Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Każda branża, która chce przystosować się do wciąż zmieniających się standardów życia codziennego, musi wkroczyć do internetu. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o medycynę. Rozwiązanie, jakim jest e-recepta, przez Ministerstwo Zdrowia zostało wprowadzone już w roku 2020. Oznacza to, że funkcjonuje już od ponad 3 lat. Czy przez ten czas pacjenci przekonali się o jego skuteczności?
Współczesna medycyna stawia na innowacyjne rozwiązania, które gwarantują pacjentom szerokie możliwości wyboru. W ostatnich latach pacjenci coraz częściej korzystają z teleporad, które pozwalają im załatwić najważniejsze sprawy bez konieczności wychodzenia z domu. Osoby zapracowane nie muszą zmieniać swojego planu dnia i brać wolnego, aby odbyć wizytę w przychodni. Równie dobrze mogą umówić się z wybranym specjalistą na wideorozmowę, rozmowę na czacie bądź też zwyczajną rozmowę telefoniczną w wygodnym dla nich terminie. Warto pamiętać o tym, że teleporady są dostępne także w godzinach, kiedy tradycyjne przychodnie już nie pracują – wczesnym rankiem lub też późnym wieczorem. Trzeba podkreślić, że teleporada oznacza także zerowe ryzyko zarażenia – co jest bardzo prawdopodobne podczas wielogodzinnego przebywania w poczekalni.
Na początku wielu pacjentów było przekonanych, że porada lekarska przez telefon nie może dorównywać pod względem jakości standardowej wizycie w gabinecie lekarza. Szybko jednak przekonali się, że w celu postawienia trafnej diagnozy specjalista wcale nie musi stanąć z pacjentem twarzą w twarz. W końcu – wiele tradycyjnych wizyt lekarskich opiera się właśnie na rozmowie. Trzeba podkreślić, że jeśli lekarz uzna, iż dany pacjent potrzebuje stawić się osobiście w gabinecie lekarza, z pewnością go tam skieruje.
Recepta elektroniczna pojawiła się w polskiej medycynie na początku 2020 roku. Pacjenci bardzo szybko przyzwyczaili się do tej formy wystawiania leków. Obecnie już praktycznie nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania polskiej medycyny bez recept elektronicznych. Trzeba pamiętać o tym, że do ich wystawiania zobowiązani są praktycznie wszyscy lekarze, z nielicznymi wyjątkami.
Recepta online to nic innego jak recepta w formie elektronicznej, która zazwyczaj występuje pod postacią czterocyfrowego kodu PIN. Lekarz, który odbył konsultacje z pacjentem i chce przepisać mu konkretne leki, wprowadza informacje o wystawionej recepcie do informatycznego systemu Ministerstwa Zdrowia. Pacjent w tym momencie otrzymuje na swój telefon sms-a z kodem potrzebnym do realizacji recepty w aptece. Nie potrzebuje nic więcej – wystarczy, że zgłosi się do apteki, poda farmaceucie kod PIN oraz swój numer PESEL, po czym będzie mógł wykupić potrzebne medykamenty.
Istnieją także alternatywne sposoby uzyskania dostępu do e-recepty przepisanej przez lekarza. Równie dobrze może być ona wysłana przez email, jest też dostępna za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Osoby, które nie posiadają dostępu do internetu, wcale nie są wykluczone z użytkowania e-recepty. Lekarz przekaże im ją pod postacią tradycyjnego, papierowego wydruku z kodem kreskowym. To właśnie ten kod będzie potrzebny do realizacji recepty w aptece.
Biorąc pod uwagę, jak wielką popularnością cieszy się recepta elektroniczna, nikogo nie powinien dziwić fakt, że w internecie powstaje wiele stron, które umożliwiają jej otrzymanie, takich jak choćby https://e-recepta.net/recepta/. Oczywiście, już na wstępie trzeba podkreślić, że nie są to miejsca służące do zamawiania potrzebnych pacjentom leków. Strony te umożliwiają jedynie umówienie konsultacji z wybranymi specjalistami. To lekarz na podstawie uzyskanych od pacjenta informacji decyduje ostatecznie o tym, czy wystawić mu receptę. Jeśli uzna, że pacjent wymaga dalszej diagnostyki, może odmówić wystawienia recepty. Podobnie stanie się w przypadku, kiedy dojdzie do wniosku, że żaden lek dostępny na receptę w przypadku danego pacjenta nie jest potrzebny.
E-recepta online to rozwiązanie zgodne z przepisami polskiego prawa. Trzeba pamiętać o tym, że nie jest możliwe wystawienie jej bez konsultacji. Oznacza to, że nikt nie może zamówić recepty elektronicznej w sieci tak samo jak ubrań czy butów.
Nie ma co ukrywać – ludzie w dzisiejszych czasach są coraz bardziej zabiegani i żyją bardzo szybkim tempem. Toteż wszystkie osoby, które chcą oszczędzać swój cenny czas, mogą zdecydować się na możliwość przeprowadzenia konsultacji zdalnych przez internet. To doskonałe rozwiązanie także dla pacjentów żyjących na terenach z utrudnionych dostępem do opieki medycznej – na przykład na wsiach lub w niewielkich miejscowościach.
Obecnie na stacjonarną wizytę w gabinecie specjalisty trzeba czekać nawet przez wiele miesięcy. Niektórzy pacjenci nie mają tyle czasu i potrzebują pomocy lekarskiej na już. Zdalne konsultacje lekarskie zazwyczaj odbywają się jeszcze tego samego dnia, co ma znaczenie w kryzysowych sytuacjach, które mogą spotkać przecież każdego.
Na skorzystanie z medycyny zdalnej i e-recept coraz częściej decydują się osoby przewlekle chore. Zazwyczaj na stałe przyjmują oni te same leki, a udawanie się do gabinetu lekarskiego za każdym razem, kiedy potrzebne jest nowe opakowanie, pochłania mnóstwo czasu i kosztów. Lekarz, który ma dostęp do elektronicznego systemu Ministerstwa Zdrowia, jest na bieżąco ze wszystkimi informacjami o pacjencie, toteż bez żadnych problemów może przepisać mu potrzebne leki.
Podsumowując, e-recepta to coś, co zmieniło oblicze polskiego systemu opieki zdrowotnej. I chociaż zmiana początkowo spotkała się z nieufnością pacjentów, szybko została doceniona jako niesamowicie wygodna i usprawniająca funkcjonowanie systemu przepisywania leków. Do minimum zostały ograniczone błędy formalne, nagminnie zdarzające się przy receptach papierowych. Dlatego też jest to zmiana, która ucieszyła wielu pacjentów. Dostęp do recept stał się prostszy, a wiele dobrego wprowadziły także telekonsultacje.