Jak działają recepty elektroniczne?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak działają recepty elektroniczne?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Elektroniczne recepty, które zostały wprowadzone w styczniu 2020 roku, całkowicie zmieniły system przepisywania i wykupywania leków przez pacjentów. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega to innowacyjne rozwiązanie.

Czym jest recepta elektroniczna i jak działa?

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że recepta elektroniczna jest odpowiednikiem tradycyjnej, papierowej recepty. Oznacza to, że zawiera dokładnie te same dane, z tym że przechowywane są one w internetowym systemie Ministerstwa Zdrowia. E-recepta zawiera:

  • dane pacjenta, 
  • dane lekarza wystawiającego receptę, 
  • dane podmiotu, w którym został wystawiony dokument, 
  • informacje o przepisanym leku – jego nazwa, postać, dawka, ilość oraz sposób stosowania, 
  • data wystawienia recepty, 
  • data ważności recepty.

Niektórzy pacjenci wciąż ze sporą dozą nieufności podchodzą do e-recept. A tymczasem proces korzystania z nich wcale nie jest skomplikowany. 

Lekarz, który po zakończonej konsultacji uznał, że pacjent potrzebuje leku na receptę, wystawia dokument w internetowym systemie. Pacjent natomiast otrzymuje za pośrednictwem sms-a bądź też maila dane, które musi okazać farmaceucie w aptece w celu odebrania leku. Najczęściej jest to czterocyfrowy kod PIN bądź też kod QR. 

Osoby, które nie posiadają konta w internetowym systemie ministerstwa zdrowia, otrzymają od lekarza tradycyjny wydruk informacyjny, na którym zamieszczony będzie kod kreskowy. Na jego podstawie farmaceuta wyda potrzebny lek.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Osoby, które realizację recepty planują w późniejszym czasie, muszą pamiętać, że każdy dokument posiada określoną datę ważności. Standardowa recepta elektroniczna ważna jest przez okres 30 dni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że lekarz, w zależności od rodzaju przypisywanego leku, może pacjentowi wystawić receptę ważną przez 7, 120, a nawet 365 dni.

Data ważności recepty elektronicznej jest bardzo istotna, z uwagi na to, że po jej przekroczeniu realizacja dokumentu stanie się zwyczajnie niemożliwa.

Czy pacjent musi osobiście zrealizować e-receptę?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy pacjent ma możliwość samodzielnej realizacji e-recepty. Może być to szczególnie utrudnione w przypadku osób niepełnosprawnych, starszych bądź też pacjentów, u których objawy choroby są na tyle uciążliwe, że nie są o nich w stanie samodzielnie udać się do apteki. Warto więc wiedzieć, że receptę elektroniczną w imieniu pacjenta zrealizować może każda osoba, która posiada numer PESEL pacjenta oraz kod dostępu do e-recepty.

W jaki sposób można otrzymać receptę elektroniczną?

Nie wszyscy pacjenci wiedzą, że e-recepta może być wystawiona nie tylko podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, ale także w trakcie e-wizyty. Teleporady za pośrednictwem telefonu bądź też internetu z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Umożliwiają one uzyskanie pomocy medycznej bez konieczności wychodzenia z domu. Oczywiście, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że decyzja o wystawieniu dokumentu zawsze należy wyłącznie do lekarza, który ocenia, czy dany pacjent rzeczywiście potrzebuje konkretnego leku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Główne rodzaje skurczów mięśni, które występują u kulturystów
Główne rodzaje skurczów mięśni, które występują u kulturystów
Skurcze mięśni to nieodłączny element każdego sportu i kulturystyka nie stanowi wyjątku. Jakie rodzaje skurczów występują u osób zmagających się z dużymi ciężarami?
Jak się odżywiać, by najlepiej dbać o zęby?
Jak się odżywiać, by najlepiej dbać o zęby?
Zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla ogólnego stanu zdrowia, ale także dla kondycji naszych zębów.
Jak dbać o zdrowy jadłospis?
Jak dbać o zdrowy jadłospis?
Zastanawiasz się, jak dbać o swoje zdrowie dzięki prawidłowo skomponowanej diecie? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy