Hemoroidy a wysiłek fizyczny – jakich ćwiczeń unikać?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Hemoroidy a wysiłek fizyczny – jakich ćwiczeń unikać?

Hemoroidy to temat tabu, który dotyka wielu osób, ale nikt nie wie, jak sobie z nimi radzić. Przedstawiamy wobec tego listę ćwiczeń zalecanych do wykonywania oraz takich, których należałoby unikać. 

Ćwiczenia niewskazane

Hemoroidy powstają najczęściej w wyniku niewłaściwego użytkowania splotu żylnego odbytnicy, tam właśnie powstają małe guzki, które wywołują olbrzymi ból i są przyczyną dyskomfortu w życiu codziennym.

Uważa się powszechnie, że aktywność fizyczna może poprawić stan naszego zdrowia nawet w przypadku hemoroidów – rzeczywiście, niektóre ćwiczenia mogą pomóc, inne z kolei są w stanie zaognić sytuację. Aby uniknąć wzmożonego bólu podczas treningów, najlepiej jest (przynajmniej tymczasowo) zapomnieć o treningu siłowym.

Intensywne ćwiczenia siłowe mogą powodować skurcze mięśni brzucha, a w następstwie również zwieraczy, co powoduje naciskanie na miejsca dotknięte stanem zapalnym. Guzki są wypychane (czasem nawet zdarza się ich pękanie) i to generuje dodatkowy ból. Niewskazane są zatem:

  • martwy ciąg,
  • wyciskanie ciężarów,
  • brzuszki,
  • pompki,
  • podciąganie na drążku,
  • przysiady itp.

Drugą kategorią ćwiczeń, które należy omijać, są aktywności siedzące, czyli między innymi jazda rowerowa oraz jeździectwo konne. Twarde siedzenia w szczególności mogą powodować dyskomfort, dlatego na przykład do pracy czy na uczelnie zaleca się zabrać specjalne akcesoria, takie jak poduszki, które pomagają złagodzić ból.

Pamiętaj zatem, że kiedy przygotowujesz plan treningowy, powinieneś uwzględnić nie tylko swoje możliwości, preferencję, ale także osobliwą dolegliwość.

Ćwiczenia zalecane

Jak wspomnieliśmy, chwilowo będziesz zmuszony odłożyć sztangę i zrezygnować z ćwiczeń siłowych. Nie znaczy to jednak, że musisz porzucić wszelką aktywność fizyczną – rutynowe powtarzanie określonych ćwiczeń wręcz uśmierza ból, a lekarze zalecają je jako wsparcie przy leczeniu hemoroidów. Dzięki nim raz-dwa powrócisz na siłownię! 

Skoro treningi siłowe oraz siedzące skreślamy z listy, to co zostaje? Całkiem sporo, zacznij od spacerów, a następnie przerzuć się na marszobiegi i w końcu sam bieg. Idź na pływalnie, kryte baseny są w niemal każdym mieście liczącym przynajmniej około 10 000 mieszkańców. Gimnastyka oraz joga (nie wszystkie jednak pozycje) również mogą okazać się przydatne. Wszystkie te ćwiczenia wspomogą metabolizm Twojego ciała, co przełoży się na zmniejszenie zaparć podczas wydalania ekskrementów.

Dodatkowym rodzajem treningu będą ćwiczenia wspomagające miednicę, szczególnie jej dolny odcinek – pozwolą rozluźnić zwieracze. W tym celu połóż się plecami na karimacie, zepnij mięśnie odbytu na pięć sekund, po czym rozluźnij na dziesięć – ćwiczenie powtórz pięciokrotnie. Najlepiej wykonywać tę serię przynajmniej dwa razy w ciągu doby. Postaw też na głębokie oddychanie, umiejętność coraz częściej zapominaną, a niezwykle prozdrowotną. Usiądź wygodnie, umieść dłonie na talii, kiedy wciągasz powietrze, wypychaj pępek na zewnątrz, kiedy wypuszczasz, wciągaj go. Oddychaj przez około 5 minut. Inną wersją będzie oddychanie Wima Hofa:

Zdjęcie główne: Windows/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening na ketozie – jak ćwiczyć na diecie ketogenicznej?
Trening na ketozie – jak ćwiczyć na diecie ketogenicznej?
Omawiamy to, co musisz wiedzieć o treningu keto, aby Twoje ciało reagowało tak, jak chcesz i oczekujesz . Wyjaśnimy, jak często powinieneś ćwiczyć i jak jeść, aby przygotować się do treningu.
Jak działają recepty elektroniczne?
Jak działają recepty elektroniczne?
Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega to innowacyjne rozwiązanie.
Muscle barbie, czyli umięśnione ślicznotki – nowy trend w damskiej kulturystyce?
Muscle barbie, czyli umięśnione ślicznotki – nowy trend w damskiej kulturystyce?
Muskularne kobiety wyglądające jak lalki Barbie? Nowy trend dziwi i szokuje – a my tłumaczymy, o co w nim chodzi!
Ostatnie wpisy