Jak działają recepty elektroniczne?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak działają recepty elektroniczne?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Elektroniczne recepty, które zostały wprowadzone w styczniu 2020 roku, całkowicie zmieniły system przepisywania i wykupywania leków przez pacjentów. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega to innowacyjne rozwiązanie.

Czym jest recepta elektroniczna i jak działa?

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że recepta elektroniczna jest odpowiednikiem tradycyjnej, papierowej recepty. Oznacza to, że zawiera dokładnie te same dane, z tym że przechowywane są one w internetowym systemie Ministerstwa Zdrowia. E-recepta zawiera:

  • dane pacjenta, 
  • dane lekarza wystawiającego receptę, 
  • dane podmiotu, w którym został wystawiony dokument, 
  • informacje o przepisanym leku – jego nazwa, postać, dawka, ilość oraz sposób stosowania, 
  • data wystawienia recepty, 
  • data ważności recepty.

Niektórzy pacjenci wciąż ze sporą dozą nieufności podchodzą do e-recept. A tymczasem proces korzystania z nich wcale nie jest skomplikowany. 

Lekarz, który po zakończonej konsultacji uznał, że pacjent potrzebuje leku na receptę, wystawia dokument w internetowym systemie. Pacjent natomiast otrzymuje za pośrednictwem sms-a bądź też maila dane, które musi okazać farmaceucie w aptece w celu odebrania leku. Najczęściej jest to czterocyfrowy kod PIN bądź też kod QR. 

Osoby, które nie posiadają konta w internetowym systemie ministerstwa zdrowia, otrzymają od lekarza tradycyjny wydruk informacyjny, na którym zamieszczony będzie kod kreskowy. Na jego podstawie farmaceuta wyda potrzebny lek.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Osoby, które realizację recepty planują w późniejszym czasie, muszą pamiętać, że każdy dokument posiada określoną datę ważności. Standardowa recepta elektroniczna ważna jest przez okres 30 dni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że lekarz, w zależności od rodzaju przypisywanego leku, może pacjentowi wystawić receptę ważną przez 7, 120, a nawet 365 dni.

Data ważności recepty elektronicznej jest bardzo istotna, z uwagi na to, że po jej przekroczeniu realizacja dokumentu stanie się zwyczajnie niemożliwa.

Czy pacjent musi osobiście zrealizować e-receptę?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy pacjent ma możliwość samodzielnej realizacji e-recepty. Może być to szczególnie utrudnione w przypadku osób niepełnosprawnych, starszych bądź też pacjentów, u których objawy choroby są na tyle uciążliwe, że nie są o nich w stanie samodzielnie udać się do apteki. Warto więc wiedzieć, że receptę elektroniczną w imieniu pacjenta zrealizować może każda osoba, która posiada numer PESEL pacjenta oraz kod dostępu do e-recepty.

W jaki sposób można otrzymać receptę elektroniczną?

Nie wszyscy pacjenci wiedzą, że e-recepta może być wystawiona nie tylko podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, ale także w trakcie e-wizyty. Teleporady za pośrednictwem telefonu bądź też internetu z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Umożliwiają one uzyskanie pomocy medycznej bez konieczności wychodzenia z domu. Oczywiście, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że decyzja o wystawieniu dokumentu zawsze należy wyłącznie do lekarza, który ocenia, czy dany pacjent rzeczywiście potrzebuje konkretnego leku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czołowi polscy zawodnicy sportów sylwetkowych pojadą na Mistrzostwa Świata bez eliminacji!
Czołowi polscy zawodnicy sportów sylwetkowych pojadą na Mistrzostwa Świata bez eliminacji!
Napięty kalendarz jesiennych imprez sprawił, że Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego zdecydował się skrócić drogę naszych najlepszych reprezentantów […]
Były Mistrz Świata Strongman zadebiutuje w ringu już w styczniu przyszłego roku!
Były Mistrz Świata Strongman zadebiutuje w ringu już w styczniu przyszłego roku!
Hafþór Björnsson niezwykle poważnie podszedł do wyzwania, jakim będzie pojedynek bokserski z Eddie’m Hallem. Rosły Islandczyk zapowiada, że rozprawi się […]
Jak przygotować się do diety odchudzającej?
Jak przygotować się do diety odchudzającej?
Decyzja o rozpoczęciu diety odchudzającej może być trudna, ale to tylko początek wyzwania. Przygotowanie się do takiej diety może być kluczowe dla jej sukcesu. W artykule przedstawimy kilka kroków, które pomogą Ci skutecznie przygotować się do diety odchudzającej.
Ostatnie wpisy