Peptydy – gdzie mogą mieć zastosowanie
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Peptydy – gdzie mogą mieć zastosowanie

Artykuł sponsorowany

Różnego rodzaju preparaty zawierające naturalnie występujące w ciele białka są stosowane w kosmetologii i medycynie od wielu lat. Dzięki swoim właściwościom wspomagają one regenerację komórek, zapobiegają ich mutacji oraz spowalniają procesy starzenia. Peptydy mają wiele bardziej i mniej oczywistych zastosowań. Przekonaj się, gdzie mogą zostać wykorzystane peptydy.   

Czym są peptydy i jak powstają?   

Peptydy należą do związków chemicznych, które powstają w wyniku trawienia białek w organizmie. Wiele rodzajów peptydów jest szybko absorbowanych do krwiobiegu, przez co często wykorzystywane są one do pielęgnacji cery. Białka są podstawowymi budulcami skóry, a pozbawiona ich skóra traci witalność i blask, co oznacza, że jej struktura się zmienia, a oznaki starzenia są szybciej widoczne. Obecnie w fazie testów są  peptydy w kulturystyce,  peptydy na siłownię a także peptydy na masę.

Kolagen to białko złożone z długich odcinków aminokwasów ułożonych w łańcuch. Peptydy są natomiast fragmentami białek. Kiedy kolagen ulega rozkładowi, powstają krótkie łańcuchy aminokwasów, których aktywne cząsteczki to właśnie peptydy.  

Peptydy w kosmetyce   

Skóra ludzka złożona jest głównie z kolagenu. Młodzi ludzie mają go bardzo dużo, dzięki czemu ich cera jest napięta i gładka. Osoby starsze mają z kolei o wiele mniej tego składnika, a ich skóra wraz z upływem czasu staje się z tego powodu cienka i pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek.   

Dzięki zastosowaniu syntetycznych odpowiedników peptydów w kosmetykach do pielęgnacji skóry, stymulowane jest wytwarzanie kolagenu. Peptydy mają udowodnione działanie w kwestii zmniejszania zmarszczek mimicznych, wpływają również na gęstość i grubość skóry. Niektóre rodzaje tych związków chemicznych mogą zwiększać produkcję kwasu hialuronowego i elastyny w skórze.   

Peptydy dla zdrowia   

Dzięki temu, że zwiększają produkcję kolagenu, peptydy mogą być wykorzystywane na przykład w preparatach na stawy. Zwiększenie produkcji wysokiej jakości mazi stawowej pomoże przy większości problemów ze strony stawów. Preparaty z peptydami wspomagają także regenerację skóry i odbudowę jej komórek, dzięki czemu wspomagają gojenie ran i przyspieszają ten proces. Szybka i dogłębna regeneracja może zapobiegać powstawaniu blizn lub zmniejszać ich widoczność.   

Peptydy w kulturystyce   

Duża ilość białka w organizmie jest podstawą dla każdego kulturysty, dlatego niektórzy z nich stosują peptydy na masę, w celu jej szybkiego zwiększenia. Dzięki temu, że dzięki nim zwiększa się zawartość białka w organizmie i silnie wzrasta jego produkcja w ciele, peptydy w kulturystyce są coraz bardziej polecane. Choć zazwyczaj słyszy się o nich, jako o składnikach kremów i serów do twarzy, peptydy na siłownię mogą skutecznie wpłynąć na zdrowe i naturalne zwiększenie masy ciała w niedługim czasie.  

Fot.: Julia Koblitz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Waleczne serce. Gabriel Pena podniósł ponad pół tony kilka dni po hospitalizacji!
Waleczne serce. Gabriel Pena podniósł ponad pół tony kilka dni po hospitalizacji!
Jeszcze niespełna dwa tygodnie temu leżał w szpitalnym łóżku ze względu na potencjalne problemy z sercem, jednak w żaden sposób […]
Trójbój siłowy – poradnik dla początkujących
Trójbój siłowy – poradnik dla początkujących
Trójbój siłowy – zorientuj się w podstawach i zaskocz wszystkich na siłowni. Profesjonalny poradnik dla początkujących za darmo!
Rola snu w funkcjonowaniu kulturysty
Rola snu w funkcjonowaniu kulturysty
Sprawdź, dlaczego sen jest istotnym aspektem życia każdego kulturysty i dowiedz się, jak poprawić swój odpoczynek!
Ostatnie wpisy