Ostry ból w okolicach brzucha to jedna z dolegliwości, która może negatywnie wpłynąć na efektywność treningu wysiłkowego.
Badaczom medycyny sportowej nie udało się dotąd jednoznacznie stwierdzić, jaka jest główna przyczyna kolki. Liczne testy wykazały jednak czynniki, które znacząco wpływają na powstanie ataku. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jednym z głównych czynników powstawania kolki jest rodzaj realizowanego treningu. Najczęściej kolka powstaje podczas intensywnych ćwiczeń wysiłkowych, na przykład biegania, fitnessu czy aerobiku. Najpopularniejsza przyjęta teza wskazuje jako przyczynę kolki wysiłkowej podrażnienie otrzewnej, czyli błony okalającej jamę brzuszną. Wysiłek fizyczny nadwyręża mięśnie brzucha oraz pleców, co wywołuje silny nacisk na nerwy znajdujące się w jamie brzusznej. Wśród czynników, które wywołują silny atak kolki wysiłkowej, wymienia się między innymi: brak rozgrzewki, wadę postawy, błędną technikę oddychania podczas ćwiczeń, niewyleczone kontuzje, nowe urazy, stany chorobowe, niezdrową dietę, przerost mięśni przewodu pokarmowego, stres oraz za krótką przerwę między posiłkiem a rozpoczęciem treningu.
Pierwsze objawy kolki wysiłkowej mogą się pojawić już kilkanaście minut po rozpoczęciu treningu. Może to być oznaka, że poziom intensywności ćwiczeń jest zbyt duży, a czas rozgrzewki był zbyt krótki. W takim przypadku należy zmniejszyć natężenie ćwiczeń lub zwolnić tempo biegu i dać organizmowi czas na przygotowanie się do aktywności fizycznej. Jeśli jednak atak kolki wysiłkowej następuje na późniejszym etapie treningu, można skorzystać z kilku sprawdzonych technik. Pierwsza z nich polega na kontynuowaniu biegu lub ćwiczeń z rękoma splecionymi za głową. Takie ułożenie pomoże rozluźnić napięte mięśnie. Drugi sposób opiera się na wyrównaniu oddechu, a następnie braniu dużego wdechu przy każdym kolejnym wykonywaniu kroku, tak by mięśnie napinały się równomiernie z układem oddechowym. Trzecia technika polega na przyłożeniu dwóch palców w miejscu bólu, wciśnięciu ich do środka i w górę, przytrzymaniu ich w tej pozycji około 10 sekund. Podczas tego ułożenia należy głęboko oddychać, tak by rozluźnić mięśnie jamy brzusznej.
Oprócz znajomości sposobów na pozbycie się kolki wysiłkowej w trakcie treningu warto również wiedzieć, jak można zapobiegać jej wystąpieniu. Eksperci wskazują w tej kwestii kilka zasad, które mogą się okazać bardzo pomocne. Jedną z nich jest spożywanie dużych ilości wody na kilkanaście godzin przed planowanym intensywnym wysiłkiem, z ograniczeniem przyjmowania płynów na 2 godziny przed treningiem. Powinno to zapobiec skurczom żołądka, a tym samym napięciu mięśni otrzewnej. Przed treningiem należy również zjeść lekkostrawny posiłek, który nie będzie dodatkowo obciążać układu pokarmowego. Przed kolką wysiłkową powinno także chronić wzmocnienie mięśni głębokich brzucha. Trening na te partie mięśniowe może się okazać skutecznym rozwiązaniem nieprzyjemnych ataków bólowych.
Zdj. główne: Jenny Hill/unsplash.com