Jak wzmocnić chwyt i siłę dzięki ćwiczeniom na drążku rozporowym?
TRENING
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak wzmocnić chwyt i siłę dzięki ćwiczeniom na drążku rozporowym?

Słaby chwyt to częsta bolączka osób rozpoczynających przygodę z podciąganiem na drążku. W jaki sposób można nad tym pracować? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Jakie rodzaje chwytów wyróżniamy?

Przed przystąpieniem do pracy nad chwytem warto sprawdzić, czy nasz sposób podciągania jest optymalny. Wyróżnia się dwa rodzaje chwytów: otwarty oraz zamknięty. Ten pierwszy bardzo często nazywany jest małpim chwytem – wynika to z faktu, że nasi krewniacy nie posiadają przeciwstawnego kciuka, wobec czego nie mogą obejmować gałęzi całą dłonią. To sposób, po który podczas podciągania sięgają zwłaszcza osoby z pokaźnym bagażem doświadczenia w ćwiczeniach siłowych.

Mimo to w podciąganiu na drążku zdecydowanie lepszy okaże się chwyt zamknięty. Ta metoda nie tylko gwarantuje ćwiczącemu większą mobilność, ale również angażuje wszystkie mięśnie przedramion, a także wzmacnia kciuki. Dodatkowo chwyt zamknięty zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko ześlizgnięcia się dłoni z rurki, które może być przyczyną dotkliwej kontuzji. Jeśli rozłożymy oba sposoby podciągania na czynniki pierwsze, to wybór wydaje się oczywisty.

Ćwiczenia na wzmocnienie chwytu i siły przedramion

Najbardziej intuicyjną metodą na wzmocnienie chwytu i rozbudowanie mięśni przedramion wydaje się częste wykonywanie klasycznych podciągnięć w dużych ilościach. Faktycznie – trening czyni mistrza, wobec czego regularna praktyka z pewnością przyniesie odpowiednie rezultaty. Istnieje jednak kilka innych ćwiczeń z wykorzystaniem drążka (lub bez niego), które spotęgują efekty treningów. 

Wiszenie na drążku z zamkniętym chwytem – niezwykle prosta aktywność, która może okazać się brakującym ogniwem w naszej rutynie. Wiszenie na drążku angażuje mięśnie dłoni, a także różne zginacze i prostowniki przedramion. Ponadto to ćwiczenie działa rozciągająco na kręgosłup i ma zbawienny wpływ na jego funkcjonowanie.

Podciąganie na drążku z obciążeniem – mocny chwyt i silne przedramiona możemy wypracować również za sprawą dodatkowego ciężaru podczas podciągania. Nadprogramowe kilogramy obciążnika utrudnią nam zadanie, zmuszając tym samym nasze mięśnie do wzmożonej pracy.

Wznosy stołka na wyprostowanych rękach – ćwiczenie angażujące mięśnie przedramion i nadgarstki. Aby poprawnie wykonać tę aktywność, na początek kładziemy się na brzuchu i prostujemy ręce, w których mocnym chwytem trzymamy stołek za dwie nogi. Następnie wykonujemy delikatne wznosy przedmiotu.

Wiszenie na… linie i ręczniku – lina i ręcznik wymagają zupełnie innego chwytu aniżeli klasyczny drążek do podciągania. Podczas wiszenia na linie w pewnym momencie siłą rzeczy zaczynamy się zsuwać, co zmusza nas do mocniejszego zaciskania dłoni. Dodatkowo podczas tej nietypowej aktywności bardziej zaangażowany jest kciuk.

Siła chwytu a grubość drążka

Niezwykle istotna, jeśli chodzi o pracę nad siłą chwytu, jest również grubość drążka, na którym ćwiczymy. Rurka o większej średnicy sprawia, że podczas podciągania nie mamy pełnego zamkniętego chwytu, przez co automatycznie zaczynamy mocniej ściskać sprzęt. Trening z użyciem grubszego przyrządu na pewno będzie bardziej wymagający, ale to właśnie za jego pomocą można osiągnąć naprawdę satysfakcjonujące rezultaty.

Zdjęcie główne: Lawrence Crayton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak modelowanie sylwetki może poprawić twoje samopoczucie?
Jak modelowanie sylwetki może poprawić twoje samopoczucie?
Odkształć swoją figurę i popraw swoje samopoczucie dzięki poradom dotyczącym modelowania sylwetki. Dowiedz się, jak skuteczne techniki mogą zwiększyć Twoją pewność siebie i dobre samopoczucie.
Jak poprawić wygląd nóg? Oto kilka ciekawych ćwiczeń
Jak poprawić wygląd nóg? Oto kilka ciekawych ćwiczeń
Marzysz o pięknych, zgrabnych nogach? Dzięki tym kilku ćwiczeniom Twoje marzenie może się spełnić!
Bezpieczeństwo i funkcjonalność – jak wybrać odpowiedni zamek do szafki elektrycznej
Bezpieczeństwo i funkcjonalność – jak wybrać odpowiedni zamek do szafki elektrycznej
Dowiedz się, jak łączyć bezpieczeństwo i funkcjonalność wybierając odpowiedni zamek do szafki elektrycznej. Sprawdź nasze praktyczne porady i wybierz najodpowiedniejszy model dla siebie.
Ostatnie wpisy