Sport to zdrowie, jednak nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia na siłowni mogą wiązać się z całym szeregiem negatywnych skutków. Jakich błędów powinni unikać początkujący pasjonaci kulturystyki?
Początek przygody z nową pasją bardzo często wiąże się z niezdrowym podnieceniem, które w dalszej perspektywie może okazać się zgubne. Młodzi stażem kulturyści zazwyczaj są nastawieni na jak najszybsze rezultaty, co skutkuje nadmiernym pośpiechem – ten zaś prowadzi do podejmowania pochopnych i niewłaściwych decyzji.
Początkujący powinni więc pamiętać, że nie od razu Kraków zbudowano. Wszystkie wykonywane ćwiczenia muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb sportowca, natomiast ich intensywność najlepiej zwiększać stopniowo. Druga strona medalu jest taka, że niecierpliwość może prowadzić do sięgania po niedozwolone i ryzykowne środki, które negatywnie odbijają się na organizmie ćwiczącego. Jeśli chcemy regularnie progresować, to kluczem są spokój i zdrowe podejście!
Powszechnie wiadomo, że rozgrzewka stanowi integralny etap bezpiecznego treningu – bez niego kulturysta jest narażony na różnego rodzaju urazy. Pomimo tej wiedzy, wiele osób w dalszym ciągu lekceważy znaczenie rozgrzewki i wykonuje ją od święta lub – co gorsza – nie wykonuje jej wcale. Konsekwencje wynikające z tego podejścia mogą być naprawdę nieciekawe, w związku z czym warto zastanowić się nad włączeniem rozgrzewki do rutynowego planu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko kontuzji, a rozgrzewka stanie się naszym dobrym przyzwyczajeniem. Warto pamiętać, że nie musi być ona szczególnie wyszukana – w zupełności wystarczy 10 minut biegania lub jazdy na rowerze stacjonarnym. Po takim umiarkowanym wysiłku organizm będzie w gotowy do treningu, natomiast mięśnie otrzymają lepsze dokrwienie i zostaną jeszcze bardziej zaangażowane w ćwiczenia.
Kolejne problemy, z którymi często mierzą się początkujący kulturyści. Wielu ćwiczących ma słomiany zapał i po kilku tygodniach intensywnych treningów dopada ich zmęczenie materiału. W praktyce oznacza to odpuszczanie treningów lub niedokładne wykonywanie ćwiczeń, a w ten sposób nigdy nie osiągnie się wymarzonych rezultatów. Kulturyści powinni pamiętać, że chwilowa utrata motywacji jest czymś zupełnie normalnym, ale nie może znacząco wpływać na jakość wykonywanych ćwiczeń. Wszystkie ruchy muszą być wykonywane w taki sposób, by nie wkradały się błędy techniczne.
Jeśli chodzi o systematyczność to nie ma niczego złego w zrezygnowaniu z jednego treningu na rzecz odpoczynku – pod warunkiem, że taka sytuacja nie będzie powtarzać się w nieskończoność.
Na początku przygody z kulturystyką z pewnością będziemy potrzebować wsparcia merytorycznego ze strony bardziej doświadczonych osób. Zadawanie pytań to żaden wstyd, wszak kto pyta, nie błądzi. Częstym błędem popełnianym przez początkujących kulturystów jest jednak niestosowanie się do wskazówek trenerów, co wynika z przekonania o własnej nieomylności. Nie warto iść tą drogą – trenerzy posiadający wieloletnie doświadczenie po prostu wiedzą lepiej od osoby zajmującej się kulturystyką od kilku miesięcy. Słuchanie i korzystanie z rad specjalistów tak naprawdę popłaca niezależnie od poziomu zaawansowania.
Zdj. główne: Anastase Maragos/unsplash.com