HMB, inaczej kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy to suplement diety, który skutecznie wspomaga budowę formy. Dodatkowo znany jest on z właściwości prozdrowotnych. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?
Jego rola związana jest ze wspomaganiem procesu syntezy tkanek i stymulacją szlaków mTOR na podobieństwo leucyny. HMB znany jest również z działania ochronnego oraz antykatabolicznego.
Jak to wygląda w praktyce? Przez wpływ na enzymy, które modulują metabolizm tkankowy, organizm otrzymuje sygnał do produkcji substratów mających wspomagać regenerację mięśni. Regularnie suplementując HMB, przyczyniamy się do poprawy odbudowy tkanek. Efektem tego jest przyspieszony proces regeneracji oraz skuteczne skrócenie czasu niezbędnego do przywrócenia mięśniowi pełnej gotowości do działania.
Omawiany kwas znajduje również zastosowanie w medycynie. Jest on wykorzystywany w stanach w bezpośredni sposób związanych z ryzykiem utraty masy mięśniowej. Do czynienia mamy z nimi zwłaszcza w przebiegu chorób o charakterze wyniszczającym, AIDS oraz unieruchomienia na skutek złamań.
HMB przyczynia się do stymulacji produkcji cholesterolu, który ma za zadanie utrzymywać należytą integralność błon komórkowych. Jest to kluczowe ze względu na wsparcie ochronne mięśnia, który w czasie treningu siłowego ulega uszkodzeniu. Do czynienia mamy wówczas z sytuacją, w której zawartość miocytów wydostaje się poza komórkę i trafia do krwiobiegu. Nie jest ona jednak w stanie odbudować swojej naturalnej struktury i potrzebuje uruchomienia procesów regeneracyjnych.
HMB przyczynia się do odbudowy komórek i poprawy ich prawidłowego funkcjonowania. Warto wspomnieć też o tym, że działanie, które hamuje degradację białek oraz wsparcie regenerujące związane z odbudową komórek jest bardzo ściśle powiązane z nasileniem wykorzystania kwasów tłuszczowych, co w bezpośredni sposób przekłada się na utratę tkanki tłuszczowej.
Bierzecie HMB? Jak powszechnie wiadomo jest do bardzo mocny suplement. Jednoczesnie spala tkanke tluszczowa i buduje…
Opublikowany przez Kulturystyka dla każdego Piątek, 31 października 2014
HMB występuje nie tylko pod postacią suplementu diety. Kwas ten znajduje się również w produktach spożywczych, takich jak ryby, lucerna czy grejpfrut. Jako że są to ilości śladowe, niezbędne jest uzupełnianie codziennej diety preparatem bazującym na HMB.
Do tej pory działanie kwasu beta-hydroksy-beta-metylomasłowego na syntezę białek mięśniowych nie zostało do końca zbadane. Działanie, które ma na celu podnosić syntezę przez swoiste enzymy, wiąże się ze wzrostem funkcji poznawczych oraz masy mięśniowej. HMB ma również bezpośredni wpływ na enzymy aktywujące substraty naprawcze oraz integralność sarkolemmy. Wiąże się to ze wzrostem tempa naprawy włókien mięśniowych po zakończonym treningu, działaniem ochronnym oraz wzrostem poziomu anabolizmu.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że HMB nie wywołuje skutków ubocznych, co zostało udowodnione w przeprowadzonych badaniach. W niektórych przypadkach HMB wykazuje nawet działanie prozdrowotne! Kwas ten przyczynia się bowiem do redukcji poziomu całkowitego cholesterolu, w tym m.in. do zmiany w proporcjach lipoproteiny HDL oraz LDL, obniżenia ciśnienia skurczowego i poprawy nastroju.
Jeśli chodzi o optymalne zapotrzebowanie dzienne na HMB, średnio jest to około 3 gramy na dobę. Zaleca się, aby suplementację rozłożyć na 3 dzienne dawki: rano, po południu lub wieczór. Jak pokazują wyniki badań, efektywność działania HMB jest uzależniona od dawki. Rośnie ona proporcjonalnie do ilości przyjmowanego suplementu, lecz wzrost dawki nie przyczynia się do dalszego wzrostu korzyści płynących z suplementacji HMB.
HMB wykazuje znacznie lepsze działanie w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami. Po suplement ten często sięgają zawodnicy sportów walki.
Foto wyróżniające: Blonyx, HMB Creatine Adsense / Flickr