Palenie papierosów to nic innego jak zatruwanie organizmu trucizną, która destrukcyjnie wpływa nie tylko na płuca, ale także wszystkie inne narządy. Bardzo często rezultatem palenia tytoniu, który składa się z ogromnej ilości niszczycielskich związków chemicznych, jest rak płuc. Mało kto jednak zastanawia się, jaki wpływ ma dym papierosowy na efekty treningu siłowego.
Papierosy to trucizna, którą dawkują sobie setki milionów ludzi na świecie. Niezależnie od tego, czy trenujemy, czy też nie, palenie wywiera bardzo niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Z drugiej strony duża część osób potrafi dostrzec pewne pozytywny, które wiążą się z tym niezdrowym nałogiem – mowa tutaj o utracie wagi. W pewnym sensie rzeczywiście tak jest i pokazują to nawet badania, które mówią, że palacze ważą mniej niż osoby, które nie borykają się z tym nałogiem. Składniki dymu tytoniowego wpływają między innymi na zwiększenie hormonu stresu (kortyzolu) i zmniejszenie wrażliwości insulinowej. W efekcie paląc papierosy można ważyć mniej, ale skład ciała i estetyka sylwetki nie będzie już tak efektowna.
Można więc wyróżnić 3 negatywne skutki palenia tytoniu, które oddziałują na efektywność przepracowanych jednostek treningowych:
• uzależnienie od nikotyny,
• większa ilość tlenku węgla we krwi,
• większa ilość substancji smolistych w płucach.
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę!
#papierosy #palenie #zdrowie #dieta #sport #trening #fitness #mięśnie #fit #siłownia #treningwdomu #bunnyhopOpublikowany przez Bunny Hop Sobota, 6 czerwca 2020
Paląc papierosy człowiek wdycha do płuc tlenek węgla, który następnie przedostaje się do krwiobiegu. Tlenek węgla bardzo łatwo i szybko łączy się z cząsteczkami hemoglobiny we krwi, która jest transporterem tlenu do wszystkich komórek w naszym organizmie. Można więc powiedzieć, że tlenek węgla zabiera miejsce i tym samym do tkanek transportowane jest mniej tlenu. Przekłada się to oczywiście na ich funkcjonowanie, a zwłaszcza brak możliwości optymalnej ich pracy. W przypadku, gdy do komórek dostarczana jest mniejsza ilość tlenu przez dłuższy czas, dochodzi do tego, że podstawowe funkcje organizmu są utrudnione. Mowa tutaj głównie o naprawie i wzroście komórek.
Wchłanianie różnych składników odżywczych, a przede wszystkim białka, które jest niezwykle istotne w procesie budowania masy mięśniowej, staje się zadaniem utrudnionym. Mięśnie otrzymują mniej budulca, co sprawia, że rosną one wolniej i nie jest dostarczana do niego optymalna ilość tlenu. W konsekwencji masa mięśniowa nie rośnie tak szybko, jakby mogła, ponieważ nie ma odpowiednich warunków do regeneracji. Podczas palenia papierosów wszystkie procesy są upośledzone, co potwierdza, że jest ono szkodliwe w kontekście rozbudowy mięśni.
Palenie wyrobów tytoniowych powoduje również gromadzenie się substancji smolistych w płucach. Dowodem na to są liczne zdjęcia rentgenowskie, które pokazują niezwykle zabrudzone płuca. Prawie 70 procent substancji zawartych w dymie tytoniowym odkłada się w tym narządzie. Taka kumulacja powoduje, że jego pojemność zostaje mocno obniżona, co przekłada się na wydolność tlenową organizmu.
Gromadzenie się wszystkich tych substancji sprawia także, że pojawia się tak zwany kaszel palacza, zwiększa się ilość śluzu w płucach, co w efekcie powoduje ich znaczne osłabienie. Jeśli palisz i w Twoich płucach znajduje się duża ilość substancji smolistych, nie jesteś w stanie wdychać wystarczającej ilości powietrza i tym samym mięśnie oraz mózg są niedotlenione. Powoduje to również szybsze zmęczenie i ogólne osłabienie.
Wiele osób zasłania się jednak faktem, że nawet piłkarze palą papierosy, a mimo tego potrafią osiągać niesamowite wyniki. Należy jednak wiedzieć, że ich organizmy funkcjonują znacznie inaczej i są odporniejsze, co nie oznacza, że gdyby rzucili, to nie osiągaliby lepszych rezultatów.
Foto wyróżniające: Freepik