Czy można trenować w upał?
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy można trenować w upał?

Lato jest coraz gorętsze. Temperatury rodem z Afryki to codzienność. Czy w takim okresie trzeba porzucić trening siłowy?

Wysokie temperatury a aktywność fizyczna

Widok słońca za oknem sprawia, że chce się wyjść na trening, jednak w głowie zapala się czerwona lampka – przecież tyle słyszy się o tym, aby unikać wysiłku fizycznego przy wysokich temperaturach. Jednak jak tu na kilka tygodni zrezygnować z uprawiania sportu, zwłaszcza latem, gdy dzień jest dłuższy i więcej czasu można wygospodarować na zrealizowanie zaplanowanej jednostki treningowej? Warto zwrócić uwagę, że wysokie temperatury nie stanowią czynnika dyskwalifikującego do przeprowadzenia treningu. Jednak aktywność w upalne dni powinna być prowadzona w taki sposób, aby sobie nie zaszkodzić. Istotny będzie między innymi umiar w treningu oraz odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Jak często ćwiczyć w upał?

Niezależnie od tego, czy z nieba leje się prawdziwy żar czy temperatura powietrza oscyluje w okolicy zera, planując treningi, należy uwzględnić stan swojego zdrowia. Wysiłek fizyczny, nawet ten umiarkowany, przy wysokiej temperaturze może być niekorzystny dla osób posiadających problemy kardiologiczne. Jeżeli cierpisz na choroby przewlekłe, to każda aktywność fizyczna powinna być poprzedzona konsultacjami lekarskimi, na których dowiesz się, jak wysoko możesz zawiesić poprzeczkę.

Szczególną uwagę na własne samopoczucie w upalne dni powinny zwrócić uwagę również osoby obiektywnie zdrowe. Organizm człowieka jest skonstruowany w taki sposób, że wysyła sygnały, gdy zaczyna się dziać coś niepokojącego. Nagle rozbolała Cię głowa lub zrobiło się słabo? Być może przesadziłeś z obciążeniem. Przerwij trening i trochę odpocznij. Im wyższa temperatura powietrza, tym ćwiczenia powinny być mniej obciążające.

 

O jakiej porze dnia trenować latem?

Od lekarzy można usłyszeć, że wychodzenie na plaże w okolicy południa to nie najlepszy pomysł, który może skończyć się udarem słonecznym. Podobną zasadę można zastosować w odniesieniu do wysiłku fizycznego. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa podczas treningu przy temperaturze zbliżającej się do trzydziestej kreski na termometrze wybieraj godziny poranne lub wieczorne wówczas powietrze ma jeszcze przyjemną temperaturę, a komfort treningu jest nieporównywalnie większy.


https://www.facebook.com/SpartanSpiska/posts/4173504532712501

 

Pamiętaj o właściwym nawodnieniu organizmu

Brak prawidłowego nawodnienia to jeden z głównych grzechów wszystkich ludzi, nie tylko tych uprawiających regularną aktywność fizyczną. Warto trzymać się zasady, że im wyższa temperatura, tym więcej płynów trzeba przyjąć. Jeżeli planujesz intensywny trening w terenie, to koniecznie weź ze sobą zapas wody. Pamiętaj – woda jest istotna niezależnie od tego, czy idziesz pobiegać, wybierasz się na wędrówkę górskim szlakiem czy chcesz przejechać się na rowerze poza miasto. Latem więcej się pocisz, przez co z organizmu płyny wydalane są szybciej. Uczucie pragnienia czy zawroty głowy to pierwsze objawy odwodnienia. Nie bagatelizuj ich pod żadnym pozorem!

 

Jak się ubrać na trening w upalny dzień?

Do zasad bezpiecznego treningu przy wysokiej temperaturze powietrza, które uwzględniają zaplanowanie wysiłku fizycznego o niedużej intensywności oraz odpowiednie nawodnienie organizmu zarówno przed treningiem, jak i bezpośrednio po nim, należy dopisać jeszcze kwestię odpowiedniego ubioru i ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Nawet gdy jest bardzo gorąco, staraj się nie trenować bez koszulki. To najszybsza droga do poparzeń słonecznych, które mogą być na tyle bolesne, że wyeliminują Cię z treningów na kilka tygodni. Wybieraj odzież sportową, wyprodukowaną z odpowiednich materiałów, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrze. Wówczas trening będzie o wiele przyjemniejszy. Regularnie używaj także kremów z filtrem – zyskasz nie tylko ładną opaleniznę, ale zminimalizujesz też ryzyko groźnych powikłań wynikających z nadmiernej ekspozycji skóry na promienie słoneczne.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Mistrzostwa Świata w Kulturystyce i Fitness 2020: Kapitalny występ reprezentantów Polski!
Mistrzostwa Świata w Kulturystyce i Fitness 2020: Kapitalny występ reprezentantów Polski!
Kolejny wyjazd do Santa Susanna zakończył się wielkim sukcesem dla zawodników i zawodniczek startujących pod biało-czerwoną flagą. Podczas tegorocznych Mistrzostw […]
Rozpoznawanie i radzenie sobie z zaburzeniami rozwojowymi oraz stresorem w miejscu pracy – perspektywa multidyscyplinarna
Rozpoznawanie i radzenie sobie z zaburzeniami rozwojowymi oraz stresorem w miejscu pracy – perspektywa multidyscyplinarna
Dowiedz się, jak skutecznie rozpoznawać oraz radzić sobie z zaburzeniami rozwojowymi i stresem w miejscu pracy. Analiza oparta na wielodyscyplinarnym podejściu.
Skuteczne leczenie cieśni nadgarstka
Skuteczne leczenie cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka, inaczej znany jako kompresja lub ucisk nerwu pośrodkowego, to schorzenie polegające na ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.
Ostatnie wpisy