Dlaczego palenie papierosów negatywnie wpływa na progres w treningu siłowym?
STREFA ZDROWIA
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dlaczego palenie papierosów negatywnie wpływa na progres w treningu siłowym?

Wszelkie używki są szkodliwe, więc palenie papierosów również. Jednak czy wiesz, w jaki sposób nikotyna wpływa na efektywność treningu siłowego? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu tematowi nieco bliżej.

Palenie papierosów – nałóg gorszy niż myślisz

Palenie zabija – dosłownie. Tu nie ma miejsca na dyplomację. Niezależnie od tego, czy jesteś nałogowym palaczem, czy zaciągasz się od czasu do czasu, wypalenie każdego papierosa przynosi niekorzystne skutki dla Twojego organizmu. Co gorsza, nikotyna odbija się nie tylko na zdrowiu palaczy, lecz także na osobach, które znajdują się w najbliższym otoczeniu. Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Zależy Ci na tym, aby nie szkodzić rodzinie i przyjaciołom? Rzuć palenie jak najszybciej!

Dlaczego palenie jest niebezpieczne dla zdrowia?

O szkodliwości palenia dowiadujemy się już w szkole. Jeżeli nie, to uświadomią Cię kampanie społeczne. Palenie tytoniu powoduje prawdziwe spustoszenie w organizmie człowieka. I nie chodzi tylko o zniszczone płuca, choć trzeba przyznać, że nikotyna jest główną przyczyną nowotworów płuc. Jednak nałogowe palenie papierosów skutkuje także złym stanem uzębienia, przyspieszeniem procesu starzenia się skóry czy większą skłonnością do chorób układu oddechowego. To jednak nie wszystko. Jeżeli palisz papierosy, to będziesz mieć także gorsze wyniki sportowe.

Czy palenie papierosów faktycznie zmniejsza efektywność treningu?

Nikotyna wywiera negatywny wpływ na wiele narządów w naszym organizmie. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o tym, że przez palenie zmniejsza się wydolność płuc. Jeżeli palisz, to z czasem zaczniesz męczyć się coraz szybciej. Treningi, nawet te niezbyt intensywne, staną się dla Ciebie wyzwaniem. Jednak nie tylko przy ćwiczeniach cardio palenie będzie przeszkadzać. Osłabia ono również progres w treningu siłowym. U osób, które nałogowo palą papierosy można zaobserwować nieco wolniejszy przyrost masy mięśniowej niż u osób, które nie palą.

PALENIE PAPIEROSÓW A ROZBUDOWA MASY MIĘŚNIOWEJ ?

Witajcie! ??‍♂️
Dzisiaj poruszymy kwestię palenia papierosów w…

Opublikowany przez Eat&Lift Czwartek, 14 lutego 2019

 

Słabsza kondycja i wytrzymałość palaczy

Wyobraź sobie, że Twoje płuca to pompa. A nikotyna to maź, która oblepia je od środka. Narząd, który wcześniej pracował bez zarzutu, zaczyna słabnąć. Wszystko przez substancje smoliste, które sprawiają, że płuca nie są w stanie pracować pełną parą. Przez to znacznie zmniejsza się efektywność treningu. Twój organizm nie jest wytrzymały. Zaczynasz się dusić nawet przy niewielkim wysiłku. Nie brzmi to zachęcająco, prawda?

Jak palenie papierosów wpływa na syntezę białek?

O ile to, że palenie osłabia kondycję, jest powszechnie znane i raczej nikt z tym nie polemizuje, o tyle więcej wątpliwości wśród stałych bywalców siłowni można spotkać w temacie wpływu nikotyny na proces przyrostu masy mięśniowej. Czy w tym względzie papierosy są obojętne dla naszego organizmu? Okazuje się, że nie.

Jeżeli zamierzasz zbudować wymarzoną rzeźbę i regularnie odwiedzasz siłownię, to chcąc zwiększyć wydajność treningu siłowego jak najszybciej pożegnaj się z papierosami. Spowalniają one syntezę białek. Przyrost masy mięśniowej będzie wolniejszy i cały Twój trud włożony w regularne treningi siłowe pójdzie na marne.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Chcesz lepiej wyglądać i jeszcze lepiej się czuć? Rozstań się z nałogiem jak najprędzej! Potrzebujesz motywacji? Oto, co zyskasz, gdy na dobre rzucisz palenie.
•  twoja skóra zyska młodszy wygląd,
•  będziesz mieć lepszą kondycję,
•  twoje płuca się zregenerują,
•  zmniejszysz ryzyko wystąpienia wielu chorób,
•  lepiej się poczujesz,
•  będziesz mieć więcej energii,
•  twój trening siłowy zacznie przynosić lepsze rezultaty.

To zaledwie garść korzyści, jakie możesz osiągnąć dzięki temu, że rozstaniesz się z nałogiem. Oczywiście, będzie też jeszcze jedna zaleta. W Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy. Obecnie koszt paczki papierosów to więcej niż 15 złotych. Łatwo więc policzyć, że paląc paczkę dziennie przez cały miesiąc wydasz 450 zł. Za takie pieniądze nie dość, że możesz kupić karnet na siłownię na cały miesiąc, to jeszcze zaopatrzysz się w modne ciuchy sportowe i będziesz mógł zadbać o odpowiednią suplementację organizmu.

Zastanów się przez chwilę – jedna decyzja, a tak wiele można zyskać. Pora na dobre rozstać się z nikotyną!

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Trening na pośladki w domu – Marta Mróz (Fit Kobietka)
Trening na pośladki w domu – Marta Mróz (Fit Kobietka)
Kolejna propozycja treningowa od Marty Mróz. Tym razem „Fit Kobietka” prezentuje zestaw ćwiczeń na mięśnie pośladkowe, do którego potrzebna będzie […]
Mistrzostwa Świata Strongman 2020: Brian Shaw i Mateusz Kieliszkowski wśród głównych faworytów
Mistrzostwa Świata Strongman 2020: Brian Shaw i Mateusz Kieliszkowski wśród głównych faworytów
Po zakończeniu kariery przez legendarnego Hafþóra Björnssona ogromna szansa na pierwszy triumf w Mistrzostwach Świata Strongman otworzyła się przed Mateuszem […]
Kiedy spożywać odżywki białkowe, aby osiągnąć maksymalne efekty?
Kiedy spożywać odżywki białkowe, aby osiągnąć maksymalne efekty?
Odpowiednie uzupełnianie składników odżywczych w zmęczonym treningiem organizmie jest kluczowe dla rozwoju ciała kulturysty. Sprawdź jak prawidłowo korzystać z białkowych szejków!
Tagi
Ostatnie wpisy