Artykuł sponsorowany
Minerały odgrywają niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. Jednak zła dieta, stres, używki i przemęczenie powodują, że minerały wypłukują się z organizmu i cierpimy na ich niedobór. Jak temu zapobiec?
Minerały to element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak niezdrowy tryb życia może sprawić, że będziesz cierpieć na niedobory. Jakie ma to skutki i jak sobie z tym poradzić? Dowiedz się, jak organizm wysyła Ci sygnały, że czegoś mu brakuje oraz co zrobić, aby naprawić szkody.
Jeśli w organizmie coś jest nie tak, szybko da Ci on o tym znać. Naucz się więc słuchać własnego ciała. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Jeśli Twoje włosy są łamliwe i wypadają, a paznokcie łamią się mimo stosowania wielu odżywek, oznacza to, że brakuje Ci cynku. W ekstremalnych przypadkach sporych niedoborów cierpi także skóra. Nawet drobne rany goją się znacznie dłużej, może pojawić się trądzik, a nawet owrzodzenia. Sygnałem sugerującym niedobór cynku, na który warto zwrócić uwagę, jest także suchość w ustach, pogorszenie się smaku, węchu oraz utrata apetytu.
Jeśli bardzo często odczuwasz zmęczenie i całkowity brak energii, a przez cały dzień towarzyszy Ci uczucie chłodu, to najprawdopodobniej brakuje Ci jodu. Objawia się on także na skórze, która staje się sucha i podatna na uszkodzenia oraz zaczernienia.
Ogólne osłabienie organizmu oraz towarzyszące mu częste skurcze mięśni i mrowienia w kończynach może sugerować niedobory potasu. Brak tego pierwiastka powoduje także problemy z oddychaniem czy kłopoty trawienne.
Kłopoty z zasypianiem, kiedy jednocześnie doskwiera Ci ciągłe zmęczenie, mogą oznaczać niedobór magnezu, czyli pierwiastka, który wpływa na stan kości i zębów, poprawia koncentrację, dodaje energii, chroni przed wchłanianiem się toksyn z pożywienia.
Niedobór chromu objawia się zazwyczaj ciągłym bólem głowy oraz uczuciem rozdrażnienia. Przy niedoborze chromu zwiększa się też apetyt na coś słodkiego, a jednocześnie spożywanie dużej ilości cukrów prostych sprawia, że chrom jest z organizmu wydalany.
Niestety nie ma żadnego magicznego sposobu na walkę z niedoborami minerałów. Jedynym rozwiązaniem, które pomoże Ci się przed nimi uchronić, jest poprawa swojego stylu życia. Zadbaj przede wszystkim o dietę, która powinna być zbilansowana i dopasowana do Twoich potrzeb, a także bogata w co najmniej pięć porcji warzyw dziennie oraz zdrowe tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy, orzechy i awokado.
Jeśli chcesz nieco wspomóc dietę, możesz także stosować naturalne suplementy, na przykład marki Terranova. Pamiętaj jednak, że suplementy to jedynie uzupełnienie, a nie całkowite zastąpienie zdrowej diety. Dodatkowo pij dziennie około 2 litry wody, co pomoże Ci w usunięciu toksyn z organizmu.
Bardzo istotny jest również sen – nie tylko jego ilość, ale także jakość. Przeznacz na niego od 7 do 9 godzin dziennie i zadbaj o komfortowe warunki w sypialni oraz o prawidłowe wyciszenie i odstresowanie się przed pójściem spać.
Zdjęcie główne: Polina Tankilevitch/pexels.com