Peptydy – gdzie mogą mieć zastosowanie
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Peptydy – gdzie mogą mieć zastosowanie

Artykuł sponsorowany

Różnego rodzaju preparaty zawierające naturalnie występujące w ciele białka są stosowane w kosmetologii i medycynie od wielu lat. Dzięki swoim właściwościom wspomagają one regenerację komórek, zapobiegają ich mutacji oraz spowalniają procesy starzenia. Peptydy mają wiele bardziej i mniej oczywistych zastosowań. Przekonaj się, gdzie mogą zostać wykorzystane peptydy.   

Czym są peptydy i jak powstają?   

Peptydy należą do związków chemicznych, które powstają w wyniku trawienia białek w organizmie. Wiele rodzajów peptydów jest szybko absorbowanych do krwiobiegu, przez co często wykorzystywane są one do pielęgnacji cery. Białka są podstawowymi budulcami skóry, a pozbawiona ich skóra traci witalność i blask, co oznacza, że jej struktura się zmienia, a oznaki starzenia są szybciej widoczne. Obecnie w fazie testów są  peptydy w kulturystyce,  peptydy na siłownię a także peptydy na masę.

Kolagen to białko złożone z długich odcinków aminokwasów ułożonych w łańcuch. Peptydy są natomiast fragmentami białek. Kiedy kolagen ulega rozkładowi, powstają krótkie łańcuchy aminokwasów, których aktywne cząsteczki to właśnie peptydy.  

Peptydy w kosmetyce   

Skóra ludzka złożona jest głównie z kolagenu. Młodzi ludzie mają go bardzo dużo, dzięki czemu ich cera jest napięta i gładka. Osoby starsze mają z kolei o wiele mniej tego składnika, a ich skóra wraz z upływem czasu staje się z tego powodu cienka i pojawia się na niej coraz więcej zmarszczek.   

Dzięki zastosowaniu syntetycznych odpowiedników peptydów w kosmetykach do pielęgnacji skóry, stymulowane jest wytwarzanie kolagenu. Peptydy mają udowodnione działanie w kwestii zmniejszania zmarszczek mimicznych, wpływają również na gęstość i grubość skóry. Niektóre rodzaje tych związków chemicznych mogą zwiększać produkcję kwasu hialuronowego i elastyny w skórze.   

Peptydy dla zdrowia   

Dzięki temu, że zwiększają produkcję kolagenu, peptydy mogą być wykorzystywane na przykład w preparatach na stawy. Zwiększenie produkcji wysokiej jakości mazi stawowej pomoże przy większości problemów ze strony stawów. Preparaty z peptydami wspomagają także regenerację skóry i odbudowę jej komórek, dzięki czemu wspomagają gojenie ran i przyspieszają ten proces. Szybka i dogłębna regeneracja może zapobiegać powstawaniu blizn lub zmniejszać ich widoczność.   

Peptydy w kulturystyce   

Duża ilość białka w organizmie jest podstawą dla każdego kulturysty, dlatego niektórzy z nich stosują peptydy na masę, w celu jej szybkiego zwiększenia. Dzięki temu, że dzięki nim zwiększa się zawartość białka w organizmie i silnie wzrasta jego produkcja w ciele, peptydy w kulturystyce są coraz bardziej polecane. Choć zazwyczaj słyszy się o nich, jako o składnikach kremów i serów do twarzy, peptydy na siłownię mogą skutecznie wpłynąć na zdrowe i naturalne zwiększenie masy ciała w niedługim czasie.  

Fot.: Julia Koblitz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dostosować czułość urządzenia do poszukiwań podwodnych?
Jak prawidłowo dostosować czułość urządzenia do poszukiwań podwodnych?
W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie dostroić czułość urządzenia do poszukiwań podwodnych. Sprawdź praktyczne wskazówki i zasady, aby ułatwić odkrywanie podwodnego świata.
Nowy rekord świata w wyciskaniu na ławce. Z takim ciężarem nie wygrał dotąd żaden człowiek!
Nowy rekord świata w wyciskaniu na ławce. Z takim ciężarem nie wygrał dotąd żaden człowiek!
Jimmy Kolb ustanowił w ubiegłym miesiącu nowy, fenomenalny rekord świata w wyciskaniu sztangi leżąc. Amerykański powerlifter przy pomocy specjalnego kostiumu […]
Jak przygotować łódź na sezon żeglarski?
Jak przygotować łódź na sezon żeglarski?
Przedstawiamy 8 rad, które pozwolą Ci na lepsze przygotowanie łodzi przed sezonem.
Ostatnie wpisy