Korzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów to istotny aspekt treningu, szczególnie na jego początkowym etapie. Oto kilka wątpliwości, które najczęściej pojawiają się wśród początkujących kulturystów.
Powszechne myślenie o szkodliwości węglowodanów w codziennej diecie jest oparte na niewiedzy i braku znajomości podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Eksperci zgodnie podkreślają, że ograniczanie węglowodanów czy ich niedobór negatywnie wpływają na pracę organizmu, szczególnie w czasie treningu.
Dieta bogata w węglowodany niekoniecznie musi prowadzić do wzrostu tkanki tłuszczowej. Jeśli ilość przyjmowanych składników jest proporcjonalna do realizowanych jednostek treningowych, to węglowodany mają pozytywny wpływ na pracę mięśni i proces rzeźbienia sylwetki. Cukry dostarczają organizmowi energii do intensywnego wysiłku fizycznego, pomagają w transporcie składników odżywczych we krwi, a także wspierają pracę układu pokarmowego.
Przeświadczenie o tym, że im więcej tym lepiej, niekoniecznie sprawdza się w kontekście wagi wyciskanych ciężarów. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z kulturystyką powinny stopniowo zwiększać obciążenie, gdyż zbyt ciężkie sztangi szybko mogą przerwać treningi kontuzją. Kluczem do wypracowania wymarzonej sylwetki jest systematyczność, a nie duże obciążenie wyciskanie w krótkim czasie. Niektóre z partii mięśniowych warto oczywiście włączać do pracy z nieco większą wagą ciężarów, natomiast najważniejszym elementem wpływającym na efektywność ćwiczeń jest precyzja ich wykonywania, zachowanie pełnego zakresu ruchu i spokojne tempo.
Odpowiednio przygotowane jednostki treningowe stanowią jedynie uzupełnienie w procesie zrzucania wagi i spalania tkanki tłuszczowej. Cardio jak najbardziej wpisuje się w plan efektywnego redukowania poziomu tłuszczu w organizmie, natomiast nie jest jego centralnym punktem.
Najważniejszym elementem wpływającym na zmniejszenie wagi jest zbilansowana dieta. To właśnie w codziennych posiłkach należy szukać największej pomocy w redukcji. Z tego powodu przy przygotowaniu diety warto skorzystać z pomocy specjalisty, który po wykonaniu podstawowych badań dopasuje program żywieniowy do indywidualnych potrzeb początkującego zawodnika.
Chcąc szybko i efektywnie wymodelować sylwetkę i rozbudować mięśnie, warto przede wszystkim systematycznie trenować i korzystać ze zbilansowanej, zdrowej diety. Suplementy mogą stanowić dobre uzupełnienie całego procesu. Codzienne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze i witaminy należy dostarczać organizmowi głównie z pokarmu, najlepiej jak najmniej przetworzonego. Suplementami można uzupełniać jedynie niedobory konkretnych substancji, których nie uda się dostarczyć z jedzenia.
Osoby rozpoczynające treningi kulturystyczne często nie wiedzą, jak skutecznie zaplanować zajęcia. Planując konkretne jednostki treningowe, należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim czasie na odpoczynek i regenerację. Rozpoczynając treningi kulturystyczne można przyjąć, że bezpieczną liczbą jednostek w ciągu tygodnia są maksymalnie 3 zajęcia. Całość planu warto skonsultować i przeanalizować z trenerem, który dostosuje plan do możliwości i indywidualnych umiejętności zawodnika.
Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com