Strongo / #News / Mistrzostwa Świata Strongman 2020: Oleksii Novikov niespodziewanym triumfatorem!
Mistrzostwa Świata Strongman 2020: Oleksii Novikov niespodziewanym triumfatorem!

Sporą niespodzianką zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata Strongman. Po czterodniowej rywalizacji w Bradenton najlepszy okazał się 24-letni Oleksii Novikov, którego przed turniejem niewielu wymieniało jako potencjalnego zwycięzcę. Reprezentant Ukrainy stał się tym samym najmłodszym triumfatorem od czasów Jóna Pálla Sigmarssona.

Pandemia koronawirusa ani niesprzyjające warunki atmosferyczne nie przeszkodziły ostatecznie w organizacji jednej z najważniejszych imprez dla strongmanów. Przełożone z maja na listopad zawody WSM 2020 zaczęły się wprawdzie z jednodniowym opóźnieniem (powodem wspomniane czynniki pogodowe), ale później przebiegały już bez większych zakłóceń. Do zmagań na Florydzie przystąpiło tym razem 25 siłaczy z całego świata, wśród których zabrakło kilku znaczących postaci, na czele z Mateuszem Kieliszkowskim. Polak był zdaniem wielu ekspertów jednym z głównych kandydatów do końcowego triumfu, lecz ze względu na kontuzję tricepsa zmuszony był wycofać się z mistrzostw.

Popularny „Kielich” przekazał więc za pośrednictwem mediów swoje wsparcie przyjacielowi, Jean-François Caronowi. Kanadyjczyk rzeczywiście zaprezentował dobrą formę, ale koniec końców nie stanął na najwyższym stopniu podium. Wyprzedzili go bowiem Tom Stoltman (2. miejsce) oraz niespodziewany triumfator Oleksii Novikov. 24-letni Ukrainiec dopiero w tym roku zaczął osiągać spektakularne wyniki w sportach siłowych. Pod koniec maja ustanowił rekord świata w wyciskaniu hantli ważącej 100 kg podczas World’s Ultimate Strongman (WUS) – w 75-sekundowym limicie wykonał aż 11 powtórzeń.

Czempionat w Bradenton Novikov rozpoczął w grupie trzeciej wspólnie z Maximem Boudreaultem, Treyem Mitchellem, Gavinem Biltonem oraz wspomnianym Stoltmanem. Podczas dwudniowych eliminacji rozegrano po cztery konkurencje, z których dwie wygrał reprezentant naszych wschodnich sąsiadów – spacer farmera (57,54 m, najlepszy wynik spośród wszystkich uczestników) oraz wyciskanie sztangielki (8 powtórzeń). To zapewniło mu awans do serii finałowej, gdzie zaimponował zwłaszcza w martwym ciągu, ustanawiając nowy rekord WSM (537,5 kg). W pozostałych konkurencjach spisał się nieco gorzej, ale przewaga punktowa osiągnięta na wcześniejszym etapie okazała się wystarczająca do historycznego sukcesu.


Novikov został zatem najmłodszym zwycięzcą World’s Strongest Man od 1984 roku, kiedy to najwyższy laur zgarnął także 24-letni Jón Páll Sigmarsson. Dla świetnie rokującego Ukraińca jest to oczywiście największe osiągnięcie w dotychczasowej karierze strongmana.Zdjęcie wyróżniające: Worlds Strongest Man / Facebook

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.