Czy cukrzyk może profesjonalnie trenować kulturystykę?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy cukrzyk może profesjonalnie trenować kulturystykę?

Wiele osób cierpiących na chorobę, jaką jest cukrzyca, zastanawia się, czy może trenować kulturystykę. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym przypadku trening odgrywa rolę narzędzia mającego na celu redukcję niekorzystnego wpływu glukozy na białka i wzrost wrażliwości na insulinę. To w bezpośredni sposób przekłada się na możliwości budowania masy mięśniowej i kształtowania sylwetki.

Trening z cukrzycą – najważniejsze informacje

Odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna jest w stanie pomóc utrzymać równowagę glukozową w organizmie. Co ciekawe, wysiłek może działać kompensacyjnie również w przypadku niskiej aktywności czy braku receptorów insulinowych. Stosowne połączenie wysiłku fizycznego z zażywaniem kreatyny może przekładać się na lepszą absorpcję glukozy z krwi przez włókna mięśniowe. Co za tym idzie – trening będzie tu działać prozdrowotnie, pomagając w redukcji poziomu cukru we krwi.

Decyzję odnośnie treningu na siłowni cukrzyk powinien skonsultować z lekarzem. Związane jest to z tym, że w przypadku zaawansowanej postaci cukrzycy, proces chorobowy może w negatywny sposób wpływać na pozostałe tkanki organizmu. Niezwykle istotną kwestią jest tutaj także zwiększona podatność mięśni na zmęczenie. Osoba chorująca na cukrzycę nie powinna trenować w ten sam sposób, co profesjonalni kulturyści. Wykorzystywane przez nich techniki mogą się bowiem okazać zbyt intensywne.

Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania oraz poprawy wrażliwości na insulinę, dopuszczalne jest wykonywanie nieco bardziej intensywnych aktywności, takich jak chociażby szybkie interwały. Za duża intensywność w bezpośredni sposób przekładać może się jednak na wzrost ryzyka kontuzji. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku cukrzyków regeneracja organizmu przebiega znacznie wolniej niż u osób zdrowych. 

Równie ważne jest zadbanie o nieco dłuższe przerwy pomiędzy poszczególnymi seriami oraz odpoczynek między treningami. W zupełności wystarczającym obciążeniem będą tutaj 2–3 treningi w tygodniu. Przed rozpoczęciem przygody z kulturystyką niezbędne będzie dokonanie pomiaru cukru we krwi. W ten sposób skutecznie ustrzec można się przed niedocukrzeniem. 

Jeżeli okaże się, że poziom glukozy jest zbyt niski i nie przekracza 100 miligramów, niezbędne jest spożycie posiłku bogatego w węglowodany oraz błonnik, na przykład pod postacią razowego pieczywa czy makaronu.

Optymalny rodzaj treningu w przypadku cukrzycy

Jakiego rodzaju trening najlepiej sprawdzać będzie się w przypadku osób cierpiących na cukrzycę? Na początek warto wspomnieć o tym, że ćwiczenia są doskonałym sposobem zarówno na zapobieganie, jak i zwalczanie cukrzycy typu II. Przyczyniają się one do poprawy metabolizmu ciała. Krótkotrwały, intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do wzrostu wychwytu glukozy w mięśniach szkieletowych. Gdy trwa on przez dłuższy czas, przyczynia się do poprawy funkcji mitochondriów i wzrostu ich biogenezy oraz wzrostu ekspresji białek transportujących glukozę.

U osób z cukrzycą wskazany jest trening aerobowy. W połączeniu z odpowiednio skomponowaną dietą jest on w stanie pogłębić deficyt energetyczny i zredukować poziom tkanki tłuszczowej. Tego typu aktywność warto połączyć z treningiem siłowym, a dokładnie treningiem oporowym wykonywanym 2–3 razy w tygodniu. Najlepiej, aby miał on umiarkowaną intensywność i obciążenie na poziomie nie przekraczającym 75% RM. 

Taki trening to sprawdzony sposób na redukcję hiperglikemii. Pojedynczy trening oporowy jest ją w stanie zmniejszyć o około 35%. W przypadku treningu aerobowego o średniej intensywności jest to około 33%. Jako że trening z użyciem ciężarów ma na celu wzrost masy mięśniowej, w dłuższej perspektywie czasowej może on przyczyniać się do redukcji hiperglikemii. Cukrzycy swój trening uzupełnić mogą o sesję HIIT.

Zdjęcie główne: Nigel Msipa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wielki sukces polskiej zawodniczki bikini fitness. Ada Kaczmarek weźmie udział w zawodach Mr. Olympia!
Wielki sukces polskiej zawodniczki bikini fitness. Ada Kaczmarek weźmie udział w zawodach Mr. Olympia!
Trwa znakomita passa reprezentantów Polski w sportach sylwetkowych! W zakończonych niedawno Mistrzostwach Europy Pro IFBB 2020 Ada Kaczmarek zdobyła złoty […]
Całkowite otwarcie siłowni i klubów fitness jeszcze w tym miesiącu? Premier rozbudził nadzieje
Całkowite otwarcie siłowni i klubów fitness jeszcze w tym miesiącu? Premier rozbudził nadzieje
Od połowy października z siłowni oraz klubów fitness można korzystać wyłącznie w ramach współzawodnictwa sportowego albo zajęć edukacyjnych, o czym […]
Giganci martwego ciągu w mistrzowskiej formie. Rekord Hafthora Bjornssona poważnie zagrożony!
Giganci martwego ciągu w mistrzowskiej formie. Rekord Hafthora Bjornssona poważnie zagrożony!
Ustanowiony w maju 2020 roku przez Hafthora Björnssona fenomenalny rekord świata w martwym ciągu wciąż pozostaje niepobity, mimo że kilku […]
Ostatnie wpisy