Prawidłowe nawodnienie w trakcie treningu
TRENING
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prawidłowe nawodnienie w trakcie treningu

Ludzki organizm w 75% składa się z wody, dlatego jest ona niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania. Niewystarczające nawodnienie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia czy samopoczucia. Ubytek elektrolitów ujawnia się m.in. skurczami mięśni, bólami głowy i ogólnym osłabieniem. Jak zachować równowagę wodną w trakcie wysiłku fizycznego?

Utrata wody podczas treningu – co to oznacza?

Organizm, który będzie miał niedobór wody, będzie osłabiony, co przełoży się na spadek jego wydolności fizycznej oraz psychicznej. Człowiek w takim przypadku nie tylko nie jest w stanie wykonywać planowanych ruchów, ale także trudniej jest mu się na nich skupić. Brak odpowiedniej ilości wody powoduje zmniejszenie objętości krwi, co z kolei przełoży się na zwiększenie obciążenia mięśnia sercowego. W skrócie mówiąc, przestanie on być tak skuteczną pompą, jak dotychczas.

Podczas wysiłku fizycznego człowiek się poci, a wraz z potem ubywają z organizmu liczne związki i substancje mineralne. Wśród nich znajduje się potas, magnez, sód oraz wapń. Brak magnezu znacznie osłabia mięśnie, wprowadzając je również w drgania, co może prowadzić do powstania kontuzji.

?Podczas treningu każdy z nas się poci, a wraz z potem traci wodę. W czasie treningu nasz organizm się nagrzewa a…

Opublikowany przez Taniesuple.org Sobota, 8 grudnia 2018


 

Ile pić wody przed treningiem?

Nie wszystkie osoby trenujące dbają o prawidłowe nawodnienie przed treningiem i jest to oczywiście ogromny błąd. Inni natomiast z obawy przed nadmierną utratą wody – piją jej za dużo. W tej kwestii niezbędne jest zachowanie umiaru, który uchroni trenującego przed uczuciem dyskomfortu. Eksperci zalecają spożywanie około pół litra płynów przed planowanym treningiem. Najlepiej, gdy ostatnia porcja wody zostanie przyjęta około pół godziny wcześniej. Dzięki temu mamy pewność, że zostanie ona odpowiednio przyswojona przez organizm i mięśnie.

Ile wody pić w trakcie treningu?

Oczywiście prawidłowe nawodnienie podczas treningu uwarunkowane jest jego rodzajem, intensywnością oraz masą ciała trenującego. Zdecydowanie najwięcej płynów człowiek traci w trakcie treningu wytrzymałościowego i aerobowego. W tym przypadku warto zadbać o odpowiednią ilość wody, która waha się od jednego litra, do nawet czterech litrów. Jeśli trenujący planuje jakiś dłuższy bieg, dobrze, aby wypił przed nim nawet półtora litra płynów. Co istotne, nie może to nastąpić przy jednorazowym podejściu, ponieważ ogromną ilość z tego, co zostało wypite, zostanie wydalone z organizmu podczas pierwszej wizyty w toalecie.

Czy woda najlepiej nawadnia?

Wielu ekspertów przekonuje, że najlepiej nawadnia woda. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że istnieje jej kilka rodzajów. Można skorzystać na przykład z wody pochodzącej z naturalnych źródeł, ale zazwyczaj niewiele ona się różni od tej, która znajduje się w domu w kranie, o ile zakład wodociągów dba o spełnianie najwyższych norm. Woda mineralna, jak sama nazwa mówi, ma w swoim składzie wiele minerałów, jednak za jej wadę można uznać gorszą przyswajalność.

Napoje izotoniczne – czy to dobra alternatywa dla wody?

Czy płyny trzeba uzupełniać tylko wodą? Na rynku dostępnych jest mnóstwo napojów izotonicznych, ale czy faktycznie są takie dobre? Owszem, ale tylko w określonych sytuacjach. Świetnie sprawdzą się, gdy trenujący przeprowadza bardzo intensywną jednostkę treningową, która czasem przekracza nawet sześćdziesiąt minut. W innym przypadku pijąc popularne izotoniki, nie zyska się nic wielkiego, a jedynie dostarczy większą ilość węglowodanów do organizmu. Warto także wybierać takie, które w swoim składzie mają jak najmniej cukru.

Zasady prawidłowego nawadniania organizmu

Podczas treningu powinno się pić powoli i małymi porcjami, aby utrzymać prawidłową temperaturę ciała przez cały trening. Zaleca się pić około 200 mililitrów płynów co 20 minut. Ważne, aby uzupełnić niedobory płynów po treningu, pijąc około pół litra wody albo izotoniku.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przeciążanie jednej partii mięśniowej i niewłaściwa kolejność ćwiczeń – najczęstsze błędy popełniane przy układaniu planu treningowego
Przeciążanie jednej partii mięśniowej i niewłaściwa kolejność ćwiczeń – najczęstsze błędy popełniane przy układaniu planu treningowego
Układasz plan treningowy? Zanim to zrobisz, koniecznie sprawdź, jakie błędy są najczęściej popełniane. W ten sposób unikniesz poważnych kontuzji!
Jak ibuprofen wpływa na mięśnie i siłę?
Jak ibuprofen wpływa na mięśnie i siłę?
Sięgasz często po leki przeciwzapalne sprzedawane bez recepty? Sprawdź, jaki mają wpływ na Twoje mięśnie!
Protezy zębowe są dziś skuteczne, jak nigdy wcześniej
Protezy zębowe są dziś skuteczne, jak nigdy wcześniej
Protezy zębowe przeszły w ostatnich latach ogromną ewolucję. Postęp technologiczny sprawił, że stały się nie tylko estetyczne i trwałe, ale przede wszystkim wygodne i funkcjonalne.
Ostatnie wpisy