormonu przez trzustkę. Groźną chorobą jest także hipoglikemia, czyli niedobór cukru we krwi. Hipoglikemię może wywołać ominięcie posiłku, zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub zbyt mała ilość pokarmu bogatego w węglowodany. Atak spowodowany zbyt niskim poziomem cukru we krwi może objawiać się występowaniem drgawek, nadpobudliwości, utratą świadomości, a w ciężkich przypadkach skończyć się śmiercią. Podobne objawy mogą także towarzyszyć przedawkowaniu insuliny i nadmiarowi cukru we krwi.

Zagrożenia wynikające z błędnego zażywania insuliny

Jednym z niepożądanych działań insuliny jest reakcja alergiczna objawiająca się obrzękiem, wstrząsem anafilaktycznym, pokrzywką czy skurczem oskrzeli. Nadmierne stosowanie hormonu może doprowadzić także do insulinoodporności, czyli zmniejszenia wrażliwości na działanie podanego hormonu. Nieodpowiedzialne stosowanie może doprowadzić również do nadciśnienia tętniczego i nieprawidłowego funkcjonowania nerek. Nieumyślne wstrzykiwanie insuliny jest także przyczyną występowania chorób związanych z poziomem cukru we krwi. W kulturystyce stosuje się insulinę jako skuteczny hormon wzrostu. Należy jednak pamiętać, że jest to środek, który w zwiększonych dawkach wliczony jest do substancji dopingujących, a samodzielne dawkowanie hormonu może doprowadzić nawet do śmierci.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Diureza, czyli jak prawidłowo odwodnić się przed zawodami
Diureza, czyli jak prawidłowo odwodnić się przed zawodami
Niektóre z najpopularniejszych metod odwadniania organizmu są zupełnie naturalne i bezpieczne. Jedną z nich jest diureza.
5 wątpliwości treningowych, które trapią początkujących adeptów kulturystyki
5 wątpliwości treningowych, które trapią początkujących adeptów kulturystyki
Sprawdź jak często trenować, w jaki sposób dobierać obciążenie i czy trening cardio przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej!
Czołowi polscy zawodnicy sportów sylwetkowych pojadą na Mistrzostwa Świata bez eliminacji!
Czołowi polscy zawodnicy sportów sylwetkowych pojadą na Mistrzostwa Świata bez eliminacji!
Napięty kalendarz jesiennych imprez sprawił, że Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego zdecydował się skrócić drogę naszych najlepszych reprezentantów […]
Ostatnie wpisy