Ćwiczenia dla młodych mam, które szybko pozwolą Ci wrócić do odpowiedniej sylwetki!
ATLAS ĆWICZEŃDLA KOBIET
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ćwiczenia dla młodych mam, które szybko pozwolą Ci wrócić do odpowiedniej sylwetki!

Odzyskanie figury sprzed ciąży to marzenie wielu młodych mam. W jaki sposób możesz szybko i skutecznie wrócić do nienagannej sylwetki? Odpowiedź jest prosta – przy pomocy odpowiednich ćwiczeń fizycznych i diety!

Głodówkom mówimy stanowcze nie!

Wiele kobiet po porodzie w celu odzyskania dawnej sylwetki postanawia pójść drogą na skróty, wprowadzając w życie drastyczne diety, a nawet głodówki. Początkowo taki sposób na utratę nadprogramowych kilogramów faktycznie może okazać się skuteczny, ale prędzej czy później dopadnie nas popularny efekt jo-jo lub negatywne następstwa wynikające z niedożywienia.

Radykalne ograniczenie spożywanych kalorii na dłuższą metę zdecydowanie nie będzie zatem najlepszym pomysłem – do diety należy podejść ze spokojem i przede wszystkim z głową. Najlepiej skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który w fachowy sposób przeprowadzi nas przez proces odchudzania.

Ćwiczenia dla młodych mam

Warto pamiętać, że ćwiczenia po porodzie powinny być dostosowane do kondycji i możliwości fizycznych świeżo upieczonej mamy. Aktywność fizyczna to obok odpowiedniej diety jedyny sposób na odzyskanie formy sprzed ciąży – pod warunkiem, że trening będzie prowadzony rozsądnie. Ciało kobiety po porodzie niestety nie jest już takie samo, jak przed nim, co wynika przede wszystkim z nadwyrężenia aparatu podtrzymującego narządy rodne. Osłabienie mięśni dna miednicy czy pochwy w dalszej perspektywie może wiązać się z poważnymi dolegliwościami, takimi jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, ból wynikający z obniżenia ścian pochwy, a nawet problemy natury seksualnej. 

Zapobiec tego typu sytuacjom możesz właśnie za pomocą ćwiczeń fizycznych. Oto nasze propozycje, dzięki którym szybko wrócisz nie tylko do zdrowia, ale również odpowiedniej figury!

Ćwiczenia na brzuch

Przyjmuje się, że ćwiczenia na brzuch można wykonywać nie wcześniej, niż 6–8 tygodni po porodzie, choć najlepiej zasięgnąć rady u lekarza. Pierwsze treningi powinny być stosunkowo krótkie i mało wymagające – intensywność zwiększamy wraz z upływem czasu. Poniżej przykładowe ćwiczenia na brzuch po porodzie:

  • leżymy na plecach płasko z rękami ułożonymi wzdłuż ciała, następnie unosimy nogi i zginamy je w kolanach pod kątem prostym,
  • leżymy na plecach płasko, następnie uginamy nogi w kolanach i unosimy miednicę w górę na kilka sekund,
  • wykonujemy tzw. nożyce, czyli leżymy na plecach płasko, unosimy kończyny dolne kilkanaście centymetrów nad podłoże i krzyżujemy je na przemian.

Ćwiczenia na kręgosłup

Młode mamy po porodzie często skarżą się na bóle kręgosłupa. Nic dziwnego – nie dość, że podczas ciąży dochodzi do zmiany środka ciężkości, to dodatkowo plecy są w tym czasie najzwyczajniej w świecie przeciążone. Na szczęście istnieje kilka prostych ćwiczeń na kręgosłup, dzięki którym bóle tej partii odejdą w zapomnienie! Poniżej trzy przykłady, które warto wypróbować:

  • ustawiamy się w rozkroku i unosimy na przemian wyprostowane ręce w górę nieco poza linię głowy,
  • pozostajemy w rozkroku, kładziemy ręce na biodrach, a następnie wykonujemy krążenia miednicą,
  • wciąż pozostając w rozkroku wykonujemy powolne krążenia głową.

zdj. główne: Kaylee Garrett/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najczęściej zaniedbywane partie mięśniowe
Najczęściej zaniedbywane partie mięśniowe
Wydaje Ci się, że podczas tygodniowego planu treningowego wykonujesz ćwiczenia na każdą partię mięśniową? Sprawdź, czy o którejś nie zapomniałeś!
Rekord, a potem kontuzja. Larry Wheels na ustach wszystkich po fenomenalnej serii w martwym ciągu!
Rekord, a potem kontuzja. Larry Wheels na ustach wszystkich po fenomenalnej serii w martwym ciągu!
Progres wyników osiąganych przez Larry’ego Wheelsa następuje w błyskawicznym tempie. Najpierw 26-letni kulturysta i trójboista pobił indywidualne rekordy w liczbie […]
Czy trzeba obawiać się marihuany medycznej?
Czy trzeba obawiać się marihuany medycznej?
W obliczu rosnącej popularności marihuany medycznej wiele osób zastanawia się, czy jej stosowanie jest bezpieczne i czy może przynieść więcej korzyści niż potencjalnych szkód.
Ostatnie wpisy