Aminokwasy egzogenne EAA – kiedy należy je suplementować?
SUPLEMENTACJA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aminokwasy egzogenne EAA – kiedy należy je suplementować?

Niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze pomagają wzmocnić organizm, zbudować tkankę mięśniową i dostarczyć energii podczas wysiłku fizycznego.

Czym są aminokwasy EAA?  

Pod tym określeniem kryją się minerały o funkcji budulcowej odpowiadające za syntezę białek mięśniowych i wzrost tkanki mięśniowej. Do grupy aminokwasów egzogennych można zaliczyć fenyloalaninę, lizynę, treoninę, walinę, leucynę, metioninę i tryptofan. 

Eksperci zajmujący się przygotowaniem fizycznym profesjonalnych sportowców oraz osób aktywnych fizycznie podkreślają, że grupa tych minerałów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a  ich zawartość we krwi może być niewystarczająca dla osób regularnie uprawiających sport. Z tego powodu zaleca się systematyczną suplementację aminokwasów, które wchłaniają się do organizmu po około 30 minut od zażycia. 

Źródłami aminokwasów EAA oprócz sztucznych preparatów są także jaja, nabiał, ryby oraz chude mięso, co jest szczególnie istotne dla osób na diecie redukcyjnej lub o niskiej zawartości węglowodanów. Jak podkreślają specjaliści, nawet niewielkie niedobory substancji mogą prowadzić do zahamowania wzrostu tkanki mięśniowej i zmniejszenia wytrzymałości organizmu podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Dlaczego warto suplementować aminokwasy egzogenne? 

Do korzyści wynikających z suplementacji aminokwasów EAA zalicza się poprawę przyrostu masy mięśniowej, sprawniejszą gospodarkę hormonalną, zmniejszony rozpad białek po treningu i zatrzymanie procesów katabolicznych, czyli odpowiedzialnych za uszkodzenia tkanki mięśniowej.

Specyficzna budowa aminokwasów pozwala na ich niemal stuprocentowe zagospodarowanie przez organizm, a tym samym nie obciążanie układu trawiennego. Co więcej, składniki odżywcze nie mają kalorii, dlatego idealnie sprawdzą się jako dodatkowe wsparcie organizmu podczas diety redukcyjnej. 

Krótki czas wchłaniania suplementu oraz jego szybkie docieranie do wszystkich tkanek mięśniowych sprawia, że w łatwy sposób dostarcza organizmowi niezbędnej energii i chroni mięśnie po wysiłku fizycznym przed procesem katabolizmu. Badania wykazały także, że aminokwasy egzogenne przyspieszają proces regeneracji, wzmacniają włókna mięśni i ułatwiają przyswajanie innych składników odżywczych z przyjmowanego jedzenia. 

Regularna suplementacja aminokwasów EAA może poprawić wytrzymałość organizmu i przedłużyć czas pracy podczas treningu.  

Dowiedz się jak działają boostery testosteronu i czy warto po nie sięgać!

Kiedy suplementować aminokwasy EAA?  

Suplementacja egzogennymi aminokwasami jest zalecana nie tylko zawodowym sportowcom, ale także osobom aktywnym fizycznie na poziomie amatorskim. Każde wsparcie organizmu dodatkowymi składnikami odżywczymi pomaga osiągnąć oczekiwane efekty, wzmocnić mięśnie i skrócić czas regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. 

W kontekście codziennej diety i planu treningowego eksperci zalecają, by zażywać suplementy z aminokwasami EAA bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń. Dzięki temu organizm otrzyma minerały, które utracił w czasie wysiłku fizycznego, a tkanka mięśniowa będzie poddawana osłabionemu procesowi katabolizmu. 

Interesującą propozycją jest także połączenie suplementacji aminokwasów EAA z BCAA. Tego typu mieszanka lepiej sprawdza się przed rozpoczęciem treningu. Przyjmowana wraz z pokarmem pomaga rozbudować mięśnie, zwiększyć ich wytrzymałość i przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej.

Zdjęcie główne: Bru-nO/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Julius Maddox pobił rekord wszech czasów w wyciskaniu na ławeczce! „Może podnieść jeszcze więcej”
Julius Maddox pobił rekord wszech czasów w wyciskaniu na ławeczce! „Może podnieść jeszcze więcej”
Jak zapowiedział, tak zrobił – Juliius Maddox pobił własny rekord świata w wyciskaniu sztangi na ławeczce bez dodatkowego sprzętu wspomagającego! […]
Ćwiczenia dla młodych mam, które szybko pozwolą Ci wrócić do odpowiedniej sylwetki!
Ćwiczenia dla młodych mam, które szybko pozwolą Ci wrócić do odpowiedniej sylwetki!
Zastanawiasz się, jak wrócić do dawnej sylwetki po porodzie? Oto krótki poradnik dla młodych mam, dzięki któremu w mgnieniu oka odzyskasz świetną figurę!
Rekord za rekordem po wyjściu ze szpitala. Gabriel Pena podniósł 526 kg w martwym ciągu!
Rekord za rekordem po wyjściu ze szpitala. Gabriel Pena podniósł 526 kg w martwym ciągu!
Nieudany występ na Mistrzostwach Świata Strongman tak mocno zmotywował popularnego „Texas Titan Gabe’a”, że jeszcze w tym roku postanowił on […]
Ostatnie wpisy