L-karnityna bezpiecznym wspomaganiem treningu siłowego
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

L-karnityna bezpiecznym wspomaganiem treningu siłowego

Każdy kulturysta, poza odpowiednio zaplanowanym treningiem oraz właściwie zbilansowaną dietą, powinien też zadbać o regularne przyjmowanie suplementów, które skutecznie chronią przed niedoborami witamin, minerałów czy białek. Jednym z popularniejszych produktów tego typu jest L-karnityna. Poniżej prezentujemy garść najważniejszych informacji na jej temat.

Czym jest L-karnityna?

L-karnityna jest związkiem o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Sprawia to, że jest ona w stanie wpływać na spowolnienie procesu starzenia się organizmu przez ograniczenie szkodliwego wpływu wolnych rodników. Pełni cały szereg różnych funkcji, do których zaliczyć można między innymi wspomaganie oraz stymulowanie beta oksydacji kwasów tłuszczowych. L-karnityna odpowiada także za transport kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondrium. Dodatkowo partycypuje ona w przemianach węglowodanów, co odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku sportowców uprawiających dyscypliny, które cechują się długotrwałym, intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Zastosowanie L-karnityny

L-karnityna cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób, których priorytetem jest utrata zbędnych kilogramów. Związane jest to z tym, że niezwykle skutecznie redukuje ona tkankę tłuszczową. Równie chętnie sięgają po nią kulturyści. Nie ma w tym nic dziwnego – jest w stanie zwiększyć zarówno wytrzymałość siłową i tlenową, jak i odporność na zmęczenie, co w dłuższej perspektywie czasowej przekładać może się na poprawę wyników. To jednak nie wszystkie możliwe jej zastosowania. L-karnitynę przyjmować mogą także osoby starsze, którym zależy na poprawie zdolności kognitywnych oraz motorycznych. Doskonale sprawdza się również w leczeniu chorób wątroby i nerek, schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz uszkodzeń mięśni.

Wyjaśniam L-KARNITYNĘ ? Znaną Wam zapewne głównie jako „suplement na odchudzanie” – ale, czy aby na pewno❓ Przyjrzyjmy…

Opublikowany przez Fajna dieta Wtorek, 26 maja 2020

 

Jak dawkować L-karnitynę?

Jaka jest optymalna dawka L-karnityny? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jako że jest to kwestia niezwykle indywidualna. W znaczącej części przypadków optymalna jej dzienna dawka to 500–2000 mg. Zaleca się podzielenie jej na 2–3 mniejsze porcje przyjmowane w ciągu dnia w regularnych odstępach czasowych. Wyższe dawki, na poziomie 3000 mg dziennie, dedykowane są natomiast sportowcom wyczynowym.

Rodzaje L-karnityny

L-karnityna to standardowa forma karnityny, którą znaleźć można zarówno w organizmie, jak i pożywieniu oraz znaczącej części suplementów diety dostępnych na sklepowych półkach. Do czynienia możemy mieć jednak także z innymi jej postaciami. Jest to między innymi D-karnityna, czyli nieaktywna forma mogąca wywoływać niedobór karnityny w organizmie przez hamowanie innych jej postaci. Acetyl-L-karnityna jest z kolei najpożyteczniejsza dla mózgu i znakomicie sprawdza się w przypadku osób borykających się z chorobami neurodegeneracyjnymi. Propionyl-L-karnityna znajduje zastosowanie w przypadku dolegliwości ze strony układu krążenia, takich jak podwyższone ciśnienie krwi czy obwodowa choroba naczyń. Przyczyniać może się do wzrostu produkcji tlenku azotu, poprawiając w ten sposób przepływ krwi. Następna forma L-karnityny to L-winian L-karnityny. Jest on często dodawany do sportowych suplementów diety, a to ze względu na szybkość wchłaniania. Dodatkowo jest w stanie redukować bolesność mięśni oraz zwiększać regenerację podczas treningu.

Źródła L-karnityny

W jakiego rodzaju produktach spożywczych znaleźć można L-karnitynę? Zaliczają się do nich m.in. mięso (wołowina, wieprzowina, baranina, drób oraz konina), ryby, przetwory mleczne, grzyby (pieczarki oraz boczniak ostrygowaty), soja, awokado, ogórki oraz marchew.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

L-karnityna jest substancją w pełni bezpieczną i dobrze tolerowaną przez większość ludzi. Podczas jej przyjmowania istnieje znikome prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych. Jeżeli już się pojawiają, są nieszkodliwe i mają postać mdłości lub biegunki.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy alkohol przyczynia się do spadku masy mięśniowej?
Czy alkohol przyczynia się do spadku masy mięśniowej?
Liczne badania naukowe wykazały, że alkohol może pośrednio wpływać na budowę tkanki mięśniowej. Przeczytaj i sprawdź, w jaki sposób!
Prezent dla najbliższej przyjaciółki – co podarować?
Prezent dla najbliższej przyjaciółki – co podarować?
W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na upominki, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy Twojej przyjaciółki.
Spodnie narciarskie wysokiej jakości
Spodnie narciarskie wysokiej jakości
Jeśli chcesz się dobrze bawić na stoku, upewnij się, że twoje spodnie narciarskie są odpowiednie. Ważne jest, aby były nie tylko wodoodporne, ale także oddychające i wygodne, aby nie przeszkadzały mi, kiedy dobrze bawisz się w białym puchu.
Ostatnie wpisy